رییس كمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران:

به جای روغن و شكر به دارو ارز بدهید

به جای روغن و شكر به دارو ارز بدهید

رئیس كمیسیون اقتصاد سلامت اتاق بازرگانی تهران می گوید در شرایطی كه با عنایت به محدودیت های ارزی دولت، تخصیص ارز به دارو محدود شده، دولت باید به جای ارز دادن به كالاهایی كه سلامت را تهدید می كنند، حوزه دارو را دریابد.


محمود نجفی عرب در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: بر مبنای آمارهایی که از وضعیت تخصیص ارز وجود دارد، از آغاز سال برای حوزه دارو حدودا ۸۰۰ میلیون دلار ارز تخصیص یافته که از این عدد حدود ۲۹۰ میلیون دلار مربوط به تجهیزات و داروهایی مربوط به حوزه کروناست؛ بدین سان عملا ارز عرضه شده به سایر داروها خیلی کم و محدود بوده است.
به قول وی، تداوم این شرایط سبب شده ثبت سفارش جدید برای واردات دارو بسیار کاهش یابد؛ ازاین رو تأمین نیازهای داخلی می تواند در آینده با مشکل مواجه شود.
رئیس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق بازرگانی تهران با اشاره به پیشنهادات بخش خصوصی در زمینه تخصیص ارز به دولت، اظهار داشت: یکی از پیشنهادهایی که در جلسات همفکری با دولت عنوان شد کاهش ارز تخصیصی به کالاهایی مانند روغن و شکر که سلامت را به خطر می اندازند و انتقال ارز آنها به حوزه دارو است.
به قول نجفی عرب، بخش خصوصی در سایر زمینه ها هم پیشنهادها و طرح های خویش را بررسی نموده و در صورت رسیدن به جمع بندی، آنها را در اختیار دولت قرار می دهد.
به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، با وجود حذف برخی از کالاهایی که ارز دولتی با نرخ ۴۲۰۰ تومانی دریافت می کنند، دولت همچنان دارو را در لیست این کالاها حفظ نموده است. این در شرایطی است که فعالان بخش خصوصی از کاهش جدی ارز تخصیصی به این حوزه از آغاز سالجاری خبر می دهند.
اتاق بازرگانی پیش از این در پیشنهادی از دولت خواسته بود با حذف دارو از لیست کالاهایی که این ارز را دریافت می کنند، از سویی فضایی مناسب برای تولید دارو فراهم آورد و از طرفی بودجه تخصیص این ارز را به بیمه های سراسری عرضه کرده و پشتیبانی از بیماران و کاهش قیمت دارو را در این مرحله اعمال نماید.
منبع:

1399/06/14
17:30:52
5.0 / 5
2230
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لیدی شال LadyShal