گام جدید در دعوای تجاری چین و آمریكا

كدام كشور بیشترین سود را از كرونا برد؟

كدام كشور بیشترین سود را از كرونا برد؟

اتاق بازرگانی تهران در جدید ترین گزارش خود به آمار عملکرد اقتصادی کشورها در صادرات و واردات محصولات مقابله با کرونا در سال ۲۰۲۰ پرداخته است.


به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، پارسال میلادی، بخش مهمی از اقتصاد جهان تحت تأثیر شیوع کرونا قرار گرفت و بدین سان میزان کل تجارت در سال ۲۰۲۰، حدودا ۱۴ درصد کاهش پیدا کرد. با این وجود در حوزه اقلام پزشکی و محصولات در رابطه با کرونا، میزان تجارت با رشدی ۱۶ درصدی همراه شد و به بیشتر از ۱۱۳۰ میلیارد دلار رسید.
بر مبنای اطلاعات انتشار یافته، در نیمه نخست سال ۲۰۲۰، واردات محصولات محافظت از صورت در سرتاسر جهان حدود ۹۰ درصد افزایش یافت و تنها تجارت ماسک، بیشتر از ۶ برابر رشد کرد.
اطلاعات عرضه شده از جانب سازمان تجارت جهانی نشان داده است که با سهم ۵۶ درصدی از کل بازار ماسک جهان، اصلی ترین صادرکننده این محصول در سرتاسر جهان بوده است. البته چین برای تولید این میزان ماسک احتیاج به واردات الیاف نساجی داشته و در این زمان واردات خود در این مواد اولیه را سه برابر افزایش داده است.
در بین مهم ترین واردکنندگان اقلام پزشکی برای مقابله با کرونا هم ایالات متحده آمریکا در نیمه نخست سال قبل میلادی با بیشتر از ۳۶ میلیارد دلار رتبه نخست را در اختیار داشته است و چین با بیشتر از ۵۴ میلیارد دلار صادرات، اصلی ترین تأمین کننده اقلام مقابله با کرونا در این زمان بوده است. میزان صادرات در رابطه با کرونا از جانب چین در ماه های ابتدایی سال قبل میلادی، بیشتر از ۲۰۷ درصد رشد داشته است.
در بین ۱۰ صادرکننده اصلی اقلام در ارتباط با کرونا، بعد از چین، آمریکا با صادرات ۲۳ میلیارد دلاری قرار گرفته و آلمان، هلند، مکزیک، ژاپن و بلژیک در رده های بعدی هستند. در بین صادرکنندگان برتر، تنها چین در این عرصه رشد قابل توجه ۲۰۷ درصدی داشته و سایر کشورها یا مانند سالهای قبل در این عرصه کالا فروخته اند یا حتی به علت افزایش نیاز داخلی، کاهش صادرات هم داشته اند.
در بین ۱۰ واردکننده عمده اقلام در ارتباط با کرونا هم بعد از آمریکا، آلمان با واردات بیشتر از ۱۶ میلیارد دلاری در رده دوم قرار گرفته و بعد از آن، چین، فرانسه، ژاپن، هلند، انگلیس، ایتالیان و کانادا قرار دارند. بر خلاف وضعیت صادرکنندگان، در حوزه واردات افزایش تقاضا در همه کشورها مشهود بوده و فرانسه با افزایش بیشتر از ۶۱ درصدی واردات در این عرصه، بالاترین رکورد را به خود مختص کرده است.
منبع:

1399/10/12
23:29:47
0.0 / 5
1165
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لیدی شال LadyShal