اعظمی:

قیمت غیرمنطقی خرید تضمینی گندم به نفع كشاورز، دولت و مردم نیست

قیمت غیرمنطقی خرید تضمینی گندم به نفع كشاورز، دولت و مردم نیست

یك عضو كمیسیون كشاورزی مجلس اظهار داشت: اگر قیمت خرید تضمینی گندم بین 4 تا 5 هزار تومان نباشد، كشاورزان نابود می شوند. الان قیمت كود و سم سر به فلك كشیده است. از جانب دیگر دولت مجبور می شود چند ماه دیگر همین محصول را با قیمت 7000 تومان وارد كند.


ذبیح الله اعظمی در گفت و گو با ایسنا در مورد قیمت خرید تضمینی گندم اظهار نمود: روز گذشته طرح دو فوریتی ارائه شده به مجلس، به کمیسیون آمد. حدود قیمت جهانی هر تن گندم، ۲۷۵ دلار است که معادل کیلویی ۲۷.۵ سنت است. درواقع با ارز نیمایی حدودا به ۵۰۰۰ تومان می رسد و با ۱۵۰۰ تومان هزینه حمل و نگهداری به ۷۰۰۰ تومان می رسد.
این عضو کمیسیون کشاورزی از پیشنهاد ۴ هزار و ۵۰۰ تومانی وزارت جهاد کشاورزی برای قیمت خرید تضمینی گندم آگاهی داد و اظهار داشت: قیمت پیشنهادی دولت زیر ۴۰۰۰ تومان است که باید بررسی شود. امیدوارم قیمت این محصول بین ۴ تا ۵ هزار تومان بایستد. یکی از دغدغه های اصلی کشاورزان کشور، مسئله قیمت خرید تضمینی گندم است.
نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس در پاسخ به این پرسش که آیا دولت توانایی تصویب قسمت بین ۴ تا ۵ هزار تومان را دارد؟ اظهار نمود: دولت باید این کار را بکند. اگر قیمت بین ۴ تا ۵ هزار تومان نباشد، کشاورزان نابود می شوند. الان قیمت کود و سم سر به فلک کشیده است. از جانب دیگر دولت مجبور می شود چند ماه دیگر همین محصول را با قیمت ۷۰۰۰ تومان وارد کند. قیمت خرید تضمینی گندم زیر ۴۰۰۰ تومان برای کشاورز مقرون به صرفه نیست.

این عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با اعلان اینکه «دولت هر سال قیمت خرید تضمینی را دیر اعلام می کند» از هیئت دولت انتقاد نمود و اظهار داشت: دیر اعلام کردن، موجب می شود کشاورزان مبادرت به کشت نکند. ما در کمیسیون می خواهیم جلوی دولت را بگیریم. در چند سال گذشته، به خاطر قیمت نازل خرید تضمینی گندم به واردات روی می آوردیم. این ماجرا علت های زیادی دارد؛ امیدوارم امسال این اتفاق ها نیفتد.1399/06/24
13:58:27
5.0 / 5
1931
تگهای خبر: تضمین , قیمت , كشاورزی , واردات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
لیدی شال LadyShal