انتقاد تند تجار و پاسخ سازمان توسعه تجارت

چرا كارت بازرگانی جدید صادر نمی شود؟

چرا كارت بازرگانی جدید صادر نمی شود؟

با گذشت بیشتر از یك ماه از ورود مستقیم وزارت صمت و سازمان توسعه تجارت به صدور كارت های بازرگانی جدید، اختلاف نظرها میان این دستگاه دولتی و اتاق بازرگانی تهران بوجود آمده است.


به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، در طول سال های گذشته با عنایت به تاکید دولت بر ضرورت بازگشت ارزهای حاصل از صادرات به کشور و به دنبال آن اجرای طرح تعهد ارزی برای صادرکنندگان، اعطای کارت های جدید بازرگانی هم خود به محل اختلاف بدل شده است.
تا قبل از مرداد ماه سال جاری، صدور کارت های بازرگانی جدید به شکل مشترک میان دولت و اتاق بازرگانی تقسیم شده بود. بدین سان که فعالان اقتصادی پرونده های خویش را ابتدا برای تایید به دولت عرضه می کردند و بعد از آن با تایید اتاق بازرگانی، این کارت ها از جانب پارلمان بخش خصوصی صادر می شد.
در سال های اخیر برخی از صادرکنندگان بنا به علل مختلف نتوانستند ارز خویش را به کشور بازگردانند و در بین این پرونده ها، صحبت از صادرکنندگانی عنوان شد که برای اولین بار کارت بازرگانی گرفته بودند و بعد از صادرات کالا، یا ارز خویش را بازنگردانند یا عدد بازگشته بسیار پایین تر از تعهدات در نظر گرفته شده بود. در این میان بحث از کارت های بازرگانی اجاره ای که از جانب برخی افراد فعال شده و بدون ثبت پرونده مبادرت به صادرات بدون بازگشت ارز کرده بودند، انتقادها از نحوه واگذاری کارت ها را افزایش داد.
هرچند اتاق اعلام می کرد که در فرآیند صدور کارت بازرگانی تنها نیست و این افراد تاییدیه های لازم از دستگاه های دولتی را هم دریافت کرده بودند اما با این وجود صحبت از تغییر رویه در صدور کارت های بازرگانی جدید جدی تر شد تا سرانجام بر مبنای برنامه ریزی های صورت گرفته از اول مرداد سال جاری، سامانه جامع تجارت مسئول صدور کارت های بازرگانی شود و بدین سان دولت محوریت صدور کارت های جدید را در اختیار گرفت.
با این وجود بعد از چند هفته ابتدا مسعود خوانساری – رئیس اتاق بازرگانی تهران – و سپس تعدادی دیگر از صادرکنندگان به انتقاد از رویه دولت پرداخته و اعلام نمودند عملا از آغاز مرداد صدور کارت های بازرگانی جدید کند شده یا متوقف شده است.
بخش خصوصی در ادامه انتقادات خود، شب گذشته یک اطلاعیه منتشر و سازمان توسعه تجارت را ملزم به پاسخگویی در این حوزه دانست. در این اطلاعیه آمده بود: پیرو اصرار وزارت صنعت، معدن و تجارت بر تغییر رویه صدور و تمدید کارت بازرگانی فعالان اقتصادی از آغاز مرداد ماه جاری روند صدور کارت بازرگانی و از نیمه مرداد ماه روند تمدید کارت بازرگانی، مسیری جدید در پیش گرفته و از راه سامانه جامع تجارت، زیر نظر وزارت صمت و سازمان توسعه تجارت انجام می گیرد.
این در شرایطی است که آماده نبودن بسترهای لازم برای پیاده سازی این فرایند، منجر به بروز مشکلات گوناگونی چون تاخیر در صدور و تمدید کارت بازرگانی فعالان اقتصادی و هم چنین سردرگمی آنان در پیگیری امور مربوطه از مراجع ذیربط شده، و انتقادات و گلایه های بسیار فعالان اقتصادی را به دنبال داشته است.
شایان ذکر است، در شرایطی که پشتیبانی و دفاع از حقوق قانونی اعضا و فعالان اقتصادی کشور، وظیفه ذاتی پارلمان بخش خصوصی است، تحمیل تغییرات صورت گرفته در سامانه صدور و تمدید کارت بازرگانی از جانب مراجع ذیربط، ما را از این مهم بازداشته و هم اکنون به دلیل وجود برخی ناهماهنگی ها و ابهامات، سازمان توسعه تجارت موظف به پاسخگویی و حل سریع مشکل به وجود آمده خواهد بود.
بدیهی است اتاق بازرگانی تهران بعنوان نماینده بخش خصوصی، وظیفه خود می داند در جهت پشتیبانی از حقوق فعالان اقتصادی، مبحث را تا حصول نتیجه مطلوب پیگیری کند.
بعد از انتشار این اطلاعیه، امروز سازمان توسعه تجارت که مخاطب اصلی این متن بود، به اظهارات اتاق، واکنشی رسمی نشان داد. این سازمان با انتشار اطلاعیه ای جدید، دلیل کند شدن صدور کارت های بازرگانی جدید را، احراز هویت فعالان اقتصادی و افزایش اطمینان خاطر از روند صادرات غیر نفتی دانست.
در بخشی از این اطلاعیه آمده است: مقرر شده درخواست صدور و تمدید کارت بازرگانی طبق فرآیند جدید با ایجاد سهولت های لازم همچون حذف گواهی بانک عامل (فرم الف)، گواهی سوء پیشینه و تعهدنامه محضری (فرم دال) از راه سامانه جامع تجارت انجام و بعد از تطبیق شرایط و تأیید در سامانه یکپارچه اعتبارسنجی و رتبه بندی اعتباری جهت طی مراحل تکمیلی و صدور به اتاق بازرگانی ارسال شود. پیرو درخواست اتاق بازرگانی ایران در خصوص اجرای مرحله ای اقدامات فوق الذکر، مقرر شد فرآیند صدور کارت بازرگانی از مورخ اول مرداد۹۹ و تمدید کارت از مورخ ۱۵ مرداد۹۹ عملیاتی شود که در هفته های اول به علت حجم بالای مراجعات کاربران و برخی مشکلات در تبادل اطلاعات با دستگاه های دیگر همچون سامانه اتاق بازرگانی با برخی اختلالات در بعضی ساعات روز مواجه گردید ولی خوشبختانه مشکلات با همکاری دستگاه ها به صورت کامل برطرف شده است.
فرآیند جدید صدرو و تمدید کارت بازرگانی، ضمن تسهیل برای متقاضیان و حذف اسناد غیرضرور و جایگزینی استعلامات سیستمی، ثبت درخواست و بررسی شرایط را پیش از زمان رجوع و عرضه اسناد از راه درگاه واحد سامانه جامع تجارت فراهم نموده، اطمینان از احراز اهلیت و صلاحیت متقاضیان و کاهش برخی سو استفاده های سابق را هم به دنبال خواهد داشت.
با عنایت به توضیحات سازمان توسعه تجارت، این دستگاه دولتی مشکلات به وجود آمده در سیستم در ایام ابتدایی مرداد را تایید کرده اما از برطرف شدن تمامی مشکلات اطلاع داده است. این سازمان دولتی بر این مورد هم پافشاری کرده که علت تغییر در فرآیند صدور کارت های جدید در کنار احراز هویت دقیق فعالان اقتصادی، تسهیل در روند صدور کارت و کاهش زمان آن است، موضوعی که به نظر می آید اتاق بازرگانی تهران چندان آنرا قبول ندارد.
منبع:

1399/06/06
13:37:13
5.0 / 5
2100
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
لیدی شال LadyShal