در پایان شهریورماه؛

حجم نقدینگی از ۲۸۹۵ هزار میلیارد تومان عبور كرد

حجم نقدینگی از ۲۸۹۵ هزار میلیارد تومان عبور كرد

به گزارش لیدی شال حجم نقدینگی در انتها شهریور به ۲۸ هزار و ۹۵۸.۹ هزار میلیارد ریال رسید كه نسبت به اسفند ۹۸ معادل ۱۷.۱ درصد افزایش و نسبت به دوره مشابه سال قبل ۳۶.۲ درصد رشد را نشان داده است.


به گزارش لیدی شال به نقل از مهر، بانک مرکزی با انتشار گزیده آمارهای اقتصادی در انتها شهریور ۹۹، حجم نقدینگی را ۲۸ هزار و ۹۵۸.۹ هزار میلیارد ریال اعلام نمود که نسبت به اسفند سال ۹۸ معادل ۱۷.۱ درصد افزایش نشان داده است. این در شرایطی است که این افزایش در دوره مشابه سال قبل ۳۶.۲ درصد بوده است.
خلاصه دارایی ها و بدهی های بانک مرکزی
میزان دارایی های خارجی بانک مرکزی در شهریور سال ۹۹ به ۵۵۵۵.۱ هزار میلیارد ریال رسید که نسبت به اسفند سال قبل ۳.۵ درصد افزایش نشان داده است. همینطور بدهی بخش دولتی به بانک مرکزی در دوره مورد بررسی هم ۱۳۹۶.۹ هزار میلیارد ریال بوده که نشان دهنده ۲۶.۱ درصد افزایش نسبت به شهریور ۹۸ است.
وضعیت دارایی ها و بدهی های بانک ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی
این گزارش حاکی می باشد، میزان دارایی های خارجی در این بخش با ۳۰.۵ درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال قبل همراه بوده و به ۷، ۲۹۷ هزار میلیارد ریال رسید و حجم اسکناس و مسکوک هم با ۲۰.۴ درصد افت به ۹۸.۵ هزار میلیارد ریال رسید.
سپرده بانک ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی نزد بانک مرکزی با ۲۹.۸ درصد افزایش نسبت به شهریور ۹۸ به ۳۰۲۲.۵ هزار میلیارد ریال رسید. همینطور بدهی بانک ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی به بانک مرکزی هم در انتها شهریور ۹۹ با ۶ درصد افزایش به ۱۲۹۱.۹ هزار میلیارد ریال رسیده است.
خلاصه دارایی ها و بدهی های بانکهای تجاری
میزان دارایی های خارجی بانکهای تجاری کشور در شهریور ماه سالجاری ۷۴۴.۵ هزار میلیارد ریال است که نسبت به مدت مشابه سال پیش ۴۶.۴ درصد رشد نشان داده است. سپرده بانکهای تجاری نزد بانک مرکزی هم ۵۶۴ هزار میلیارد ریال بوده که ۱۷.۷ درصد افزایش یافته است.
جمع کل دارایی های بانکهای تجاری در دوره مورد بررسی، ۹۰۹۳.۵ هزار میلیارد ریال بوده که به نسبت شهریور ۹۸ دارای ۴۴.۵ درصد رشد است و میزان بدهی بانکهای تجاری به بانک مرکزی در انتها شهریور ۹۹ به ۹۶.۸ هزار میلیارد ریال رسیده که ۱۳۹ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته است.
وضعیت دارایی ها و بدهی های بانکهای تخصصی
بر پایه این گزارش، میزان دارایی های خارجی بانکهای تخصصی در انتها شهریور سالجاری ۱۹۴۷.۸ هزار میلیارد ریال است که نسبت به دوره مشابه سال قبل ۱۴.۸ درصد رشد یافته است. جمع کل دارایی های بانکهای تخصصی در این دوره رقم ۸۷۱۷.۰ هزار میلیارد ریال است که ۱۶.۸ درصد رشد دارد. همینطور میزان بدهی بانکهای تخصصی به بانک مرکزی ۴۴۶.۹ هزار میلیارد ریال است که معادل منفی ۸ دهم درصد نسبت به شهریور سال ۹۸ کاهش داشته است.

1399/08/13
13:06:37
5.0 / 5
1809
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لیدی شال LadyShal