ورود سرمایه گذاران ناكام به صندوق های سرمایه گذاری پلاتین

ورود سرمایه گذاران ناكام به صندوق های سرمایه گذاری پلاتین

لیدی شال: موجودی پلاتین صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس (ETF) به ركورد بالایی صعود كرده و چشم انداز صعود قیمت این فلز باارزش را بعد از ماهها عقب ماندن از طلا و نقره ترسیم كرده است.به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، آمار گردآوری شده از طرف بلومبرگ نشان میدهد که بیش از ۶۰۰ هزار اونس پلاتین از اواسط ماه مه به صندوق های ETF اضافه شده اند و تقاضای سرمایه گذاران تا حدودی افت مصرف پلاتین در جواهرات و صنعت خودرو را که از شیوع ویروس کرونا فلج شده اند، جبران کرده است.

به گفته نیتش شاه، مدیر تحقیقات شرکت "ویزدم تری"، تصور می رود تقاضا برای سرمایه گذاری در پلاتین از طرف سرمایه گذارانی هدایت می شود که از صعود اخیر طلا و نقره جا مانده اند. همین طور این احتمال وجود دارد که قسمتی از این پول، سودهای به دست آمده در بازار طلا و نقره است که برای سرمایه گذاری در پلاتین که در مقایسه با سایر فلزات گرانبها ارزانتر است، استفاده می شود.

اکثر فلزات باارزش در سال ۲۰۲۰ که دولتها و بانک های مرکزی شامل بانک مرکزی آمریکا برای پشتیبانی از اقتصادهای لطمه دیده از بحران شیوع ویروس کرونا تدابیر محرک مالی عظیمی را به اجرا گذاشتند و سرمایه گذاران نگران از ریزش ارزش ارزها را متقاضی دارایی های امن ساختند، عملکرد درخشانی داشته اند. قیمت طلا امسال ۲۹ درصد صعود کرده در صورتیکه قیمت پلاتین حدود سه درصد پایین تر بوده است.

اما تقاضای سرمایه گذاران و نگرانی ها نسبت به محدودیت عرضه بعد از تعطیلی موقت معادن آفریقای جنوبی به سبب قرنطینه، از قیمت پلاتین پشتیبانی کرده است. قیمت پلاتین از ریزش شایان توجهی که در مارس داشت حدود ۶۶ درصد بهبود یافته اما همچنان بسیار ارزان تر از طلاست و این فلز نقره ای کمتر از نصف قیمت طلا معامله می شود.

گروه "یو بی اس" بتازگی قیمت هر اونس پلاتین را تا اختتام سپتامبر و تا آخر سال ۹۷۵ دلار در مقایسه با قیمت فعلی ۹۳۵ دلار پیش بینی کرده است. با این وجود هشدار داده که عوامل بنیادین بازار پلاتین در بین سایر فلزات ارزشمند، ضعیف ترین هستند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، نیتش شاه بر این باور است که در صورت بهبود سریعتر صنعت خودرو، پلاتین می تواند تا ۱۲ ماه آینده از مرز قیمت ۱۰۰۰ دلار عبور کند. پلاتین عموما در تولید مبدل های کاتالیزوری خودرو های دیزلی مورد استفاده قرار می گیرد.

منبع:

1399/06/09
14:44:43
5.0 / 5
2148
تگهای خبر: بازار , بانك مركزی , طلا , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لیدی شال LadyShal