چه كسی مقصر گرانی ماسك است؟

چه كسی مقصر گرانی ماسك است؟

لیدی شال: در ایام اخیر جدال بر سر رعایت نرخ مصوب ماسك بالا گرفته و در حالیكه وزارت صنعت، معدن و تجارت داروخانه هایی را كه ماسك را با قیمت بیشتر از ۱۳۰۰ تومان عرضه می كنند ˮمتخلفˮ توصیف می كند، داروخانه ها می گویند تابحال هیچ ماسكی با نرخ مصوب دریافت نكرده اند.


به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، طبق اعلام وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) محل عرضه ماسک واحدهای کارگاهی با نرخ ۱۵۰۰ تومان سوپرمارکت ها، خواربارفروشی ها ایستگاه های مترو و اتوبوس است، اما اولویت اول توزیع ماسک های صنعتی، عرضه روزانه دو میلیون ماسک به وزارت بهداشت برای توزیع در مراکز درمانی است و مابقی به قیمت ۱۳۰۰ تومان ابتدا در داروخانه ها و بعد در فروشگاه های زنجیره ای و فروشگاه های اینترنتی توزیع می شود.
با این حال گزارش های میدانی از بازار نشان داده است که حداقل قیمت ماسک در داروخانه ها معمولاً ۲۰۰۰ تومان است و حتی ۲۵۰۰ و ۳۰۰۰ تومان هم فروخته می شود. البته نرخ مصوب در ایستگاه های مترو عموما رعایت می شود و ماسک به نرخ ۱۵۰۰ تومان در اختیار شهروندان قرار می گیرد. در فروشگاه های زنجیره ای و سوپرمارکت ها هم معمولا ماسک عرضه نمی گردد.
در این میان داروخانه ها می گویند از آغاز انتشار کرونا در کشور تا امروز، حتی یک عدد ماسک به قیمت مصوب از کانال دولتی در داروخانه ها ارائه نشده و صحبت های مطرح شده درباره گران فروش در داروخانه ها را اتهاماتی می خوانند که درست نیست، چونکه داروخانه ماسک را گران تر می خرد و با سود ۱۰ تا ۱۵ درصد مجاز، ماسک را عرضه می کند. همینطور به قول دبیر انجمن داروسازان تهران هم اکنون برخی توزیع کنندگان به علت آشوب بازار فاکتور رسمی صادر نمی کنند و اقلام را بدون فاکتور به داروخانه ها می فروشند. البته داروخانه ها به هیچ وجه حق ندارند که حتی به بهانه خدمت رسانی به بیمار، بدون فاکتور رسمی ماسک را خریداری و عرضه کنند، چونکه در این صورت مشمول تعزیر قرار می گیرند.
.
البته به نظر می آید وزارت صمت هم این ادعا را تایید کرده، چونکه رئیس مرکز امور اصناف و بازرگانان وزارت صمت روز گذشته گفته بود که "هر کسی ماسک را پیش از این قیمت عرضه می کند، گران فروشی کرده است. امکان دارد داروخانه هم بگوید که محصول را گران خریده، اما ما می گوییم داروخانه هم نباید بالاتر از قیمت مصوب می خریده، بلکه باید مرجع گرانفروش را به سازمان های نظارتی معرفی می کرده تا با آنها برخورد شود".
البته وزارت صمت وعده داده که در فرایند سیستمی کردن تولید و توزیع ماسک، اگر تخلف هر یک از شبکه های تولید و توزیع احراز شود، سهمیه مواد اولیه آنها قطع می شود که این روند می تواند مانع از گران فروشی ماسک شود.
اظهارات متناقض درباره مواد اولیه تولید ماسک!
موضوع دیگری که به نظر می آید مسؤلان وزارت صمت و داروخانه داران نسبت به آن اختلاف نظر دارند این است که در حالیکه وزارت صمت از تأمین مواد اولیه برای تولید روزانه ۱۰ میلیون ماسک خبر می دهد، دبیر انجمن داروسازان می گوید تولیدکنندگان از مواد اولیه کافی برای تولید برخوردار نیستند یا اینکه باید مواد اولیه تولید ماسک را بر مبنای تغییرات نرخ ارز و از بازاری بسیار پرنوسان، تهیه کنند. ازاین رو قیمت تمام شده تولید ماسک بیشتر از قیمت مصوب آن است.
طبق گفته انجمن داروسازان یکی از مواد اولیه تولید ماسک شامل پارچه ماسک است که کارخانجاتی که برای تولید این پارچه وجود دارند، کفاف مصرف را برای تولیدکنندگان ماسک نمی دهند و الان پارچه را به صورت سهمیه ای به تولیدکنندگان عرضه می کنند. یکی دیگر از مواد اولیه تولید ماسک، کش و تیغه فولادی است که هم اکنون هر سه این مواد گرفتار مشکل بوده و قیمت عرضه و خریدی که تولیدکننده ماسک از بازار می خرد، با قیمتی که به تولیدکننده جهت عرضه ماسک عرضه می دهند، همخوانی ندارد.
منبع:

1399/05/01
13:58:42
5.0 / 5
2630
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لیدی شال LadyShal