نماینده مجلس خبر داد:

ثبت سفارش ۳۵ میلیارد دلاری در ۶ ماهه نخست سال، ۸میلیارد وارد شد

ثبت سفارش ۳۵ میلیارد دلاری در ۶ ماهه نخست سال، ۸میلیارد وارد شد

لیدی شال: عضو كمیسیون اقتصادی مجلس اظهار داشت: در ۶ ماهه نخست امسال برای واردات ۳۵ میلیارد دلار كالا ثبت سفارش شده كه تا كنون ۸ میلیارد دلار آن وارد شده است.



به گزارش لیدی شال به نقل از صداوسیما، محمد حسن نژاد شب گذشته در برنامه زنده گفتگوی ویژه خبری شبكه دو سیما اضافه كرد: این روزها خیلی از دستگاه های اجرایی خویش را بالاترین و كاملترین و متولی می دانند به این خاطر است كه آمارهای قاچاق كالا در قامت ۲۵ میلیارد و یا ۱۰ میلیارد خودنمایی می كند و یا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می گوید كاغذ نداریم و وزارت صنعت، معدن و تجارت هم ادعای واردات مكفی كاغذ دارد. كامیوندارها از نبود لاستیك می نالند و گمرك از واردات لاستیك دم می زند. این ها مبین این است كه حركت های جزیره ای صورت گرفته است.
وی افزود: در جایی هم وزیر بهداشت از واردات دارو می گوید و از جانب دیگر گمرك می گوید دارویی وارد نشده. باز هم جای شكرش باقی است كه سامانه جامع توسعه تجارت الكترونیك وجود دارد كه مقرر است به این اوضاع سامان دهد.
در ادامه این برنامه، علی رهبری سرپرست مركز توسعه تجارت الكترونیك اظهار داشت: یكی از مهمترین اطلاعات مورد نیاز ما، برگشت اطلاعات از جانب گمرك به سمت سامانه جامع تجارت است و دو ایراد جدی به این روند می توان گرفت اول اینكه گمرك اطلاعاتش را از سامانه ثبتارش می گیرد در حالیكه باید از سامانه جامع تجارت تهیه شود دیگر اینكه گمرك مبادرت به بازگشت اطلاعات دریافتی نمی كند.
فیروزه خیالی مدیر كل دفتر فناوری اطلاعات گمرك ایران در اولین ارتباط تلفنی با این برنامه اظهار داشت: بر مبنای پنجره ی اطلاعاتی كه مركز توسعه تجاری الكترونیك وزارت صمت بوجود آورده همه اطلاعات واردات در سامانه های این وزارتخانه وجود دارد به گونه ای كه همه ثبت سفارش ها قابل پیگیری می باشد.
حسن نژاد اظهار داشت: مردم نیازمند و خواستار كالا هستند و كاری ندارند كه تفاهم نامه های ما بین گمرك و وزارت صمت در چه مرحله ای اجرا شده است درد اینهاست كه وزارت صمت ثبت سفارش می كند و بدون اطلاع از واردات مبادرت به ثبت سفارش دوباره می كند و این عدم آگاهی ها سبب نوسانات نرخ كالا در بازار مصرف مردم می گردد. مشكل اینهاست كه هر كدام از ما دیواری به دور خودكشیده ایم و به این دیوارها باور پیدا كرده ایم و گرنه همه وزارتخانه های صمت و بازرگانی و اطلاعات و... به یك نظام تعلق دارند.
علی رهبری در استودیو اظهار داشت: هم اكنون در سامانه جامع تجارت با بیش از ۴۰ دستگاه تبادل اطلاعات سیستمی داریم، اما ما هنوز نتوانسته ایم با گمرك به نقطه مطلوبی برسیم این در شرایطی است كه گمرك چنین واقعیتی را انكار می كند.
او افزود: باید تكلیف پنجره واحد اطلاعات را معلوم كرد. در قانون به صراحت آمده كه همه دستگاه ها باید از درگاه سامانه جامع تجارت با بازرگانان تبادل اطلاعات كنند.
حسن نژاد اظهار داشت: مشكل فعلی ما منم منم كردن گمرك و وزارت صمت است كه به هیچ عنوان زیر بار واحد مشترك نمی روند. چوب این خودرای بودن را هم مردم می خورند و تا زمانی كه این مشكلات میان دستگاه ها حل نشود شاهد جهش نرخ دلار از ۴ هزار تومان به ۱۸ هزار تومان و گرانی های دیگر خواهیم بود.
او افزود: تا زمانی كه شاهد عرضه كم كالا باشیم باید انتظار تورم را هم داشته باشیم هم اكنون شاهد ۲ نوع رسوب كالا در جامعه هستیم یكی توسط محتكران و دیگری هم دپوی كالا در گمرك است كه گاهی به تاجران و واردكنندگان ارتباط می یابد به گونه ای كه با تولید تاخیر در ترخیص كالا سبب افزایش قیمت كالایی خاص می شوند كه البته این هم به شكلی احتكار به حساب می آید.
حسن نژاد از ۳۵ میلیارد دلار ثبت سفارش در ۶ ماهه اول امسال اطلاع داد و اضافه كرد: از این رقم حدود ۲۰ میلیارد تخصیص یافته كه ۸ میلیارد دلار از آن تامین شده است یعنی چیزی كمتر از یك چهارم از كل رقم ثبت سفارش البته جای سوال وجود دارد كه از این ۸ میلیارد دلار چه میزان وارد بازار داخلی شده است.
فیروزه خیالی در ادامه ارتباط تلفنی برنامه اظهار داشت: طی بازدیدی كه انجام شده حجم قابل توجهی از رسوب كالا در گمرك قابل مشاهده می باشد البته من اطلاع دقیقی از میزان آن ندارم.
محمدرضا كلامی مدیر كل امور اقتصادی و سیاست های تجاری وزارت صمت در دومین ارتباط تلفنی با این برنامه اظهار داشت: به موضع رسوب كالا نباید نگاه هیجانی داشت.
هومن حاجی پور عضو اتاق بازرگانی تهران در ارتباط تلفنی با گفتگوی ویژه خبری اظهار داشت: مشكلات ناشی از قطعی سامانه جامع ثبت سفارش، مشكلات عدم اعلام خطای ثبت سفارش در سامانه ثبت سفارش، دیوان سالاری طولانی دستگاه مجوزدهنده تخصیص ارز سپری شدن زمان ثبت سفارش كالاهای موجود در فهرست ممنوعه و امكان ثبت سفارش مجدد آن ها وجود ندارد و برقرار بودن مشكلات اولویت بندی كالاها در فهرست ثبت سفارش را می توان همچون مشكلات موجود در روند ثبت سفارش و سامانه ثبت سفارش نام برد.
حسن نژاد اضافه كرد: برای رفع مشكلات كالا و موجودی بازار باید فكری اساسی كرد وگرنه مردم فكری برای ما می كنند این ختم كلام است.

1397/07/10
14:38:20
0.0 / 5
5153
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لیدی شال LadyShal