عضو اتاق بازرگانی تهران:

ارز ۴۲۰۰ تومانی دارو عملا قطع شده است

ارز ۴۲۰۰ تومانی دارو عملا قطع شده است

لیدی شال: عضو اتاق بازرگانی تهران می گوید در ماه های گذشته، بانك مركزی عملا برای دارو ارز دولتی تخصیص نداده است.


ناصر ریاحی در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: با وجود آنکه فعالان بخش خصوصی بارها از دولت خواسته اند، دارو را از شمول ارز ۴۲۰۰ تومانی خارج کند و مابه التفاوت حمایتی را به بیمه بدهد تا بیماران فشاری را تحمل نکنند، اما همچنان امسال نیز داروها ارز دولتی دریافت می کنند، هرچند بنظر می رسد این امر تنها روی کاغذ نهایی شده است.
وی با اشاره به تزریق بسیار محدود ارز از طرف بانک مرکزی در ماه های گذشته، بیان کرد: ما عملا از دو ماه قبل از عید تابحال ارز دولتی برای دارو دریافت نکرده ایم و ارز فقط برای داروهای کمیاب و اضطراری اختصاص یافته است. در ابتدای اردیبهشت بانک مرکزی اعلام نمود که برای تخصیص ارز اقدام می کند اما این سیاست نیز تغییر نمود.
عضو اتاق بازرگانی تهران با اعلان اینکه تا اختتام خرداد باید ۵۰۰ میلیون یورو برای مواد اولیه و داروی ساخته شده، ارز تخصیص می یافت، اظهار داشت: آمارها نشان میدهد که در طول این مدت تنها ۹۰ میلیون یورو ارز تخصیص یافته که از این عدد نیز نیمی از آن به سبب مشکل در جابجایی عملا به دست واردکنندگان نرسیده است. بنظر می رسد سیاست فعلی تنها تخصیص ارز به داروهای خیلی ضروری و داروهایی است که بطور مطلق امکان ساخت آنها در داخل وجود ندارد.
ریاحی اضافه کرد: این سیاست می تواند در حوزه داروهایی که پزشکان ترجیح می دهند نمونه خارجی آن تجویز کنند یا شرکت ها نگران هستند که شرکت داروساز داخلی نتواند تمام تعهدات خودرا به اجرا بگذارد، مشکل ایجاد کند. البته شرکت های واردکننده قسمتی از این داروهای موردنیاز را از چند ماه قبل به گمرکات کشور وارد کرده و با قول وزارت بهداشت در زمان کمبود، تخصیص ارز یافته و توزیع می شوند.
وی درباره احتمال تاثیرگذاری کرونا بر عدم تخصیص ارز نیز اظهار داشت: با توجه به این که کرونا داروی خاصی ندارد که بخواهد ارز برای آن در نظر گرفته شود، این فرضیه درست نیست. در کنار آن واردات داروی بیماری های زمینه ای نیز نمی تواند تخصیص ارز را طولانی کند. هرچند ما همچنان معتقدیم واردات دارو با ارز نیمایی و تغییر حمایت های دولت از تخصیص ارز به سیاست پشتیبانی از بیمه ها می تواند بخش زیادی از مشکلات این حوزه را برطرف کند.
به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، با وجود آنکه در امسال، تعداد کمی از کالاها در لیست دریافت کنندگان ارز دولتی با نرخ ۴۲۰۰ تومان باقی مانده اند اما مسئولان دولتی با حذف این ارز برای واردات دارو مخالفت کردند. این در حالیست که اتاق بازرگانی معتقد می باشد ارز ۴۲۰۰ تومانی کمک چندانی به این بازار نکرده و فضا را برای برخی رانت ها باز کرده است.
دولت از ماه های ابتدایی سال ۹۷ و همزمان با افزایش نرخ ارز اعلام نمود که برای کنترل قیمت کالاهای اساسی در بازار، برای واردات این محصولات ارز دولتی با نرخ ۴۲۰۰ تومان عرضه خواهدنمود.
منبع:

1399/03/23
20:25:03
5.0 / 5
2890
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
لیدی شال LadyShal