در هفت ماهه امسال رخ داد

سرمایه گذاری 665 میلیون دلاری آلمان و چین در بخش صنعت

سرمایه گذاری 665 میلیون دلاری آلمان و چین در بخش صنعت

لیدی شال: در هفت ماهه نخست امسال حجم سرمایه گذاری خارجی مصوب در بخش صنعت، معدن و تجارت نسبت به زمان مشابه سال قبل 71 درصد افزایش داشته و آلمان، چین، تركیه و هند بیشترین حجم سرمایه گذاری را در كشور انجام داده اند.


به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، تازه ترین آمار انتشار یافته از طرف وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان میدهد که در هفت ماهه اول سال جاری ۱۰۲ مورد سرمایه گذاری خارجی به ارزش ۳.۷ میلیارد دلار در کل کشور تصویب شده که ۷۵ مورد از آنها، معادل ۲۷ درصد از کل سرمایه گذاری خارجی، با حجم سرمایه گذاری ۱.۰۲ میلیارد دلار در بخش صنعت، معدن و تجارت بوده است. همین طور از این تعداد ۳۷ مورد در حال بهره برداری و مابقی در حال طی مراحل اجرائیست.
همین طور بر طبق این آمار سرمایه گذاری خارجی مصوب در بخش صنعت، معدن و تجارت در مدت یاد شده نسبت به هفت ماهه اول سال پیش از لحاظ تعداد ۳۶ درصد و از نظر ارزش ۷۱ درصد رشد داشته و به لحاظ حجم سرمایه گذاری، سهم بخش صنعت ۸۴، معدن ۶.۷ و تجارت ۹.۳ درصد بوده است.
در این میان از بین ۷۵ مورد سرمایه گذاری خارجی در این بخش، ۲۸ شرکت با ۱۰۰ درصد سهامدار خارجی، ۳۹ شرکت بصورت مشارکتی با شرکای داخل (J.V) و هشت مورد به صورت مشارکت مدنی، بیع متقابل و BOT اجرا می شود.
مهم ترین گروه های کالایی سرمایه پذیر
برمبنای اطلاعات انتشار یافته از طرف وزارت صمت بیشترین حجم سرمایه گذاری خارجی در دوره مورد بررسی نیز در گروه های ساخت مواد و محصولات شیمیایی با ۲۰ طرح به ارزش ۴۴۳ میلیون دلار، ساخت کک، ساخت فلزات اساسی با چهار طرح به ارزش ۹۵ میلیون دلار، فرآورده های حاصل از تصفیه نفت و سوخت های هسته ای با ۱۰ طرح به ارزش ۸۱.۳ میلیون دلار و ساخت محصولات از لاستیک و پلاستیک با چهار طرح به ارزش ۵۸ میلیون دلار بوده است.
چهار کشور اول از لحاظ ارزش سرمایه گذاری خارجی مصوب نیز کشورهای آلمان با ۳۴۳، چین با ۳۲۲، ترکیه ۹۸.۷ و هند با ۶۸ میلیون دلار هستند. بیشترین تعداد سرمایه گذاری ها نیز توسط کشور افغانستان با ۲۲ مورد، ترکیه با هشت مورد و چین و هند هر کدام با هفت مورد انجام شده است.
سیستان و بلوچستان و خوزستان از تهران جلو زدند
در این میان استان های سیستان و بلوچستان ۴۰، خوزستان ۳۶، تهران ۹، اصفهان ۸ و آذربایجان شرقی ۷ درصد از حجم سرمایه گذاری خارجی مصوب در بخش صعت، معدن و تجارت را جذب کرده اند.
سرمایه گذاری خارجی مصوب شامل کلیه درخواست ها شامل سرمایه گذاری جهت ایجاد طرح های جدید، خرید سهام شرکت های موجود و همین طور سرمایه گذاری های خارجی در قالب ترتیبات قراردادی است.
منبع:

1399/08/21
14:22:15
5.0 / 5
1646
تگهای خبر: تجارت , طلا , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
لیدی شال LadyShal