یك مقام مسئول در وزارت خارجه اعلام كرد:

حركت ایران و اوراسیا برای حذف دلار از تبادلات مالی

حركت ایران و اوراسیا برای حذف دلار از تبادلات مالی

یک مقام مسئول از حرکت ایران و اوراسیا برای حذف دلار از تبادلات مالی اطلاع داد و با اشاره به اینکه سوئیفت ملی راهی برای تبادلات پولی است، اظهار داشت: 12 بانک چینی قابلیت کار در دوره تحریم را دارند.به گزارش لیدی شال به نقل از مهر، عزیز منصوری در پنل تعاملات بانکی همایش فرصت های اقتصادی ایران و اوراسیا اظهار داشت: انتظار می رود موافقتنامه تجارت ترجیحی ایران و اوراسیا به مرور زمان به موافقتنامه تجارت آزاد میان ایران و این اتحادیه تبدیل گردد، این در حالیست که در توافقنامه تجارت آزاد، حجم مبادلات به چندین برابر و حتی تا ده برابر افزایش خواهد یافت؛ اما ملزومات پولی و بانکی نیز در این رابطه باید فراهم گردد.
رئیس اداره همکاریهای چندجانبه تجاری مالی وزارت امور خارجه اضافه کرد: تصور بر این است که در قالب نظام سنتی بانکی و پولی کشور، نیازهای توسعه مناسبات قابل تامین نیست؛ بدین سبب باید دراین زمینه پیمان های پولی بین ایران و کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا خصوصاً روسیه و ارمنستان منعقد شود.
به گفته این مقام مسئول، حجم مبادلات تجاری تعدادی از کشورها با ایران به سبب تحریم افت یافته است؛ در صورتیکه ما شاهد رشد روابط تجاری خود با روسیه و ارمنستان بودیم پس اگر اراده وجود داشته باشد، در بدترین شرایط هم می توان مبادلات را افزایش داد.
وی گفت: باید از مرحله حذف دلار حرکت کرد و البته این دلار زدایی مربوط به ایران و چند کشور نیست؛ بلکه حالا خیلی از کشورهای دنیا به دنبال اجرای پروژه حذف دلار از اقتصاد خود هستند؛ چونکه جنگ ارزی در دنیا شکل گرفته و رقابت هایی در این عرصه بین کشورهای مختلف شکل گرفته؛ ضمن اینکه برمبنای گزارشات انتشار یافته از طرف اوراسیا، ۴۱.۶ درصد ذخایر ارزی به صورت دلار در اوراسیا نگهداری می شود؛ به نحوی در کشوری مثل قزاقستان سهم ۶۰ درصدی و در روسیه ۲۲ درصدی بابت استفاده از ذخایر دلاری به ثبت رسیده است.
به گفته وی، ۱۵ درصد درآمدهای صادراتی اوراسیا به صورت روبل و ۶۰ درصد آن به صورت دلار است؛ در صورتیکه ما دلار زدایی را در این اتحادیه در حال پیگیری داریم اما هنوز هم ۶۰ درصد درآمدهای صادراتی به صورت دلاری است.
این مقام مسئول افزود: بغیر از سوالات درستی که در حوزه دلار زدایی مطرح می شود، اما در حوزه اجرا نیز انتظار داریم شرکای ما در اتحادیه اوراسیا اقدامات جدی انجام دهند.
وی اضافه کرد: سوئیفت های ملی نیز در خیلی از کشورها در حال فراهم سازی است چونکه آمریکا بعنوان ابزار از سوئیفت استفاده می کند؛ حالا سوئیفت چینی و روسی فعال است و در این رابطه سوئیفت ایران نیز به راه افتاده است.
به گفته این مقام مسئول، ۱۲ بانک در چین شناسایی شده که در وضعیت تحریم حتی تبادلات ایران بوسیله آنها قابل انجام است؛ به نحوی که این بانک ها ممکنست سهامدار آمریکایی نداشته و یا حتی قبلاً تحریم شده باشند؛ چونکه ترس از تحریم ندارند.
وی گفت: ابزار دیگری که می تواند بین دو طرف ابزار مبادله تجاری باشد، طلا است چونکه روسیه جزو بزرگترین کشورهایی است که ذخایر طلای زیادی دارد و در دنیا، می تواند جریان ساز باشد، بدین سبب مبادلات کالا با طلا و واسطه قرار دادن طلا می تواند ابزار نوین باشد که می تواند استفاده گردد.

1399/11/09
12:20:14
0.0 / 5
1046
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لیدی شال LadyShal