معاون سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج كشاورزی:

5 درصد سرمایه كشور در بخش كشاورزی مصرف می شود

5 درصد سرمایه كشور در بخش كشاورزی مصرف می شود

به گزارش لیدی شال لرستان معاون سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج كشاورزی اظهار داشت: كشاورزی ۲۳ تا ۲۵ درصد اشتغال كشور را بوجود آورده اما تنها پنج درصد از كل سرمایه های كشور در این بخش مصرف می شود.


مجید ولدان در جلسه معارفه رئیس مرکز تحقیقات، آموزش کشاورزی و منابع طبیعی لرستان که امروز ۱۱ آبان ماه صورت گرفت، اظهار نمود: همینطور در سال های اخیر کشاورزی نقش بارزی در شاخصهای اقتصادی داشته و ۱۴ تا ۱۵ درصد تولید ناخالص داخلی را تأمین کرده است.
وی خاطرنشان کرد: این آمار نشان داده است ایجاد اشتغال بالا با سرمایه گذاری پایین امکان دارد و می توان سهم خوبی در تولید داشت.
معاون سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی با طرح این سؤال که چرا سهم کشاورزی از سرمایه گذاری بیشتر از پنج درصد نیست، اضافه کرد: ارزش افزوده این بخش نسبت به سایر حوزه های اقتصادی همچون نفت، پتروشیمی و سلامت کمتر است.
ولدان در مورد ارزش افزوده پایین در بخش کشاورزی، تصریح کرد: مهم ترین دلیل این امر، کشاورزی سنتی است و درصورتی که از کشاورزی سنتی و معیشتی به دانش بنیان حرکت نماییم هزینه های تولید کاسته می شود.
معاون سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی افزود: در این صورت فاصله هزینه و درآمد کشاورزان افزایش می یابد و سرمایه گذاری در این بخش منجر به ایجاد اشتغال پایدار می شود.
وی با تاکید بر تقویت تحقیقات در بخش کشاورزی افزود: رتبه کشور در تولید علم طی سال های گذشته بین ۱۴ تا ۲۰ دنیا بوده درحالی که رتبه نوآوری ایران یعنی تبدیل علم به محصول خیلی خوب نبوده است.
معاون سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی بیان نمود: ایران در سال ۲۰۱۳ رتبه ۱۲۰ نوآوری جهان را داشته درحالی که همین زمان رتبه تولید علم ما ۱۷ بوده است و الان با تلاش نخبگان و دانشگاهیان جایگاه ۶۱ نوآوری جهان راداریم.
ولدان عنوان کرد: فاصله تولیدِ علم و نوآوری در کشور بالا است بدین معنا که در تولید علم وضعیت خوبی داریم اما این علم بنا به دلایلی به محصول تبدیل نمی گردد ازاین رو محقق باید تا حصول نتیجه، در انتقال دانش به مزرعه حضور داشته باشد و با عنایت به چالش های موجود باید به تحقیقات کاربردی افزوده و از تحقیقات بنیادی کم شود.
وی با تاکید بر اینکه جنبه های اقتصادی طرح باید در تحقیقات به خوبی بررسی شود خاطرنشان کرد: باید اجازه ورود هر ایده جدید را به مرکز بدهیم و ایده پردازی در این بخش را به افراد شاغل در مراکز تحقیقات کشاورزی محدود نکنیم.
ولدان تاکید کرد: باید از ایده های علمی مختلف در این راستا کمک بگیریم و امکانات تحقیقاتی و آزمایشگاهی را در اختیار آنها قرار دهیم.
گفتنی است، در این مراسم با تقدیر از زحمات مراد سپهوند، منوچهر سیاح فر بعنوان رئیس جدید مرکز تحقیقات، آموزش کشاورزی و منابع طبیعی لرستان انتخاب شد.
منبع:

1399/08/11
14:19:58
5.0 / 5
1439
تگهای خبر: اقتصادی , كشاورزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
لیدی شال LadyShal