در راستای توسعه تعاملات اقتصادی انجام شود؛

ضرورت افزایش متقابل واردات و صادرات با عراق

ضرورت افزایش متقابل واردات و صادرات با عراق

دبیر ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران با عراق و سوریه بر ضرورت افزایش متقابل واردات و صادرات در توسعه تعاملات اقتصادی با عراق تاکید نمود.به گزارش لیدی شال به نقل از مهر، نشست «توسعه تجارت با کشورهای عراق و سوریه؛ فرصت ها و چالش ها»، با حضور تعدادی از اساتید و صاحبنظران و فعالان این حوزه در کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی برگزار گردید. این نشست، چهارمین پیش نشست تخصصی از هفتمین همایش سالانه اقتصاد مقاومتی بود که در تاریخ ۲۹ بهمن سالجاری با مبحث «تجارت منطقه ای؛ اولویت راهبردی» برگزار می شود. در این جلسه ضمن انتقاد از ضعف دستگاههای مختلف دولتی و غیردولتی در استفاده از بازار کشورهای عراق و سوریه به ظرفیت ها، موانع و راهکارهای توسعه تجارت با این کشورها پرداخته شد.
اهمیت تشکیل ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران با عراق
در این نشست حسن دانایی فر، دبیر ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران با عراق و سوریه اظهار داشت: یکی از اقدامات مؤثر در توسعه تجارت با کشور عراق تشکیل ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران با عراق بود که از سال ۱۳۸۵ آغاز به کار کرد و با همکاری سایر نهادها و دستگاه سبب شد بعضی از موانع و بروکراسی های زائد از تجارت ایران و عراق برچیده شود. یکی از فواید تشکیل این ستاد، استمراربخشی به روابط اقتصادی میان ایران و عراق است. هم اکنون ۲۷ درصد صادرات غیرنفتی ایران به مقصد عراق است. همینطور یکی از برنامه های حضور مؤثر و پایدار در اقتصاد عراق، برنامه ایجاد خطوط برق صادراتی ایران به عراق بود.
وی اضافه کرد: از سال ۸۴ تا به امروز حدود ۹۶ میلیارد دلار صادرات به عراق صورت گرفته است که از این مقدار حدود ۱۱ تا ۱۲ میلیارد دلار در ارتباط با گاز، برق، بنزین و گاز سفید است که به صورت دولتی صادر گردیده است و بیشتر از ۸۴ میلیارد دلار آن توسط بخش خصوصی صورت گرفته است. با این وجود ظرفیت صادراتی به کشور عراق بسیار بیشتر از این میزان است که احتیاج به برنامه ای جامع و عملیاتی دارد.
لزوم افزایش متقابل واردات و صادرات در توسعه تعاملات اقتصادی با عراق
دبیر ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران با عراق و سوریه افزود: صرفا صادرات به کشور عراق ناپایدار است و مانع استمرار روابط اقتصادی ایران و عراق خواهد بود. واردات از کشور عراق یکی از موارد بسیار مهمی است که حتما باید در برنامه کلان سیاستگذاری تجاری ما باشد.
وی اضافه کرد: اما هم اکنون مرزهای غربی کشور رویه صادرات دارند ولی رویه واردات ندارند. در واقع اجازه واردات کالا از عراق با مشکلات بسیاری در داخل روبروست که واردات از عراق عملاً ناممکن است و این مورد یکی از موانع اصلی توسعه تجارت با عراق است.
تولید مشترک با عراق راهکار صادرات محصولات ایرانی به کشورهای عربی
سفیر سابق ایران در عراق افزود: سرمایه گذاری و راه اندازی شهرک های صنعتی مشترک در این مورد بسیار مؤثر هستند که در این حوزه مجلس شورای اسلامی همکاری خوبی در وضع قوانین تشویقی برای سرمایه گذاران می تواند داشته باشد. همینطور در نظر گرفتن مشوق هایی برای جذب سرمایه گذار عراقی جهت راه اندازی واحدهای تولیدی در شهرک های صنعتی مشترک هم بسیار کمک کننده است. تولید در شهرک های مشترک و صادرات به عراق و همینطور صادرات به کشورهای عضو اتحادیه عرب از مسیر کشور عراق سبب توسعه تجارت منطقه ای کشور خواهد شد.
وی اضافه کرد: تفاوت زیادی بین بازار سوریه و عراق وجود دارد. بازار عراق به مراتب بهتر از سوریه است. عراقی که روزانه ۴ میلیون بشکه صادرات و یا استخراج نفت دارد، پول و سرمایه قابل توجهی دارد اما در سوریه وضعیت اقتصادی مبتنی بر تولیدات داخل بوده که با شروع جنگ، انقباض قابل ملاحظه ای در ساختار اقتصادی سوریه به وجود آمد. نکته دوم اینکه در سوریه همچنان اولویت امنیتی وجود دارد. لیکن عراق را می توان، به امنیت نسبی رسیده است. اما سوریه همینطور در شرایط امنیتی است که بالاضطرار درگیر شرایط اقتصادی شده است.
روسیه، چین، ترکیه، امارات و اتحادیه اروپا، رقبای ایران در بازار سوریه
دبیر ستاد توسعه روابط ایران با عراق و سوریه در بخش دوم سخنان خود به بیان نکاتی در مورد توسعه روابط ایران با سوریه پرداخت و اظهار داشت: آنچه که دشمنان سوریه نتوانستند در جنگ محقق کنند، امروز با فشار اقتصادی در حال محقق کردن آن هستند و این به شدت نگران کننده است. سوریه امروز حتی برای تأمین نان، به مشکل برخورده است. هم اکنون نگرانی امنیتی و تضمین سرمایه گذاری، همچون موضوعاتی هستند که فعالیت اقتصادی ما و سایر کشورها در سوریه را تحت الشعاع خود قرار می دهند. هم اکنون ایران فرصت محدودی برای تقویت پیوند اقتصادی با سوریه دارد و در صورتیکه این فرصت را از دست بدهد، در آینده رقبای دیگر جای ایران را پر خواهند کرد.
وی اضافه کرد: در سوریه رقبایی مانند روسیه وجود دارند که ابزارهای قابل توجهی را هم در دست دارند. چینی ها هم بسیار علاقمند به حضور در سوریه تحت عنوان جاده ابریشم می باشند. ترکیه رقیب دیگر ما در سوریه است. امارات هم بسیار علاقمند به سرمایه گذاری در سوریه است. بالای ۴.۵ میلیارد آماده هزینه در سوریه کرده است و در صورتیکه دولت بعدی آمریکا چراغ سبز نشان بدهد، بر میزان آن خواهد افزود. علاوه بر این خیلی از کشورهای اروپایی هم به دنبال خیز به سمت سوریه پس از انتخابات ریاست جمهوری این کشور در نوامبر ۲۰۲۱ هستند تا بازار اقتصادی این کشور را به دست آوردند.
سرمایه گذاری مشترک؛ کلید ورود محصولات ایرانی به بازار سوریه
دانایی فرد افزود: فقدان سرمایه در دولت سوریه، عامل اصلی عدم حضور تجار و سرمایه گذاران در بدنه اقتصادی این کشور است. در سوریه اراده همکاری با ایران، بسیار شفاف و واضح وجود دارد. لایه های مخالفت در سوریه وجود ندارد. لازمه تحقق موافقت نامه ۲۰۱۵ که در ارتباط با تسویه دیون و بدهی سوریه به ایران است، سرمایه گذاری ما در این کشور است. دولت سوریه، به لحاظ حقوقی تمام تعهدات خویش را عمل کرده است.
توسعه روابط تجاری ایران و سوریه نیازمند ورود بخش خصوصی
سفیر سابق ایران در عراق مشکل اساسی در توسعه روابط ایران و سوریه را دولتی بودن آن دانست و افزود: ما به شدت اهتمام داریم که شرایط را برای ورود بخش خصوصی ایران به بازار سوریه باز کنیم؛ اتفاقی که در سالهای اخیر در مورد بازار عراق رخ داده است و باعث پایداری حضور ایران در این کشور شده است. چنانچه برق و نفت و گاز را از مبادی خصوصی آن صادر می شد، امروز تحریم ها هیچ مانعی بر سرو روابط تجاری و بانکی ما به وجود نمی آورد.
وی در انتها راهکارهای توسعه روابط با سوریه را برشمرد و اضافه کرد: با سوریه باید مبحث تهاتر جدی گرفته شود. مبادله با پول های ملی در سوریه قابل تحقق است چون اقتصاد آن تحت تاثیر آمریکا نیست. این امر برای سرمایه گذاری طرفین، اطمینان زا است. تشکیل بانک مشترک ایران و سوریه، راهکار اجرایی دیگر برای حضور در بخش اقتصاد سوریه است. خط اعتباری دوم حتما باید در سوریه فعال شود. با سوریه به این توافق رسیده ایم که خط اعتباری ایران کاملاً ریالی باشد و دلار به کلی از مبادلات حذف گردد.
لزوم تسهیل ورود سرمایه گذاران و تولیدکنندگان ایرانی به بازار سوریه
در ادامه این نشست سید محمد ماجدی کارشناس ارشد مسائل سوریه در وزارت امور خارجه ضمن اشاره به ضرورت ورود سرمایه گذاران ایرانی به سوریه اظهار داشت: امروز راهبردی باید طراحی شود که صاحبان سرمایه و صنعت بتوانند در سوریه حاضر شوند و چراغ تجارت متقابل ایران و سوریه را روشن کنند. البته بدیهی است که سرمایه باید جای امن برود و بازگشت آن تضمین شود.
وی اضافه کرد: مجلس باید در نخستین اقدام خود، مصوبه ای را تصویب کند که دولت سرمایه تجار و صاحبان صنعت را در کشور سوریه تضمین بخشد که کمک کننده ورود بخش خصوصی به بازار سوریه باشد.


منبع:

1399/10/28
17:36:35
0.0 / 5
1108
تگهای خبر: اقتصادی , امنیت , بازار , تجارت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لیدی شال LadyShal