آیا صید ترال ممنوع شده است؟

آیا صید ترال ممنوع شده است؟

با وجود اینكه دوتن از اعضای مجلس شورای اسلامی خبر از ممنوعیت صید ترال به مدت دوسال را داده اند، سازمان شیلات از ممنوعیت صید ترال تنها گونه ای ازماهیان(فانوس ماهی) آن هم برای تحقیقات پیرامون ذخایر آبزیان و به روز رسانی مطالعات از آغاز آذرماه اطلاع داد.به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا روزهای گذشته سمیه رفیعی- رئیس فراکسیون محیط زیست در صفحه رسمی توییترش اعلام نمود که «پس از پیگیری های بی وقفه ی فراکسیون محیط زیست و حمایت های بی دریغ رئیس مجلس، به لطف خداوند متعال ⁧‫صید ترال⁩ که ضررهای شدیدی به محیط زیست دریا و اقتصاد بومیان زده بود، از اول آذرماه به مدت ۲ سال ⁧‫ممنوع⁩ شد. عرض خدا قوت جانانه به همه ی همکاران متخصصم در این امر.»

پس از آن نیز محمد باقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت که «در نظارت میدانی ⁧سیستان و بلوچستان⁩ به صیادان زحمتکش و عزیز قول دادیم که مبحث ⁧صید ترال⁩ را پیگیری خواهیم کرد. خدا را شکر با پیگیری فراکسیون محیط زیست وکمک قوه قضائیه و نیروی دریایی در جهت وظیفه شرعی حفاظت از محیط زیست و برای صیانت ازمعیشت کارگر ایرانی، ممنوعیت صید ترال حتمی شد.»

این اظهارات در حالی عنوان شد که نبی الله خون میرزایی_ رئیس سازمان شیلات کشور از توقف ترالر های فانوس ماهیان اطلاع داد و اعلام نمود که این توقف به منظور به روز رسانی مطالعات و ارزیابی ذخایر آبزیان و اتخاذ تصمیم برپایه مطالعات جدید است و ممنوعیت صید ترال فانوس ماهیان تا آخر زمان تحقیقات که حداکثر ۲ سال است، ادامه خواهد داشت.

وی که در یک برنامه تلویزیونی صحبت می کرد با اشاره به اینکه ناوگان صید ترال شامل ۵ دسته ناوگان است، اظهار نمود: ناوگان فردوس در چابهار فعالیت می کند که فعالیت صید آن آخر شهریور به اتمام رسید و تا آخر سال هم در استراحت هستند. بخشی از فعالیت ناوگان کیش و طبس در هرمزگان و بوشهر هنوز باقی مانده است که ادامه می یابد. فعالیت ناوگان صید میگوی خوزستان و بوشهر به اتمام رسیده و فعالیت صیادان میگوی هرمزگان هم شروع شده است.

خون میرزایی افزود: با سخت گیری هایی که سال جاری نسبت به صید فانوس ماهیان داشتیم دریاروی این ناوگان ها کمتر شده است و هم اکنون ۱۵ فروند از ناوگان صید فانوس ماهیان در دریا هستند.

رئیسسازمان شیلات ایران افزود: پیرو پیگیری ها، مطالبات، انتظارات جامعه و فعالان محیط زیستی با همراهی موسسه تحقیقات علوم شیلاتی جلساتی را با فراکسیون محیط زیست مجلس برگزار کردیم و کارگروه مشترکی میان وزارت جهادکشاورزی و فراکسیون محیط زیست مجلس به وجود آمد و توافق شد تا در ارتباط با صید فانوس ماهیان یک برنامه پایش و آیش همزمانی را به منظور به روز رسانی مطالعات ارزیابی ذخایر آبزیان و اتخاذ تصمیم بر مبنای مطالعات جدید در دستور کار قرار دهیم.

خون میرزایی خاطرنشان کرد: همزمان با آغاز کار تحقیقاتی موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور، از آغاز آذر ماه، فعالیت صید تجاری ناوگان فانوس ماهی تا آخر تحقیقات متوقف می شود، تا برپایه مطالعات جدید بتوانیم با چشم باز و رفع دغدغه ها صید را برنامه ریزی نماییم. مدت زمان کار تحقیقاتی هم حداکثر دو سال خواهد بود.

منبع:

1399/08/03
11:09:35
5.0 / 5
1716
تگهای خبر: تجاری , طلا , كشاورزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
لیدی شال LadyShal