معاون گمرك به لیدی شال اعلام كرد

ترخیص ۹۰ درصدی كالای اساسی مشروط شد

ترخیص ۹۰ درصدی كالای اساسی مشروط شد

به گزارش لیدی شال طبق اعلام معاون فنی گمرك ترخیص كالاهای اساسی تا سقف ۹۰ درصد بدون اجبار به عرضه ی كد رهگیری بانك با دریافت تعهد از صاحب كالا برای عرضه در قالب تعیین شده و با نرخ مصوب انجام می شود.


مهرداد جمال ارونقی در گفتگو با ایسنا، جزئیات تکالیف گمرک بر مبنای جلسه اخیر ستاد تنظیم بازار در ارتباط با ترخیص کالاهای اساسی و غیراساسی طبق مصوبه اخیر ستاد هماهنگی اقتصادی دولت را شرح داد.

وی در ارتباط با ترخیص درصدی کالاهای اساسی توضیح داد: این کالاها شامل روغن خام، دانه های روغنی، کنجاله سویا، جو و ذرت، قابل ترخیص به صورت درصدی تا سقف ۹۰ درصد بدون اجبار به کد رهگیری را دارا هستند.

معاون فنی گمرک با اشاره شرایط تعیین شده برای صاحبان این کالاهای اساسی بدون کد رهگیری بانک تصریح کرد: ترخیص درصدی کالاهای اساسی با درخواست و دریافت تعهد از صاحب کالا در خصوص عرضه این کالاها با نرخ مصوب و یا عرضه در سامانه ها همچون بازارگاه و شبکه های توزیع تعیین شده انجام می شود.

وی این را هم اظهار داشت که ترخیص قطعی کل کالا هم مشروط به دریافت و عرضه ی اعلامیه تأمین ارز یا کد رهگیری بانکی است. این در شرایطی است که کالاهای اساسی دارای اولویت کالایی (۲۱ ) هم مشمول این تسهیلات خواهند بود.

نامه بانک لازم نیست
ارونقی خاطرنشان کرد: برای ترخیص درصدی کلیه کالاهای اساسی در صف تخصیص یا تأمین ارز بانکی احتیاج به صدور نامه از جانب بانکهای عامل نیست ولی برای ترخیص قطعی کالاهای اساسی دریافت و عرضه ی کد رهگیری الزامی است.

تکلیف گمرک در ترخیص مواد اولیه تولید
این مقام مسئول در گمرک ایران در ادامه ضمن اشاره به این که گمرک در ارتباط با کلیه مواد اولیه و قطعات و ملزومات در رابطه با تولید با تشخیص و تایید وزارتخانه مبادرت به ترخیص کالاها تا سقف ۹۰ درصد بدون کد رهگیری بانک می کند، افزود؛ دریافت کلیه مجوزهای قانونی لازم برای ترخیص درصدی کالاها مانند مجوزهای سازمان ملی استاندارد، بهداشت، جهاد کشاورزی پیش از خروج کالا تا سقف اعلام شده در سامانه الزامی است.

نیاز به ویرایش ثبت سفارش نیست
ارونقی افزود: ترخیص کالاهای اساسی در صورت تغییر رویه ارزی، از بانکی به واردات در مقابل صادرات یا ارز متقاضی احتیاج به ویرایش ثبت سفارش از نظر تغییر نوع رویه نخواهد داشت و کالاها با رعایت سایر مقررات و یا همان ثبت سفارش اولیه ترخیص می شود.

وی این را هم اظهار داشت که فهرست اقلام مشمول استفاده از تسهیلات مصوبه ستاد اقتصادی دولت از جانب وزارت جهاد کشاورزی راسا به گمرک ایران عرضه و گمرک هم مکلف است با قید فوریت اقدامات لازم را در مورد فهرست های دریافتی اعمال نماید.
منبع:

1399/08/26
15:30:14
5.0 / 5
1844
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
لیدی شال LadyShal