در راستای تامین مالی قطعه سازان

اوراق گواهی اعتبار مولد، منتشر می شود

اوراق گواهی اعتبار مولد، منتشر می شود

در نشست مشترك سازندگان زنجیره تأمین گروه صنعتی ایران خودرو و نمایندگان بانك تجارت كاربرد اوراق گواهی اعتبار مولد (گام) برای بهره برداری در صنعت قطعه سازی مورد ارزیابی قرار گرفت.


به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، طبق اعلام شرکت ساپکو (شرکت طراحی، مهندسی و تأمین قطعات ایران خودرو)، این طرح که از بهمن ماه سال ۱۳۹۷ به دستور بانک مرکزی به اجرا درآمده است، ابزار جدید تأمین مالی نظام بانکی است که به منظور پشتیبانی از زنجیره تأمین و تولید و تأمین سرمایه در گردش شرکت ها در بخش تولید و بعنوان واسطه ای میان فروشندگان و خریداران طراحی شده است.
اوراق گواهی اعتبار مولد با نام و به صورت الکترونیکی بوده که کوپن سودی ندارد و سررسید آن حداقل یک ماه و حداکثر ۹ ماه خواهد بود. همچنین، این اوراق بعد از گذشت یک ششم از بازه زمانی آنها، قابل معامله در بازار بورس خواهد بود.
به قول نمایندگان بانک تجارت بعنوان عرضه کنندگان این اوراق در صنعت قطعه سازی، اوراق گام شباهت زیادی با اعتبار اسنادی داخلی داشته، با این تفاوت که قابلیت انتقال مختلف و خرید و فروش در بورس برای آن تعریف شده است.
بر مبنای اهداف بانک مرکزی، رفع تعهد بین فروشندگان و خریداران از اهداف اصلی انتشار اوراق گواهی اعتبار مولد است که کارمزد صدور سالانه آن در صورت عرضه وثیقه نقدی ۰.۵ درصد، وثیقه شبه نقد یک درصد، وثیقه ملکی ارزشمند ۱.۵ درصد و سایر وثایق تا سقف دو درصد برای خریدار اولیه خواهد بود. در این طرح، ظرفیت سنجی شرکت ها برپایه سقف اعتباری خریدار معادل ۷۰ درصد فروش سال آخر بعد از کسر مانده تسهیلات در رابطه با تأمین مالی سرمایه در گردش آن و تعهدات ناشی از اوراق قبلی خریدار انجام می گیرد.
همچنین، در صورت ایفای دوبار تعهد متوالی، این سقف اعتباری تا ۱۰درصد افزایش خواهد یافت.
منبع:

1399/07/11
21:11:29
5.0 / 5
1754
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
لیدی شال LadyShal