اقدام عجیب گمرك ضمانت نامه های بوش تمدید شد!

اقدام عجیب گمرك ضمانت نامه های بوش تمدید شد!

به گزارش لیدی شال با وجود صدور رای و اعلام دیوان عدالت اداری به گمرک ایران در خصوص توقف موقت اقدام در ارتباط با ضبط یا متروکه شدن کالاهای شرکت بوش و در حالیکه واردات این کالا ممنوع می باشد، گمرک نسبت به تمدید زمان ضمانت نامه این شرکت اقدام نموده است.


به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، پس از توقف ترخیص کالاهای شرکت کاسپین کالا دریا (صاحب کانتینرهای بوش) این شرکت ضد گمرک ایران به دیوان عدالت اداری شکایت و درخواست کرده "به منظور پیشگیری از خسارت های وارده از اجرای اقدامات ضبط و متروکه شدن جلوگیری و مبحث مورد بررسی قرار گیرد".
بر این اساس، دیوان عدالت اداری هم در اول دیماه با صدور قرار قبول دستور موقت به گمرک اعلام می کند با عنایت به این که ضبط و متروکه کردن کالا، پیش از طرح مبحث در کمیسیون حل اختلاف باعث خسارت می شود، با احراز فوریت و لزوم امر دستور موقت در خصوص توقف عملیات اجرایی و پیشگیری از متروکه شدن کالا تا تعیین تکلیف قطعی شکایت صادر و اعلام گردد.
اما در حالی این تصمیم در اول دیماه سالجاری به گمرک ابلاغ گردیده که بررسی های ایسنا نشان داده است در این فاصله گمرک ایران، به طور مستقیم نسبت به تمدید فوری ضمانت نامه های در ارتباط با شرکت بوش اقدام نموده است؛ به صورتی که مستقیما به بانکهای مربوطه اعلام شده سررسید ضمانت نامه های بانکی صادره به نام شرکت بوش سرویس به مبلغ بیشتر از ۲۲میلیارد تومان از تاریخ سررسید فعلی به مدت سه ماه دیگر تمدید شود.
این در شرایطی است که تاریخ صدور ضمانت نامه های در ارتباط با شرکت بوش در ۱۴ آبان ماه و آخر آن ۱۱ بهمن ماه سالجاری بوده است که با این اقدام گمرک سه ماه دیگر تمدید شده است.
اما ماجرا زمانی قابل تامل می شود که طبق بخشنامه رئیس کل گمرک ایران ت، اریخ سررسید ضمانت نامه ها امسال حداکثر در ۱۵ بهمن ماه به پایان رسیده و باید در ارتباط با آن تسویه حساب صورت گیرد.
این که اقدام گمرک در شرایطی که دیوان عدالت اداری اعلام نموده فعلا فرایند متروکه یا ضبط و هر اقدامی در این رابطه متوقف شود و از طرفی زمان سررسید ضمانت نامه ها تا ۱۵ بهمن ماه تمام می شود، بر چه اساسی بوده و چه مسیری را دنبال می کند در ابهام قرار دارد و تامل برانگیز است که لازم است گمرک ایران در این خصوص شفاف سازی کند.
همینطور با عنایت به دستورالعمل دریافت ضمانت نامه رئیس کل گمرک ایران باستناد ماده (۳۸ )قانون رفع موانع تولید، این سازمان باید شفاف سازی کند که اگر سایر صاحبان کالاهای تجاری و لوازم خانگی، این کالاها را به صورت آماده وارد کنند می توانند از تسهیلات ضمانت نامه برای ترخیص کالا استفاده کنند.

سود بازرگانی و ارزش کانتینرهای بوش مشخص نشد
مورد دیگر در ارتباط با ورود کانتینرهای بوش به این بر می گردد که پیش از این ارونقی- معاون فنی گمرک ایران اعلام نموده بود که در مورد این کالا با عنایت به این که در گروه(۴) قرار دارد هر گونه ورود آن با دریافت دو برابر سود بازرگانی باید صورت گیرد.
با این وجود معلوم نیست که در مورد سود بازرگانی مربوطه چگونه اقدام شده است و با عنایت به پذیرش درخواست تودیع ضمانتنامه از جانب شرکت بوش، چرا این ضمانتنامه معادل دو برابر سود بازرگانی دریافت نشده است.
از سویی طبق اعلام ارونقی، ارزش لوازم خانگی بوش اظهار شده و موجود در بنادر حدود ۱۳.۴ میلیون یورو بود که وی گفته بود با عنایت به بررسی های گمرک برپایه ماده(۱۴) و (۱۵) گمرکی، ارزش این کالاها بیشتر خواهد بود.
در این شرایط لازم است که مسؤلان گمرک اعلام کنند در صورت انجام بررسی ها ارزش کانتیرهای بوش چه میزانی برآورد شده است؟
به هر صورت ابهاماتی در ارتباط با اقدام گمرک ایران در مبحث واردات ممنوعه کالاهای بوش وجود دارد که باید مسؤلان گمرک در مورد آن پاسخگو باشند.
1399/10/19
12:57:43
0.0 / 5
1135
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لیدی شال LadyShal