كدام كالاهای ایرانی در تركیه مشتری دارند؟

كدام كالاهای ایرانی در تركیه مشتری دارند؟

لیدی شال: اتاق تجاری تهران در تازه ترین گزارش خود به بررسی تجارت مشترک ایران و ترکیه در 11 ماه سال 2020 پرداخته که نشان از کاهش جدی صادرات ایران به این همسایه غربی دارد.


به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، در ۱۱ ماه ابتدایی سال قبل میلادی، ایران ۸۹۸ میلیون دلار کالا به ترکیه صادر کرده که در قیاس با سه میلیارد و ۱۸۱ میلیون دلار سال قبل، کاهش ۷۲ درصدی را نشان میدهد.
همین طور ایران در طول این زمان حدود ۱.۵ میلیارد دلار کالا از ترکیه وارد کرده که این عدد در قیاس با زمان مشابه سال قبل که حدود ۲.۱ میلیارد دلار بوده، کاهشی ۲۷ درصدی را نشان میدهد.
تراز تجاری کشور در تعامل با ترکیه نیز در طول این مدت حدود ۱.۷ میلیارد دلار تضعیف شده که اصلی ترین علت آن کاهش صادرات نفت و گاز و محصولات مربوط به این حوزه تحت تاثیر تحریم های آمریکا بوده است.
در ماه نوامبر سال قبل میلادی، میزان صادرات ایران به ترکیه به ۱۰۴ میلیون دلار رسیده که این عدد نسبت به ماه قبل از آن و همین طور ماه مشابه سال قبل افزایش حدودا دو درصدی را نشان میدهد که نشان از افزایش بستر صادراتی ایران به این همسایه غربی دارد. در طول این مدت اما واردات ایران از ترکیه، حدود ۳۰ درصد کاهش یافته است.
در بین کالاهای اصلی صادراتی ایران به ترکیه پلاستیک و اجزای آن با بیش از ۲۱۰ میلیون دلار بیشترین سهم را داشته و بعد از آن، مس، روی، کود و آلومینیوم قرار گرفته است.
در بین کالاهای اصلی وارداتی ایران از ترکیه نیز دیگ های بخار و آب گرم، ماشین آلات و وسایل مکانیکی، الیاف، پلاستیک، توتون و تنباکو و دستگاه های برقی اصلی ترین گروه های کالایی به شمار می روند.
ترکیه تا سال قبل جزو اصلی ترین شرکای تجاری ایران به شمار می رفت اما تحت تاثیر تحریم های آمریکا، میزان واردات این کشور از ایران در سال ۲۰۲۰ کاهش یافته است. عراق و چین، اصلی ترین واردکنندگان کالا از ایران به حساب می آیند و چین و امارات متحده عربی، اصلی ترین صادرکننده کالا به ایران هستند.
منبع:

1399/11/02
23:32:54
0.0 / 5
1136
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
لیدی شال LadyShal