دبیر ستاد تنظیم بازار مطرح كرد

جزئیات موجودی و تأمین ارز كالاهای اساسی در بنادر

جزئیات موجودی و تأمین ارز كالاهای اساسی در بنادر

به گزارش لیدی شال دبیر ستاد تنظیم بازار ضمن اشاره به جزئیات روند ترخیص کالاها، اظهار داشت که هم اکنون حدود هفت میلیون تن کالای اساسی و ضروری در بنادر و در کشتی ها کالا موجود است.


به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، عباس قبادی در جلسه ستاد تنظیم بازار ضمن اشاره به تلاطم های اخیر در بازار روغن، مرغ و تخم مرغ، اظهار نمود: گزارش های جلسه امروز نشان داده است قیمت مصوب روغن نباتی در فروشگاه ها رعایت می شود و قیمت مرغ هم تقریباً به قیمت مصوب نزدیک شده است. گزارش های عرضه شده از جانب وزارت جهاد کشاورزی هم این امیدواری را بوجود آورده که در ایام آینده قیمت مرغ و تخم مرغ هم به قیمت مصوب برسد.
گمانه زنی ها درباره ممنوعیت صادرات میوه
وی با اشاره به اینکه تلاش ستاد تنظیم بازار، فراوانی و توزیع حداکثری کالا است، خاطرنشان کرد: در زمینه نحوه ذخیره سازی میوه شب عید به صورتی که هم مصرف کننده و هم تولید کننده منفعت ببرد و همینطور در زمینه ممنوعیت صادرات میوه و قیمت گذاری بحث شد، اما تصمیم گیری به جلسه بعد موکول شده است.
دبیر ستاد تنظیم بازار همینطور درباره روند خروج کالا از بنادر کشور اظهار نمود: از ۱۱ آبان که حدود ۴ میلیون تن کالا در بنادر کشور موجود بود در صورتیکه ورودی کالا به بنادر کشور را ثابت فرض نماییم مشاهده می شود که روند خروج کالا از بنادر نسبت به ورود سرعت داشته به صورتی که هم اکنون موجودی کالا در بنادر به سه میلیون و ۷۰۰ هزار تن رسیده است. علاوه بر سه میلیون و ۷۰۰ هزار تن کالا در بنادر کشور حدود دو میلیون و ۳۰۰ هزار تن کالا هم بر روی عرشه های کشتی هایی که در بنادر پهلو گرفته اند کالا موجود است و براین اساس حدود هفت میلیون تن کالای اساسی و ضروری در بنادر و در کشتی ها کالا موجود است.
وی درباره روند تأمین ارز مورد نیاز واردات هم اظهار داشت: تا امروز حدود ۲۰ میلیارد دلار تأمین ارز از جانب بانک مرکزی برای واردات کالا انجام شده، رقم تخصیص ارز بیشتر از ۳۰ میلیارد دلار است.
تخصیص ۴.۲ میلیارد دلار برای واردات کالاهای اساسی
به قول وی تابحال ۲۰ میلیارد دلار به حساب فروشندگان وارد شده و از این رقم حدود ۴.۲ میلیارد دلار هم به کالاهای اساسی تخصیص داده شده و هم اکنون مطابق برنامه بحث تأمین و تخصیص ارز فروشندگان خارجی انجام شده است.
قبادی در ادامه با اشاره به اینکه از آغاز سال جاری تابحال نزدیک به ۱۴ میلیون تن کالای اساسی یعنی ۲۵ قلم کالای اساسی و ضروری به کشور وارد شده که ۷ میلیون تن از این ترخیص ها از گمرک در سه ماهه اخیر اتفاق افتاده، اظهار داشت: این مورد نتیجه سفر معاون اول رئیس جمهوری و همینطور وزیر صمت و همکاری بانک مرکزی برای ترخیص کالا از گمرکات کشور است. همینطور در مهر و آبان و آذر به ترتیب ۲.۲، ۲.۴. ۳.۲ میلیون تن کالا از گمرکات کشور ترخیص شده است و براین اساس روند خروجی کالا از بنادر کشور رشد قابل توجهی داشته و امیدواریم با این روند در ایام آتی روزهای خوبی در بازار مشاهده شود.
منبع:

1399/09/24
14:10:09
5.0 / 5
1275
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
لیدی شال LadyShal