عضو اتاق بازرگانی تهران پاسخ داد

چاره كاهش قیمت تخم مرغ

چاره كاهش قیمت تخم مرغ

لیدی شال: عضو اتاق بازرگانی تهران می گوید بخش خصوصی بارها اعلام نموده که تا زمان حذف نشدن ارز دولتی بازار مرغ و تخم مرغ به آرامش نمی رسد.


مهدی معصومی اصفهانی در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: یکی از اصلی ترین موضوعاتی که در سالهای گذشته در بازار مرغ و تخم مرغ بارها مطرح شده و از طرف بخش خصوصی نسبت به تداوم آن هشدار داده شده است، موضوع تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به صنعت مرغ و تخم مرغ است.
بگفته وی دولت در حالی اعلام می کند که این ارز دولتی را برای پشتیبانی از این صنعت و کاهش قیمت تمام شده تولید عرضه می کند که در عمل نه فقط این سیاست کمکی نکرده که حتی سبب گسترش مشکلات نیز شده است.
عضو اتاق بازرگانی تهران با اشاره به اینکه امروز خیلی از واحدهای مرغداری برای تامین نهاده های دامی خود با محدودیت مواجهند، اظهار نمود: وقتی این ارز تخصیص داده می شود باید دید در پروسه توزیع و اجرای این سیاست چگونه عمل می نماییم. وقتی نظارت ها کافی نباشد موضوع تامین نهاده نیز با مشکل مواجه می شود؛ تا جایی که خیلی از واحدهای مرغداری برای تامین نیاز خود مجبور شده اند که به بازار آزاد مراجعه کنند.
معصومی اصفهانی افزود: در چنین شرایطی با وجود آنکه منابع دولتی تخصیص یافته در عمل همچنان روند افزایش قیمت نهاده ها دیده می شود و با بالارفتن هزینه تولید در نهایت قیمت تمام شده محصول بالا می رود.
وی با تاکید بر این که اتاق بازرگانی بارها اعلام نموده که باید روند تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی متوقف شود، اظهار داشت: در صورتیکه ارز دولتی حذف شود مرغداران نیاز خودرا رسما از بازار آزاد تامین می کنند و در چنین شرایطی امکان برنامه ریزی برای واحد تولیدی و قیمت گذاری در بازار فراهم می شود. حتی اگر تحت تاثیر این شرایط قیمت محصول بالا رود نیز از سویی شفافیت به اقتصاد اضافه می شود و از طرف دیگر دست دولت برای حمایت های مستقیم باز خواهد شد.
عضو اتاق بازرگانی تهران اشاره کرد: بجای حمایت غیرمستقیم دولت باید از افراد کم درآمد حمایت مستقیم کند. حالا در بازار مرغ و تخم مرغ این حمایت می تواند با یارانه مستقیم یا دیگر سیاست ها اجرائی شود و با حذف ارز دولتی لااقل فشار از روی تولید برداشته می شود.
به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، با وجود برنامه ریزی هایی که در ماه های قبل اعلام شده بود در ایام گذشته بار دیگر قیمت تخم مرغ به شکل جدی بالا رفته است. این در حالیست که دولت در سالهای اخیر برای واردات نهاده های تولید طیور ارز دولتی تخصیص داده است.
منبع:

1399/10/11
01:14:09
0.0 / 5
1123
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
لیدی شال LadyShal