شرایط رفع سوءاثر از چك برگشتی در سامانه صیاد

شرایط رفع سوءاثر از چك برگشتی در سامانه صیاد

به گزارش لیدی شال یک هفته از اختیاری شدن ثبت و نقل و انتقال چک در سامانه صیاد می گذرد که در این میان شرایط رفع سوء اثر از چک های برگشتی اعلام شده است.


به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، در جهت اجرای قانون جدید چک، ثبت و نقل و انتقال چک در سامانه صیاد به صورت اختیاری از ۲۰ دی فعال گشته است و چک های جدید طبق اعلام بانک مرکزی از آغاز سال جدید در بازار توزیع می شوند که از این زمان به بعد ثبت و نقل و انتقال چک در سامانه صیاد الزامی خواهد شد.
در این میان، در صورت داشتن چک برگشتی چگونه در سامانه صیاد از چک برگشتی خود رفع اثر کنید که طبق اعلام بانک مرکزی، رفع سوءاثر از چک برگشتی در سامانه یکپارچه بانک مرکزی، صرفا در صورت تحقق یکی از شرایط زیر امکان پذیر است:
الف) واریز کسری مبلغ چک به حساب جاری نزد بانک و عرضه درخواست مسدودی این وجه. در این صورت حساب مشتری صادر کننده چک به میزان کسری چک برگشت خورده مسدود شده و بلافاصله رفع سوء اثر صورت می پذیرد. بانک هم موظف است واریز مبلغ را ظرف مدت سه روز به روشی اطمینان بخش و قابل استناد همچون مکاتبه به اطلاع دارنده چک برساند.
ب) عرضه لاشه چک به بانک محال ضد.
ج) عرضه رضایت نامه رسمی (تنظیم شده در دفاتر اسناد رسمی) از دارنده چک یا نامه رسمی از شخص حقوقی دولتی یا عمومی غیردولتی دارنده چک.
د) عرضه نامه رسمی از مرجع قضایی یا ثبتی ذی صلاح در خصوص اتمام عملیات اجرایی در مورد چک.
ه) عرضه حکم قضایی در خصوص برائت ذمه صاحب حساب در مورد چک.
ح) سپری شدن مدت سه سال از تاریخ صدور گواهینامه عدم پرداخت، مشروط به عدم طرح دعوای حقوقی یا کیفری در مورد چک توسط دارنده.
همینطور مطابق قانون جدید چک، اعمال محرومیت ها برای صادرکنندگان چک برگشتی همچون عدم افتتاح هرگونه حساب و صدور کارت بانکی جدید، مسدود کردن وجوه کلیه حساب ها و کارت های بانکی و هر مبلغ متعلق به صادرکننده که تحت هر عنوان نزد همان بانک یا مؤسسه اعتباری دارد به میزان کسری مبلغ چک، عدم پرداخت هرگونه تسهیلات بانکی یا صدور ضمانت نامه های ارزی یا ریالی، عدم گشایش اعتبار اسنادی ارزی یا ریالی و ممنوعیت صدور دسته چک جدید در سامانه صیاد الزامی است.
منبع:

1399/10/27
18:45:26
0.0 / 5
1569
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
لیدی شال LadyShal