دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی عنوان كرد

سهم ۴۰ درصدی مناطق آزاد و ویژه در صادرات غیر نفتی كشور

سهم ۴۰ درصدی مناطق آزاد و ویژه در صادرات غیر نفتی كشور

به گزارش لیدی شال از گیلان دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، با اشاره به سهم 40 درصدی مناطق آزاد و ویژه در صادرات غیر نفتی، اشاره كرد: موافقت نامه اتحادیه اقتصادی اوراسیا برای بیش از 2280 واحد تولیدی فعال در مناطق آزاد و ویژه امكانی را فراهم نموده كه نقش به سزایی در تحقق مبادلات تجاری داشته باشند.


مرتضی بانک در اولین همایش بین المللی اتحادیه اقتصادی اوراسیا و نقش ژئوپلتیک مناطق آزاد در توسعه روابط منطقه ای که در سالن همایش های بین المللی سازمان منطقه آزاد انزلی برگزار شد، ضمن اشاره به ظرفیت های مناطق آزاد در اتحادیه اوراسیا، بر شناخت بیشتر و ارتباط قوی تر بین فعالان اقتصادی و صادراتی به منظور حضور در بازارهای بین المللی تصریح کرد و اظهار داشت: تحولات جاری در هفته های اخیر عموما متاثر از یک جانبه گرایی برخی حکام کشورهای خاص بود.
وی ادامه داد: با عنایت به روح حاکم بر اقتصاد بین الملل چندجانبه گرایی یک ضرورت غیر قابل انکار جهت توسعه اقتصادی کشورهاست پس انعقاد موافقت نامه های همکاری بین المللی بعنوان اقدامی راهبردی برترین ابزار تحقق برون گرایی اقتصاد است که پویایی تجارت، تسهیل سرمایه گذاری و جهت دهی به ظرفیت های تولید داخل را به همراه دارد.
مشاور رئیس جمهور خاطرنشان کرد: کشورهای مختلف با انعقاد اینطور تفاهم نامه ها و توجه به مزیت های نسبی و رقابتی در بازارهای خود و شرکای تجاری بوسیله ایجاد توازن تجاری در صادرات، توانمندی ها و واردات مایحتاج علاوه بر توسعه بازار، عرصه را برای واحدهای تولیدی و بهبود منابع بهینه جهت تامین تقاضای داخلی فراهم می کنند.
بانک، شاخص ترین نمونه اینطور همکاری ها را امضای بزرگترین تفاهم تجارت آزاد جهان توسط ۱۵ کشور آسیا و اقیانوسیه در ایام اخیر دانست و اظهار داشت: موافقت نامه ایران و اتحادیه اوراسیا نیز یکی از موثرین اقدامات در جهت توسعه بازار اشتغالزایی، بهبود حمل و نقل و جهش تولید می باشد که مورد نظر مقام معظم رهبری است.
وی با اشاره به اینکه دسترسی فعالان اقتصادی کشور به بازار ۸۷۰ میلیارد دلاری این مجموعه تسهیلات بسیاری را برای فعالان اقتصادی فراهم می کند، افزود: این موافقت نامه که از پنجم آبا ماه سال ۹۸ وارد فاز اجرائی شده، با عنایت به حصول نتایج موفق در چهار مرحله به تجارت آزاد با اعضای اتحادیه اوراسیا منجر خواهد شد پس برای بهره برداری حداکثری از ظرفیت های این موافقت نامه لازم است تجربیات موافقت نامه های دیگر و مشکلات و آسیب شناسی هایی که در این حوزه صورت گرفته را برای بهره برداری بهتر و مدون تر و رفع نقصها موجود مورد استفاده قرار دهیم.
دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی متذکر شد: با عنایت به محدود شدن بازارهای تجاری و مشکلات مبادلاتی مالی بین المللی، حساسیت و لزوم بهره بردای صحیح از ظرفت های بوجود آمده در این موافقت نامه به دستی درک شده و پس تمامی نهادهای داخلی باید نسبت به ایجاد مسیر سبز و پایدار جهت تجارت با کشورهای عضو اتحادیه اقدام نمایند.
بانک، با اشاره به اینکه جهت تحقق اهداف در بازار اوراسیا باید نسبت به شناسایی صحیح نیاز این بازار اقدام و کالاهای با کیفیت جهت ستاندن سهم بیشتر از بازار تولید و صادرات شود، اظهار داشت: پایبندی به مشی تجارت بین الملل و حفظ کیفیت و عمل به تعهدات از شروط حفظ و ستاندن سهم بیشتر از بازار مقصد است.
وی افزود: واحدهای توانمند داخلی باید بوسیله تشکیل کنسرسیوم های صادراتی نسبت به هم افزایی قابلیت ها و رعایت اصول بین المللی همچون بازاریابی حرفه ای، بسته بندی مناسب، کنترل کیفی و رعایت استانداردهای مرجع وارد این فعالیت شوند و با هم اقدام نمایند.
مشاور رئیس جمهور، ضمن اشاره به سهم ۴۰ درصدی مناطق آزاد و ویژه در صادرات غیر نفتی، تصریح کرد: این موافقت نامه برای بیش از ۲۲۸۰ واحد تولیدی فعال در مناطق آزاد و ویژه امکانی را فراهم نموده که با عنایت به امتیازات و مشوق های خاص صادرات گرا، نقش به سزایی در تحقق مبادلات تجاری با اوراسیا داشته باشند.
بانک اظهار نمود: بهره مندی از ظرفیت های قانونی مناطق آزاد و ویژه جهت کاهش هزینه های تولید و افزایش رقابت در بازاهای بین المللی را به همراه خواهد داشت که این مناطق را به مرکز تولید در این موافقت نامه مبدل خواهد نمود.
وی با اشاره به اینکه مناطق آزاد کشور با بهره مندی از مزایای کاربردی نظیر مزیت های قانونی، فعالیت های تجاری، سهولت تردد اتباع خارجی، استقرار شرکت های مدیریت صادرات، زیرساخت های توسعه یافته تجاری و ظرفیت های مناسب نمایشگاهی موقعیت مناسبی را جهت بازاریابی محصولات صادراتی و توسعه تجارت با اوراسیا مهیا کرده اند، اظهار داشت: همین طور وجود پنجره واحد خدمات الکترونیک در این مناطق پاسخگویی به نیازهای فعالان اقتصادی در کوتاه ترین زمان صورت خواهد پذیرفت که این امتیازات می تواند مناطق آزاد و ویژه را بعنوان مرکز صادرات در موافقت نامه اوراسیا معرفی نماید.
دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی اضافه کرد: موقعیت ممتاز ایران در مرکز شاهراه های کلیدی منطقه از یکسو و موقعیت مناطق آزاد و ویژه کشور بعنوان دروازه های این کریدورها از طرفی، نشان از پتانسیل بالای بازار لجستیک در این منطقه دارد.
وی خاطرنشان کرد: مناطق آزاد و ویژه بعنوان دروازه های کریدورهای بین المللی شامل نوستراک و تراسیکا وظیفه اصلی تسهیل و توسعه عملیات تجارت بین الملل را بر عهده دارند و بندر کاسپین در کنار مناطق امیرآباد و آستارا دروازه های حمل و نقل دریایی را بعنوان مقرون به صرفه ترین مسیر تجارت با کشورهای اوراسیا فراهم نموده است.
بانک تصریح کرد: دروازه های حمل و نقل زمینی کالا با این کشورها در مناطق آزاد ارس و ماکو و منطقه ویژه سرخس و مناطق در دست تاسیس است که در کنار فرودگاه امام خمینی(ره) بعنوان کریدور مبادلات هوایی به فعالان اقتصادی کشور ارائه خدمت می کند. از طرفی توسعه مبادلات ترانزیتی و صادرات مجدد به کشورهای اوراسیا با پشتیبانی مناطق آزاد اروند و چابهار و مناطق بندری جنوب کشور نقش مناطق آزاد و ویژه را بعنوان مرکزیت ترانزیت بیش از پیش نمایان می کند.
وی با اشاره به اینکه مناطق آزاد با بهره مندی از ظرفیت های قانونی جهت انجام عملیات پولی و بانکی با سرمایه داخلی و خارجی، ایجاد بانک ها و ایجاد خدمات گوناگون در حوزه بیمه و اعتبارات و با عنایت به اقدام منحصر به فرد استقرار بوررس بین المللی می تواند بعنوان مرکز مالی موافقت نامه نقش آفرینی کند، متذکر شد: ظرفیت چشم گیر و اقدامات موثر منطقه آزاد انزلی در تحقق تمامی نقش های چهارگانه تولید، صادرات، ترانزیت و خدمات مالی به خوبی در میزان فعالیت های بندر کاسپین و ارزش صادرات این منطقه نقش ایفا نموده است.
بانک افزود: از کلیه فعالان اقتصادی می خواهیم با استفاده از ظرفیت های مناطق آزاد بازار تولید قابل رقابت خودرا جهت استفاده از این فرصت استثنایی در مناطق آزاد فراهم نموده و نقش ویژه را در این اقتصاد بین المللی ایفا کنند پس برگزاری اینچنین رویدادهایی تاثیر به سزایی در توسعه روابط با کشورهای اوراسیا خواهد داشت که در توسعه مبادلات تجاری و سیاسی موثر و مفید خواهند بود.
منبع:

1399/08/27
22:23:53
5.0 / 5
747
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لیدی شال LadyShal