سازمان استاندارد:

مسئولیتی در قبال قیمت خودرو نداریم

مسئولیتی در قبال قیمت خودرو نداریم

به گزارش لیدی شال البرز مدیركل دفتر ارزیابی كیفیت كالا و خدمات سازمان ملی استاندارد ایران از فعالیت بیشتر از هزار تولید كننده در صنعت جوش كشور اطلاع داد.پرویز درویش روز یکشنبه ۲۳ شهریور در مراسم انعقاد تفاهم نامه استانداردسازی سازه های فلزی که در سازمان ملی استاندارد در کرج برگزار شد، اظهار نمود: سیاست سازمان ملی استاندارد انعقاد تفاهم نامه همکاری با سازمان های دولتی و انجمن های تخصصی، دانشگاه ها و مراکز پژوهشی با هدف عمل به وظایف و مأموریت های تعریف شده خود است.

به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، وی افزود: محورهای عمده این تفاهم نامه ها همکاری در تدوین استانداردهای ملی ایران و مدیریت در ساختارهای بین المللی، آموزش، ترویج و همکاری در اجرای استانداردهای تخصصی بخصوص استانداردهای الزامی و تسهیل در تأیید صلاحیت ها است.

وی با اشاره به تفاهم نامه ای که امروز بین سازمان ملی استاندارد و هیئت مدیره تعاونی تولیدکنندگان سازه های فولادی امضاء شد، افزود: این تفاهم مسیر اجرای استاندارد ۳۸-۳۴ را هموار می کند.

این مسئول با اشاره به اینکه فعالان صنعت جوش نقش بزرگی در توسعه اقتصادی و رونق تولید کشور به عهده دارند، افزود: هم اکنون در حوزه جوش و سازه های فولادی پیش ساخته بالغ بر هزار تولید کننده در کشور فعال می باشند.

وی توضیح داد: صنعت جوش گستره بزرگی از خودروسازی تا فعالیتهای حوزه ساختمان، راه و شهرسازی، نفت و... را در بر می گیرد بنابراین باید در جهت استاندارد سازی سازه های فولادی بیشتر از پیش تلاش نماییم.

درویش افزود: با استانداردسازی این حوزه درهای صادرات و تعامل با دیگر کشورها با سهولت باز می شود.

درویش با اشاره به اینکه هنوز راه زیادی در زمینه اجرا، تحقیق و ترویج استانداردهای صنعت جوش در پیش داریم، اضافه کرد: با تدوین استاندارد اجباری، همکاری در بحث برگزاری کمیته های علایم و نظارت بر حسن اجرای استاندارد شاهد تحولات شگرفی در این صنعت خواهیم بود.

وی در ادامه با اشاره به اینکه برای بالا بردن کمیت و کیفیت صنعت خودرو مسیر طولانی ای در پیش داریم اظهار نمود: تلاش داریم در صنعت خودروسازی در راه کشورهای پیشرفته قدم برداریم تا تولیدات قابل قبولی به مردم ارائه شود.

درویش با اشاره به اینکه علیرغم انتقاداتی که به صنعت خودروی کشور وارد است، در حوزه جوش خودرو مشکلی نداریم، توضیح داد: خوشبختانه از سالیان گذشته تا کنون حساسیت ویژه ای به این حوزه در صنعت خودروسازی شده و با مشکل خاصی مواجه نیستیم.

مدیرکل دفتر ارزیابی کیفیت کالا و خدمات سازمان ملی استاندارد ایران اظهار داشت: هر چند طی ماه های گذشته شاهد افزایش قیمت خودرو در کشور بوده ایم اما سازمان استاندارد مسئولیتی در این عرصه ندارد و تعیین کننده قیمت خودرو ها نیست.

وی با اشاره به اینکه سازمان ملی استاندارد در کنار وزارت صمت فعالیت می کند و وظیفه اش در بحث ارزیابی و نظارت بر کیفیت خودرو ها است، خاطرنشان کرد: از سال ۱۳۹۳ مبحث استانداردهای جدید خودرویی عنوان شد و سرانجام در سال ۱۳۹۶ موفق به هماهنگ سازی با خودروسازان شدیم و در این بحث تابحال سه مرحله را پشت سرگذاشته ایم.

وی با اشاره به اینکه باید به فرایند استانداردسازی خودرو به صورت دراز مدت نگاه نماییم، اظهار داشت: برای خارج شدن پراید و ۴۰۵ از چرخه تولید در سال های گذشته تصمیم گیری شده بود ولی متاسفانه پیگیری این خواسته اخیرا و همزمان با موج جدید گرانی خودرو نتیجه داده است.

درویش خاطرنشان کرد: در بحث گرانی خودرو نباید به آسانی از کنار نقش تعیین کننده تقاضای بازار، میزان تولید خودرو، شرایط تحریم و شیوع بیماری کرونا گذشت و بدون شک همگی اینها در ارتباط با تعیین و عدم ثبات قیمت خودرو نقش خویش را ایفا می کنند.

منبع:

1399/06/23
22:15:55
5.0 / 5
1924
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
لیدی شال LadyShal