در مرداد هیچ كارت بازرگانی جدیدی صادر نشد

در مرداد هیچ كارت بازرگانی جدیدی صادر نشد

فعالان اقتصادی و اعضای اتاق بازرگانی می گویند وزارت صمت در مرداد ماه عملا هیچ كارت بازرگانی جدیدی صادر نكرده است.


به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، در سال های گذشته روال صدور کارت های بازرگانی جدید این گونه بود که سرمایه گذار با دریافت تاییدیه های لازم از دستگاه های دولتی و وزارت صمت و عرضه آنها به اتاق بازرگانی، کارت خویش را دریافت و تجارت را آغاز می کرد.
در دو سال قبل و همزمان با افزایش نرخ ارز، دولت بحث تعهد ارزی صادرکنندگان را اجرایی کرد و در قالب آن صادرکنندگان غیرنفتی که با کارت های بازرگانی امکان فعالیت داشتند، باید بخشی از ارز خویش را مستقیما به کشور باز می گرداندند. در چنین بستری، صادرکنندگان شناسنامه دار و قدیمی، با استفاده از گزینه های اعلام شده از جانب بانک مرکزی، تعهد ارزی خویش را ایفا کردند اما در همین مدت، با عنایت به افزایش قیمت ارز و صرفه صادرات در بعضی حوزه ها، برخی از افراد با گرفتن کارت های بازرگانی جدید یا حتی اجاره کارت های بازرگانی دیگران، مبادرت به صادرات کردند اما ارز خویش را بازنگردانند و همین مساله فشار بر منابع مالی دولت را افزایش داد.
به دنبال این اتفاقات، دولت کوشش کرد سامانی جدید به عرصه توزیع کارت های بازرگانی بدهد و بر مبنای یک برنامه ریزی جدید، بنا شد به جای آنکه صادرکننده کارت، اتاق بازرگانی باشد، این کارت ها از راه سامانه جامع تجارت توزیع شود که بنا بود از مرداد ماه سال جاری رسما کلید بخورد.
با وجود اعلام این برنامه، چند روز قبل مسعود خوانساری رئیس اتاق بازرگانی تهران اعلام نمود که با عنایت به مشکلاتی که در سامانه وجود دارد، عملا توزیع کارت بازرگانی جدید در مرداد متوقف بوده و با عنایت به انتقال زیرساخت ها، رجوع فعالان اقتصادی به اتاق بازرگانی برای دریافت کارت هم نتیجه ای ندارد.
مهدی علیپور – عضو سابق اتاق بازرگانی ایران و فعال اقتصادی – هم در گفت و گو با ایسنا، ضمن تایید این خبر اظهار داشت: با عنایت به این که بحث صدور کارت از اتاق بازرگانی گرفته شده و در اختیار وزارت صمت قرار گرفته، امروز اتاق ها نقشی در این فرآیند ندارند. بررسی ها نشان داده است که در مرداد حدودا هیچ کارت بازرگانی جدیدی صادر نشده است.
وی با انتقاد از رویه موجود، تصریح کرد: اگر به دنبال تعطیلی اقتصاد و صادرات و واردات هستیم، این شیوه بهترین راه است اما اگر مسؤلان قصد رونق دادن به تجارت را دارند، با این نحوه صدور کارت بازرگانی عملا کاری صورت نمی گیرد.
منبع:

1399/06/02
20:21:39
5.0 / 5
2448
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
لیدی شال LadyShal