راه اندازی مجدد 21 درصد واحدهای صنعتی غیر فعال در كشور

راه اندازی مجدد 21 درصد واحدهای صنعتی غیر فعال در كشور

به گزارش لیدی شال معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام نمود: از مجموع واحدهای تولیدی مستقر در شهرك ها و نواحی صنعتی كشور ۹۸۰۰ واحد غیرفعال هستند كه این تعداد حدود ۲۱ درصد كل واحدهای تولیدی به بهره برداری رسیده است.


به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، محسن صالحی نیا اضافه کرد: سال ۱۳۹۹ طبق برنامه ریزهای انجام شده مقرر است ۱۵۰۰ واحد تولیدی در کشور به چرخه تولید بازگردد و تابحال توانسته ایم ۴۶۸ واحد تولیدی را احیاء نماییم که این واحدها زمینه اشتغال بیشتر از ۸۰۰۰ نفر را فراهم نموده است.
وی در مورد توسعه زیرساخت های صنعتی در کشور افزود: سال جاری با عنایت به محدودیت های داخلی بخصوص محدودیت در منابع عمرانی، برنامه های مبتنی بر اجرای طرح ها و اقدامات مشارکتی با هدف تأمین زیرساخت های شهرک های صنعتی در دستور کار قرار گرفت.
صالحی نیا افزود: برنامه هایی که مقرر شد در هماهنگی و همکاری با نهادهای اجرایی ذیربط، سازمان برنامه و بودجه و منابع داخلی، به صورت ترکیبی اجرا شوند. بر همین مبنا مقرر شد واحدهای مربوط اجرای طرح های مشترک را برای تأمین آب و برق واحدهای صنعتی و تولیدی در دستور کار قرار دهند.
رئیس سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران خاطرنشان کرد: در این زمان، توسعه زیرساخت ها از دو جنبه پیگیری شده است؛ در یک بعد به توسعه فیزیکی توجه شده که در این بخش صنعتگران گوناگون، بنگاه های تولیدی و کارآفرینان علاقمند به فعالیت در نقاط تقاضا محور با دریافت مجوزها از مراجع ذیربط به ما رجوع می کنند. تلاش ما این است که محلی برای استقرار واحدهای تولیدی این گروه فراهم نماییم. در شرایط فعلی در استان های مختلف تقاضای بسیار بالایی برای راه اندازی واحدهای صنعتی در شهرک های صنعتی وجود دارد که تلاش داریم با توسعه فیزیکی مکان ها و با رعایت مسائل زیست محیطی و مقررات موجود بتوانیم به توسعه زیرساخت ها در ۸۵۰ شهرک و ناحیه صنعتی اقدام نماییم.
صالحی نیا اظهار داشت: جنبه دیگر توسعه زیرساخت های واحدهای تولیدی و صنعتی کشور است. تأمین زیرساخت هایی مانند آب، برق، راه دسترسی و شبکه فیبر نوری در این بخش تعریف شده است. در چند سال قبل برای توسعه این زیرساخت ها بخصوص در حوزه آب و برق با هماهنگی و مشارکت استان ها اقدامات مطلوبی انجام شده است.
بنا بر اعلام شاتا، وی ادامه داد: توسعه واحدهای مستقر در شهرک ها و نواحی صنعتی یا واحدهای جدیدی که بخواهند در شهرک های صنعتی مستقر شوند نیازمند تأمین آب و برق هستند. با عنایت به تعاملی که با وزارت نیرو و شرکت های آب و برق منطقه ای استان های کشور و شرکت شهرک های صنعتی وجود دارد، برای تأمین آب و برق آنها اقدام می شود.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: تأمین نقدینگی مشکل خیلی از واحدهای تولیدی است. بر مبنای هماهنگی های انجام شده، این واحدها می توانند بخشی از نقدینگی را از راه دریافت تسهیلات بانکی فراهم نمایند.
صالحی نیا افزود: هم اکنون، سهم واحدهای تولیدی و صنعتی کشور از دریافت تسهیلات بانکی حدود ۳۱ درصد است و نیاز است که سهم بیشتری از تسهیلات بانکی به حوزه تولید و صنعت کشور اختصاص داده شود.
تسهیلات بانکی در حوزه صنعت به ۴۰ درصد افزایش یابد
وی افزود: با عنایت به جایگاه تولید در اقتصاد و اشتغال کشور و این که واحدهای تولیدی با کمبود نقدینگی برای تأمین مواد اولیه و تجهیزات روبه رو هستند، نیاز است که ۳۱ درصد تسهیلات بانکی به حوزه صنعت به ۴۰ درصد افزایش پیدا کند.
رئیس سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران اظهار داشت: بر مبنای آمار هم اکنون هم در بعضی از واحدهای تولیدی کشور که در زمینه تولید لوازم خانگی فعالیت دارند، شاهد افزایش ارقام تولید هستیم؛ بعلاوه این که با عنایت به برنامه ریزی های انجام شده و رفع مشکلات واحدهای تولیدی و صنعتی تا آخر سال جاری شاهد تحقق جهش تولید خواهیم بود.
منبع:

1399/05/31
12:09:31
5.0 / 5
2066
تگهای خبر: تجارت , تسهیلات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
لیدی شال LadyShal