در گفت وگو با لیدی شال اعلام شد

احتمال افزایش مهلت رفع تعهد ارزی برای صادركنندگان فرش

احتمال افزایش مهلت رفع تعهد ارزی برای صادركنندگان فرش

به گزارش لیدی شال رئیس مرکز ملی فرش ایران یکی از اشکالات اساسی در صادرات فرش دستباف را مبحث رفع تعهد ارزی عنوان نمود و اظهار داشت: ما به دنبال این هستیم که مهلت رفع تعهد ارزی را از یک سال به سه تا پنج سال افزایش دهیم.


فرح ناز رافع در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینکه صادرات فرش دستباف امسال تا آخر آبان ماه تغییر زیادی نداشته و حدودا مانند سال قبل بوده، اظهار نمود: حتی برخلاف اینکه انتظار می رود به علت شیوع کرونا شاهد کاهش صادرات فرش بوده باشیم، صادرات فرش دستباف به لحاظ وزنی حدود ۲۰ درصد رشد داشته، اما با عنایت به بالا رفتن نرخ دلار، به لحاظ ارزشی تغییر چندانی نداشته است.
به گفته وی اوایل سالجاری افت شدیدی در صادرات فرش دستباف اتفاق افتاد، اما در ماه های اخیر این آمار افزایشی بوده است.
رافع همینطور با اشاره به اینکه یکی از اشکالات اساسی در صادرات فرش دستباف، مبحث رفع تعهد ارزی است که تأثیر زیادی برصادرات فرش داشته، خاطرنشان کرد: ما به دنبال این هستیم که مهلت رفع تعهد ارزی را از یک سال به سه تا پنج سال افزایش دهیم. چونکه فروش فرش دستباف زمانبر است و به محض ورود به یک کشور خارجی فروش نمی رود. ازاین رو به دنبال این هستیم که سنوات بازگشت ارز در این بخش افزایش پیدا کند.
این مقام مسئول در ادامه در پاسخ به اینکه آیا چاره ای برای پیشگیری از حضور دلالان و سود پایین قالیبافان در این صنعت پیشبینی شده، خاطرنشان کرد: سیاست مرکز ملی فرش ایجاد کارگاه های متمرکز و غیرمتمرکز و همینطور ایجاد استارت آپ ها و شرکتهای دانش بنیان است تا قالیبافان بتوانند خودشان محصولات خویش را در استارتاپ ها و به صورت اینترنتی عرضه کنند و اقداماتی در این حوزه در دست انجام است.
گفتنی است که صادرات فرش در هشت ماهه اول سال ۱۳۹۸ کمتر از ۵۰ میلیون دلار بوده که نسبت به متوسط ۵۰۰ میلیون دلاری صادرات فرش در دو دهه گذشته، حدود یک دهم شده بود و به قول رئیس هیئت مدیره انجمن علمی فرش ایران خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم ها و همینطور برخی خود تحریمی ها در داخل عامل این کاهش بوده است.
منبع:

1399/10/20
19:38:06
0.0 / 5
1091
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لیدی شال LadyShal