تعطیلی در كمین آجرپزی ها

تعطیلی در كمین آجرپزی ها

به گزارش لیدی شال رئیس اتحادیه صنف فخاران استان تهران از قطع سهمیه مازوت این صنف و عرضه آن در بورس اطلاع داد كه باعث افزایش بیشتر از ۱۰برابری قیمت مازوت شده و اخطار داد در صورت ادامه این روند احتمال تعطیل شدن بخشی از واحدهای آجرپزی وجود دارد.


مرتضی منبع چی در گفتگو با ایسنا، با اشاره به فعالیت ۳۰۰ واحد تولیدی آجر در تهران، خاطرنشان کرد: یک سوم این واحدها نیمه فعال می باشند و در کل این واحدها ۳۰۰۰ نفر اشتغال دارند.
همینطور به قول وی در کل کشور حدود ۷۰۰۰ واحد تولیدی آجر وجود دارد که حدود یک میلیون نفر در آنها شاغل هستند. این واحدها در زمان اوج رونق بازار مسکن به صورت فول تایم فعالیت می کردند، اما به دنبال رکود صنعت ساختمان فعالیت آنها کمتر شده است.
منبع چی با بیان نسبت واحدهای غیرفعال کشور هم که تقریباً مشابه تهران است، خاطرنشان کرد: علل مختلفی برای رکود واحدهای تولید آجر در استان های مختلف وجود دارد. برای مثال بعضی از کارخانه ها برای تأمین خاک مشکل دارند. بخصوص واحدهای تولیدی آجرهای نما که به جای خاک رس از نوعی خاک کوهی استفاده می نمایند امکان دارد برای پیدا کردن خاک با رنگ دلخواه خود مجبور شوند به شهرهای دیگر رجوع کنند که هزینه های حمل و نقل آنها را زیاد می کند. در مواردی هم افزایش قیمت خاک برای تولیدکنندگان مشکل ایجاد کرده، برای مثال بعضی از بخش های دولتی عرضه کننده خاک قیمت خویش را نسبت به پیش از عید دو برابر کردند.
رئیس اتحادیه صنف فخاران در ادامه از مشکل تأمین مازوت برای این صنف اطلاع داد و خاطرنشان کرد: کارخانه های آجرپزی طی ۲۰ سال قبل به صورت سهمیه ای مازوت (سوخت نفت کوره) دریافت می کردند، اما از سالجاری طبق مصوبه هیات وزیران ایران مازوت در بورس عرضه شده و سهمیه کارخانجات قطع شده است و به دنبال آن، حدود یک هفته بعد از اجرای تصمیم هیئت وزیران قیمت مازوت بیشتر از ۷ برابر شد و هم اکنون هم تا ۱۱ برابر رسیده است، به صورتی که قیمت هر لیتر مازوت پیش از عید حدود ۳۵۰ تومان بود، اما حالا در بازار آزاد به ۳۶۰۰ تومان رسیده است.
مازوت سوخت تولید آجر نیست، برای روانکاری استفاده می شود
منبع چی با اشاره به اینکه مجموع نیاز ماهانه کارخانجات حدود ۵۰۰ هزار لیتر مازوت است، از برگزاری جلساتی در وزارت نفت و صنعت برای بازبینی در این تصمیم اطلاع داد و اظهار داشت: واحدهای تولید آجر از مازوت برای روانکاری در دستگاه های تولید خشت استفاده می نمایند نه بعنوان سوخت و هم اکنون سوخت اغلب این واحدها گاز است، ازاین رو آلوه کننده محیط زیست هم نیستند. به عبارت دیگر برای این که خشت تولیدی ضایعات نداشته باشد یا تکه تکه نشود از مازوت استفاده می شود.
وی با اشاره به اینکه ادامه اجرای این تصمیم امکان دارد منجر به تعطیلی بخشی از کارخانه های تولید آجر شود، خاطرنشان کرد: با عنایت به این که امسال هنوز تعداد زیادی از واحدها به علت مشکل تأمین مازوت نتوانستند آجر تولید کنند هنوز نرخ آن تغییر نکرده است.
به قول این مقام صنفی در استان تهران در شرایط عادی روزانه حدود دو میلیون تن آجر تولید می شود. همینطور بعضی از شهرهای مرزی بیشتر در بخش آجر نما به کشورهای همسایه صادرات دارند که البته در سال های اخیر به علت شرایط داخلی نابسامان این کشورها و همینطور مشکلات حمل و نقلی و نبود سیاست گذاری این صادرات کاهش یافته است.
کودکی در آجرپزی کار نمی کند!
منبع چی در انتها در پاسخ به سوالی درباره وضعیت کار کودکان در واحدهای تولیدی آجر این مساله را به کلی تکذیب نمود و اظهار داشت: طبق قانون کار، به کارگیری افراد زیر ۱۵ سال ممنوع می باشد. امکان دارد کارگری در اطراف واحد تولید آجر ساکن باشد و کودک او برایش چای بیاورد، اما اجازه فعالیت کودکان در این واحدها داده نمی گردد. اخبار انتشار یافته در این حوزه سیاه نمایی برخی رسانه ها است که حتی در مواردی کودکی را از مناطق اطراف میاوند، به صورت او نفت کوره میزنند و در کنار خشت ها می نشانند و از آنها عکس می گیرند. امکان دارد استثنائاتی وجود داشته باشد، اما اسناد و مدارک ما نشان داده است در اغلب واحدها کودکان زیر ۱۵ سال شاغل نیستند. در مواردی این گزارش ها بخاطر مقاصد شخصی انجام می شود تا خواسته هایشان را از وزارت کار بگیرند یا به منافع صنفی شان برسند.
او همینطور به رسانه ها پیشنهاد کرد که به جای حضور در کارخانه ها و عکس برداری از کودکان به اتحادیه رجوع کنند تا مدارکی به آنها نشان داده شود در خصوص اینکه کار کودکان در واحدهای تولید آجر وجود ندارد، چونکه کارفرما هم از کار کودکان رضایت ندارد و می داند که در صورت حضور بازرس اداره کار در کارخانه برای به کارگیری کودکان باید خسارت پرداخت کند.
به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، این اظهارات در حالی مطرح شده که بارها گزارش هایی از کار کودکان در آجرپزی ها انتشار یافته و حتی یکی از جدید ترین آنها گزارش ایسنا از کار کودکان دو تا ۱۱ ساله در یک کوره آجرپزی در استان قزوین است.1399/04/10
13:43:05
5.0 / 5
2654
تگهای خبر: بازار , دستگاه , دولتی , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لیدی شال LadyShal