مدیرعامل اتحادیه تعاونی های عمرانی شهر تهران:

قانون مالیات بر خانه های خالی برای كنترل قیمت مسكن كارآمد نیست

قانون مالیات بر خانه های خالی برای كنترل قیمت مسكن كارآمد نیست

به گزارش لیدی شال فعال صنفی حوزه ساخت و ساز مسكن اظهار داشت: با اجرای قانون مالیات بر خانه های خالی تنها شاید بتوان شاهد افزایش میزان عرضه در بازار اجاره بود.به گزارش لیدی شال به نقل از اتحادیه تعاونی های عمرانی شهر تهران، خشایار باقرپور در مورد قانون مالیات بر خانه های خالی اظهار داشت: با عنایت به این که برای اجرای قانون مالیات بر خانه های خالی علاوه بر پشتوانه مطالعاتی کافی، زیرساخت های اصولی و مناسبی در کشور به وجود نیامده، اجرای این قانون تأثیری در کاهش قیمت مسکن نخواهد داشت.
وی تصریح کرد: برخورد قهری با مالکان خانه های خالی، در عمل ناقض حقوق مالکانه افراد به حساب می آید و بنابراین نمی توان اختیار افراد در اموالشان را با این گونه اقدامات گرفتار تزلزل کرد.
مدیرعامل اتحادیه تعاونی های عمرانی شهر تهران اضافه کرد: چندی قبل بحث تعیین سقف ۲۵ درصدی افزایش اجاره بهای مستأجران در تمدید قراردادها هم عنوان شد که پیامد آن یا اجبار مستأجران برای تخلیه ملک مورد اجاره و در نهایت اجاره دادن به مستأجر جدید با قیمت دلخواه مالک بوده و یا توافقات غیر رسمی بین مالک و مستأجر را سبب گشته است. ازاین رو این گونه تصمیمات و اقدامات سطحی نمی توانند هیچ تأثیری در کاهش قیمت مسکن داشته باشند.
باقرپور در ارتباط با ایرادهای وارد بر قانون مالیات بر خانه های خالی اظهار داشت: مالکان این قبیل واحدها یا آن قدر سرمایه دارند که در پرداخت چنین مالیاتی گرفتار مشکل نباشند و یا درصورتی که تمایل به پرداخت مالیات نداشته باشند فقط با اجاره دادن ملک، از پرداخت چنین مالیاتی خلاص خواهند شد که در این صورت قانون مالیات بر خانه های خالی، تنها می تواند در افزایش عرضه خانه های استیجاری مؤثر باشد.
وی با اشاره به اینکه این قانون دست مالکان را برای تخلف باز گذاشته، اظهار داشت: مالکان به سادگی می توانند با تغییر ظواهر ملک از حالت خالی به در حال استفاده و در نهایت ایجاد رفت و آمد صوری و هر از چند گاه به داخل ملک، واحد خویش را از شمول چنین قانونی خارج سازند.
باقرپور در ادامه اظهار داشت: هیچگاه اجرای چنین قانونی باعث مبادرت به فروش ملک توسط مالکان نخواهد شد و افراد به هر روشی تلاش در حفظ سرمایه های ملکی خود خواهند کرد.
مدیرعامل اتحادیه تعاونی های عمرانی افزود: به صورت معمول وضع مالیات برای خانه های خالی نمی تواند از حدی مشخص بیشتر باشد و شکلی غیرمعقول به خود گیرد. بنابراین به صراحت می توان گفت بهتر است که قانونگذاران محترم به جای تجویز نسخه های ناکارآمد مسکن گونه، به دنبال ایجاد راهکارهای عملیاتی و زیربنایی برای حل بحران مسکن و قیمت آن باشند که درمان الگوی تولید مسکن و هدایت سرمایه های سر در گم افراد به سمت صنعت ساختمان و تقویت بخش تعاون، یکی از تأثیرگذارترین برنامه های قابل اجراست.


منبع:

1399/04/29
17:12:56
5.0 / 5
2464
تگهای خبر: بازار , فروش , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
لیدی شال LadyShal