فائو:

مواد غذایی در سال ۲۰۲۰ گران تر شد

مواد غذایی در سال ۲۰۲۰ گران تر شد

سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) اعلام نمود با افزایش قیمت بیشتر کالاهای غذایی اساسی به جز شکر، قیمت جهانی مواد غذایی در دسامبر برای هفتمین ماه متوالی افزوده شد.به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، شاخص قیمت غذای فائو که تغییرات ماهانه سبدی از غلات، دانه های روغنی، محصولات لبنی، گوشت و شکر را بررسی می کند، در ماه دسامبر به ۱۰۷.۵ واحد در مقایسه با آمار بازنگری شده ۱۰۵.۲ واحد در ماه نوامبر صعود کرد. شاخص قیمت نوامبر در ابتدا ۱۰۵ واحد اعلام شده بود.

این شاخص برای کل سال ۲۰۲۰ به میانگین ۹۷.۹ واحد رسید که بالاترین رکورد در سه سال قبل بود و ۳.۱ درصد در مقایسه با سال ۲۰۱۹ افزایش داشت. با این وجود همچنان ۲۵ درصد کمتر از اوج تاریخی خود در سال ۲۰۱۱ است.

قیمت روغنهای گیاهی در بین مواد غذایی زیرمجموعه شاخص فائو همچنان بزرگترین رشد را داشت و بعد از رشد ۱۴ درصدی در نوامبر، بر اساس ماهانه ۴.۷ درصد در دسامبر رشد کرد. افزایش قیمت روغن پالم به سبب کاهش ذخایر جهانی علت عمده جهش این شاخص بود. این شاخص برای کل سال ۲۰۲۰ حدود ۱۹.۱ درصد در مقایسه با سال ۲۰۱۹ جهش پیدا کرد.

طبق گزارش فائو، محدودیت عرضه در کشورهای تولیدکننده بزرگ روغن پالم عامل بالا رفتن قیمتها بود و تجارت آن هم از افزایش چشم گیر تعرفه های صادرات در اندونزی متاثر شده است. قیمت روغن سویا هم به سبب اعتصابهای طولانی در آرژانتین رشد داشت.

شاخص قیمت غلات در دسامبر ۱.۱ درصد در مقایسه با نوامبر رشد کرد و برای کل سال ۲۰۲۰ به میزان ۶.۶ درصد در مقایسه با سطح سال ۲۰۱۹ افزایش داشت.

قیمت صادرات گندم، ذرت، سورگوم و برنج همگی در دسامبر رشد کردند و به سبب نگرانیها نسبت به شرایط رشد محصول و چشم انداز برداشت در آمریکای شمالی و جنوبی و همین طور روسیه بالاتر رفتند.

شاخص لبنیات در دسامبر ۳.۲ درصد بر اساس ماهانه رشد کرد انا برای کل سال ۲۰۲۰ حدود یک درصد کمتر از سال ۲۰۱۹ بود.

در دسامبر همه زیرمجموعه های این شاخص به سبب تقاضای قوی جهانی برای واردات که ناشی از نگرانیها نسبت به شرایط آب و هوایی خشکتر و گرمتر در منطقه اقیانوسیه و همین طور تقاضای داخلی بالا در اروپای غربی بود، بالاتر رفتند.

شاخص قیمت گوشت در در دسامبر ۱.۷ درصد رشد کرد اما این شاخص در سال ۲۰۲۰ به میزان ۴.۵ درصد در مقایسه با سال ۲۰۱۹ کاهش داشت. فائو اعلام نمود قیمت مرغ در دسامبر تحت تاثیر شیوع آنفولانزای مرغی در اروپا بهبود یافت اما قیمت گوشت خوک تحت تاثیر تعلیق صادرات آلمان به بازارهای آسیایی به دنبال شیوع تب خوکی آفریقایی اندکی کم شد.

شاخص قیمت شکر در دسامبر نسبت به نوامبر ۰.۶ درصد کم شد اما برای کل سال ۲۰۲۰ حدود ۱.۱ درصد در مقایسه با سطح سال ۲۰۱۹ رشد داشت. این افزایش قیمت ناشی از افزایش واردات چین و تقاضای فزاینده برای شکر تصفیه شده از طرف اندونزی بود.

فائو پیش بینی به روز شده درباره برداشت جهانی غلات را در ژانویه اعلام نکرد. گزارش بعدی این سازمان در فوریه منتشر می شود.

بر اساس گزارش رویترز، فائو در نوامبر پیش بینی خود از میزان محصول غلات در فصل زراعی سال ۲۰۲۰ را برای سومین ماه متوالی مورد بازنگری قرار داد و به ۲.۷۴۲ میلیارد تن در مقایسه با پیش بینی قبلی ۲.۷۵ میلیارد تن کم کرد اما این رقم همچنان رکورد بالایی شمرده می شود و ۱۳ درصد بالاتر از سطح تولید سال قبل است.
1399/10/19
22:53:51
0.0 / 5
1293
تگهای خبر: بازار , تجارت , صادرات , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
لیدی شال LadyShal