از ماه آینده مشكلی در توزیع نهاده های دامی نخواهیم داشت

از ماه آینده مشكلی در توزیع نهاده های دامی نخواهیم داشت

به گزارش لیدی شال مدیركل دفتر توسعه بازار و زنجیره های وزارت جهاد كشاورزی اظهار داشت: تصمیم داریم تا تمام فرآیندها در سامانه بازارگاه به صورت سیستمی شود. بایستی اطلاعات دقیق و درست وارد این سیستم شود. زیرساخت های آن در حال تكمیل است و از شروع مرداد ماه دیگر مشكلی در توزیع نهاده های دامی نخواهیم داشت.مسعود بصیری در گفت و گو با ایسنا در پاسخ به این پرسش که توزیع نهاده ها در سامانه بازارگاه به چه صورت است و چرا تولیدکنندگان صنعت دام و طیور کشور از کمبود نهاده ها با ارز ۴۲۰۰تومانی گله دارند، اظهار داشت: در یکی دو ماه گذشته درتامین بعضی از نهاده های دام و طیور به سبب مشکلات تامین ارز وقفه ای به وجود آمد که هم اکنون این مشکل حل شد و همین موضوع موجب شد تا برخی نهاده ها بموقع و به میزان کافی وارد نشود.

تخصیص نهاده ها اولویت بندی شد

وی افزود: بنا بر این تخصیص نهاده های دام و طیور با اولویت انجام شد. یعنی مزارعی که جوجه ریزی کرده بودند و یا دام داشتند اولویت اول تخصیص نهاده ها بودند و مزارعی که هنوز جوجه ریزی نکرده بودند و آمادگی نداشتند در اولویت دوم قرار گرفتند. کسانی که ادعا می کنند نهاده های دامی به آنها تعلق نگرفته در زمان توزیع فعالیتی نداشتند یا مزارع آنها فاقد دام و طیور بوده است.

مدیر کل دفتر توسعه بازار و زنجیره ها وزارت جهاد کشاورزی افزود: در بخش طیور و ماکیان سامانه صماصط وجود دارد. متولیان این سامانه تشکل های فعال در صنعت طیور هستند. در آن سامانه واحدی که جوجه ریزی کرده و دامپزشکی نیز به آن مجوز داده مشخص می شود و سپس این واحدها وارد سامانه بازارگاه می شوند و بعد از تایید معاونت امور دام نهاده های دامی به آنها تعلق می گیرد.

وی با اعلان اینکه در سال 1398 وفور نهاده های دامی داشتیم و هر واحدی به هر میزانی که نیاز داشت نهاده دریافت می کرد، اظهار داشت: امسال وفور کالا نبود. وقتی شرایط اینگونه باشد باید به اندازه نیاز نهاده در اختیار واحدهای تولیدی قرار دهیم. البته هم اکنون شرایط بهتر شده و خبر های خوبی در ایام آینده شنیده خواهد شد.

بصیری اشاره کرد: تصمیم داریم تا تمام فرآیندها در سامانه بازارگاه به صورت سیستمی شود. بایستی اطلاعات دقیق و درست وارد این سیستم شود. زیرساخت های آن در حال تکمیل است و از شروع مرداد ماه دیگر مشکلی در توزیع نهاده های دامی نخواهیم داشت.

بگفته وی تولیدکنندگان نگران تهیه نهاده های دامی نباشند. مشکلی دراین زمینه وجود ندارد. ذخایر راهبردی بسیاری در انبارها داریم که در شرایط نیاز از آنها استفاده خواهیم کرد.

مدیر کل دفتر توسعه بازار و زنجیره ها وزارت جهاد کشاورزی با اعلان اینکه ذخایر راهبردی برای مواقعی است که شرایط ویژه باشد، اظهار داشت: ذخایر راهبردی برای مدت محدودی است و با احتیاط وارد بازار می شود. به هراستانی که گرفتار مشکل شود از این ذخایر تزریق می نماییم. نهاده های دامی نیز در ذخایر و کمرگات به وفور هستند و هیچ نگرانی از این بابت نیست.

بازار آزاد معنایی ندارد

وی در پاسخ به این پرسش که چرا تولیدکنندگان مدعی هستند که نهاده های دامی را از بازار آزاد و با قیمت های گزافی تهیه می کنند و حتی معتقدند بازار سیاه در این بین راه افتاده است، اظهار داشت: هر نهاده دام و طیور که وارد کشور می شود در سامانه بازارگاه ثبت شده و پس از تایید معاونت امور دام هر استان به تولیدکنندگان تعلق می گیرد، بدین سبب بازار آزاد معنایی ندارد.

منبع:

1399/04/24
14:08:01
5.0 / 5
2690
تگهای خبر: بازار , طلا , قیمت , كشاورزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
لیدی شال LadyShal