عضو اتاق بازرگانی تهران:

برای تحریم های جدید آماده باشیم!

برای تحریم های جدید آماده باشیم!

لیدی شال: عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران می گوید اقتصاد ایران باید طوری عمل کند که برای تحریم های جدید آماده باشد.


عباس آرگون در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: با وجود تمام صحبت ها و گمانه زنی هایی که در طول سالهای گذشته مطرح شده، در این تردیدی وجود ندارد که رابطه ما با آمریکا، شرایط خاص و منحصر به فرد خودرا دارد و این توقع که ناگهان این شرایط خاص بطور کامل تغییر کند اساسا از واقعیت ها به دور است.
بگفته وی، باتوجه به اختلاف نظرهای سیاسی و منطقه ای ایران با آمریکا، همیشه فاصله دیدگاهی و عملیاتی میان دو طرف بر جای خود باقی خواهد بود و اگر بنا بر ایجاد تغییری باشد، باید این تغییر در دل همین اختلاف نظرها دیده شود.
عضو اتاق بازرگانی تهران، با اعلان اینکه در سیاست های کلان آمریکا مقابل ایران تفاوتی ایجاد نمی گردد، اظهار نمود: اینکه توقع داشته باشیم با آمدن رئیس جمهور جدید آمریکا، ناگهان شرایط تغییر کند اساسا از واقعیت ها به دور است. در این تردیدی وجود ندارد که هر شخص سیاسی، تاکتیک و فرمول خاص خودرا خواهد داشت و در این عرصه اساسا میان ترامپ و بایدن فاصله زیاد است اما در نگاه کلان، شرایط مانند قبل است.
آرگون افزود: دولت های دموکرات سخت ترین تحریم ها مقابل ایران اعمال کرده اند و بایدن نیز در این راه همراه آنها بوده است. البته این صحبت ها به هیچ عنوان به مدلول ماندن تحریم ها یا ناامیدی از تعامل نیست اما باید در نظر داشت که عدم توجه به واقعیت ها، دیدگاه کلان اقتصاد ایران را با مشکل مواجه می کند.
وی با اعلان اینکه باید از فرصت لغو تحریم ها استفاده کرد، اظهار داشت: چه بایدن و چه هر شخص دیگری که تحریم ها را کم کند، ما باید در ایران از این فضا استفاده نمائیم. در سالهای گذشته، فشار بسیار زیادی بر اقتصاد ایران و بخش خصوصی آمده که کاهش تحریم می تواند به آنها اجازه تنفس بدهد اما تجربه برجام و تامل در واقعیت های اقتصادی نیز اهمیت فراوانی دارد.
عضو اتاق بازرگانی تهران با اشاره به دو اولویت مهم اقتصادی کشور، تشریح کرد: ما باید اولویت نخست خودرا بر توسعه تولید، بهبود زیرساخت ها، کاهش مشکلات قانونی و افزایش جذب سرمایه گذار تعریف نماییم، اگر چنین کردیم، اقتصاد ایران صرف نظر از مسائل بین المللی اوضاع بهتری خواهد داشت و لااقل تحریم های داخلی محدودیت کمتری ایجاد می کنند.
آرگون اشاره کرد: بعد از بهبود اوضاع داخلی، اولویت دوم نحوه تعامل با جهان است. اگر ما در ایران اوضاع تولید و رشد اقتصادی را بهبود بخشیم، آنگاه اگر تحریم ها کنار روند، فعالان اقتصادی ایران و کالاهای ایرانی امکان حضور پرقدرت در عرصه جهانی را خواهند داشت و حتی اگر در دوره های بعد، بار دیگر قصد داشته باشند، تحریم های جدیدی را مقابل ایران اعمال کنند، اقتصاد ایران آمادگی مقابله با آنرا خواهد داشت و این از مشکلات کشور، کم می کند.
به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، از اردیبهشت ۱۳۹۷ و با خروج آمریکا از برجام، دولت ترامپ تحریم های گسترده ای را به شکل یک جانبه مقابل ایران اعمال کرده است.
با شکست ترامپ در انتخابات ۱۳ آبان امسال، جو بایدن از شروع بهمن کار خودرا در کاخ سفید آغاز خواهدنمود. او که سابقه معاونت اوباما در دولت قبلی که منجر به امضای برجام شد را دارد، وعده داده که در زمانی کوتاه، به توافق هسته ای با ایران باز می گردد.
منبع:

1399/10/14
19:16:00
0.0 / 5
1204
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لیدی شال LadyShal