وضعیت بازار كفش در آستانه بازگشایی مدارس

افزایش ۳۰ تا ۴۰ درصدی قیمتها نسبت به سال گذشته

افزایش ۳۰ تا ۴۰ درصدی قیمتها نسبت به سال گذشته

به گزارش لیدی شال رئیس اتحادیه كفش ماشینی و لاستیكی تهران از افزایش ۳۰ تا ۴۰ درصدی قیمت كفش در شهریور سال جاری نسبت به ماه مشابه پارسال اطلاع داد و اظهار داشت كه بازار شهریور ماه در آستانه بازگشایی مدارس بیشتر از ۵۰ درصد نسبت به سال قبل افت داشته است.


علی اژدرکش در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینکه شیوع کرونا به تعداد زیادی از صنوف که کسب و کارشان فصلی است بزرگ ترین صدمه ها را رسانده، خاطرنشان کرد: بازار شب عید بازار بسیار مهمی است که حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد درآمد کل سال در آن انجام می شود، اما قسمت عمده آن تعطیل کامل بود و در قسمتی هم شاهد افت بازار بودیم. پس از ماه رمضان هم که به صورت سنتی بازار افت می کند، در برهه کوتاهی رونق گرفت که خیلی سریع همزمان با موج دوم ویروس کرونا با افت شدید بازار مواجه شدیم.
او همینطور با اشاره به افزایش قیمت مواد اولیه، حقوق و تورم، از افزایش ۳۰ تا ۴۰ درصدی قیمت کفش در شهریور سال جاری نسبت به ماه مشابه سال قبل اطلاع داد.
همینطور به قول رئیس اتحادیه کفش ماشینی و لاستیکی تهران، شروع شهریور و آستانه بازگشایی مدارس هم همراه با فاز دوم کرونا بود که ضربه شدیدی به صنف کفش وارد شد. در این میان بازار شاهد رکود تورمی است و تورم تولید هنوز وارد بازار نشده، چونکه معمولا تا ماه چهارم سال کالاهای تولید شده در پاییز و زمستان عرضه می شود، اما در این زمان ما با افزایش نرخ ارز مواجه بودیم. به عبارت دیگر کالاهایی که هم اکنون در بازار به فروش می رسد عموماً با دلار حدود ۱۳ هزار تومانی تولید شده است و اگر تورم تولید و عوارض آن مانند چسبندگی قیمت ها از پاییز به بازار ورود کند، شرایط بحرانی خواهد شد.
اژدرکش با اشاره به اینکه همزمان شدن عرضه اظهارنامه های مالیاتی در مردادماه با رکود در بازار فشار زیادی به اصناف وارد کرد، اظهار نمود: آمار دقیقی درباره کاهش تقاضا وجود ندارد، اما مشاهدات نشان داده است که در بازار شهریور ماه و در آستانه بازگشایی مدارس بیشتر از ۵۰ درصد نسبت به سال قبل افت فروش داشتیم که با عنایت به از دست رفتن بازار شب عید، فشار زیادی برای صنوف به حساب می آید.
رئیس اتحادیه کفش ماشینی و لاستیکی تهران درباره وام تخصیص داده شده به مشاغل صدمه دیده از شیوع کرونا هم اظهار داشت: در این زمان نشنیدیم که در صنف کفش کسی این وام را دریافت کرده باشد؛ چون که شرایطی در نظر گرفته شده که حدودا گرفتن این وام را ناممکن می کرد. به صورت سنتی و نرمال لیست بیمه اسفند و فروردین ۲۰ درصد متفاوت می باشد و افراد زیادی حتی با توافق با کارفرما از آغاز سال محل کار خودشان را عوض می کنند، اما این نکته برای اعطای وام در نظر گرفته نشده و یکی از شرایط دریافت این وام یکسان بودن فهرست بیمه در اسفند و فروردین بوده است. از سوی دیگر به نظر می آید شرایط بوجود آمده منجر به تعدیل نیروها در بخش های مختلف شده و باید به دنبال راهکارهایی باشیم که کمترین تعدیل اتفاق بیفتد و تعدیل های قبلی هم جایگزین شود.1399/06/06
23:46:16
5.0 / 5
2095
تگهای خبر: بازار , طلا , فروش , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لیدی شال LadyShal