معاون سازمان امور مالیاتی:

كلیات لایحه اصلاح قانون مالیات های مستقیم در دولت تصویب گردید

كلیات لایحه اصلاح قانون مالیات های مستقیم در دولت تصویب گردید

به گزارش لیدی شال معاون سازمان امور مالیاتی اظهار داشت: لایحه اصلاح قانون مالیات های مستقیم در دولت مطرح است و كلیات آن تصویب گردید و جزئیات آن در حال بررسی است.به گزارش لیدی شال به نقل از صدا و سیما، محمود علیزاده معاون حقوقی و فنی سازمان امور مالیاتی در ارتباط تلفنی در برنامه گفت و گوی ویژه خبری تصریح کرد: دولت از زمان وزارت آقای دژپسند بر امور اقتصادی و دارایی، مبحث اقتصاد هوشمند و تغییر در پایه های مالیاتی را در دستور کار خود قرار داد که با همکاری همه خبرگان بخش اقتصادی همچون مرکز پژوهش های مجلس، فرایند اصلاح موادی از قانون مالیات های مستقیم در دستور کار قرار گرفت که مالیات بر عایدی سرمایه در آن بعنوان جزئی از اصلاح این قانون دیده شده است. علیزاده افزود: این لایحه در دولت مطرح است و کلیات آن تصویب گردید و جزئیات آن در حال بررسی است. وی ادامه داد: مبحث مالیات بر مجموع درآمد در این اصلاح قانون دیده شده است. اولویت مجلس در مالیات بر عایدی سرمایه، بخش املاک است
همچنین محمدرضا پورابراهیمی تصریح کرد: در زمان اصلاح قانون مالیات های مستقیم، پیشنهادی را در مجلس نهم شورای اسلامی عرضه کردیم تا مبحث مالیات بر عایدی سرمایه را بعنوان پایه جدید مالیاتی تصویب نماییم.
وی افزود: در آن زمان وزیر وقت راه و شهرسازی مخالف و معتقد بود که این مورد اثر منفی بر بازار مسکن می گذارد ازاین رو دولت در آن زمان لایحه ای را در اینباره عرضه نکرد و با پیشنهاد مجلس هم مخالفت کرد. در مجلس دهم، طرح وضع مالیات بر عایدی سرمایه در دستور کار کمیسیون اقتصادی قرار گرفت و در سال ۱۳۹۷ کلیات آن به تصویب رسید اما وزارت اقتصاد، پیشنهادی بر طرح جامع قرار داد بعنوان مالیات بر فعالیتهای اختلال زا که حالا در کمیسیون اقتصادی دولت مطرح است.
پورابراهیمی اضافه کرد: با عنایت به اهمیت مبحث و شرایط اقتصادی کشور و شوک های ارزی و آثار تورمی، طرحی را آماده کردیم که اعلام وصول شده است و بعد از تشکیل کمیسیون تخصصی در دستور کار قرار می گیرد.
نماینده مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: متوسط نرخ تورم در بخش واحدهای مسکونی بخصوص در کلان شهرها و شهرهای اصلی، دو برابر متوسط نرخ تورم سالانه کشور است.
پورابراهیمی اضافه کرد: اولویت ما در مالیات بر عایدی سرمایه، بخش املاک و مستغلات است و بحث خودرو فعلاً در دستور کار ما نیست.
وی درباره علت اجرایی نشدن طرح مالیات بر عایدی سرمایه اظهار داشت: علت تأخیر در اجرای این طرح، دولت بوده است چونکه مخالف این طرح بود.
پورابراهیمی اضافه کرد: مالیات بر عایدی سرمایه از فعالیتهای سوداگری جلوگیری می کند و مسیر حرکت بازار سرمایه و جذب نقدینگی برای ایجاد سرمایه گذاری مولد در اقتصاد کشور است.
وی با تاکید بر اینکه باید بازار سرمایه را تقویت نماییم، افزود: اگر بر سهام یا سپرده بانکی مالیات بگیریم یعنی بازارهای موازی را تحریک می کنیم؛ ازاین رو مجلس شورای اسلامی هم بنا ندارد تا بر روی سهام و سپرده های بانکی مالیات وضع شود و تقویت بازار سرمایه، اولویت مجلس است.
اخذ مالیات باید به افزایش عدالت اجتماعی منجر شود
در ادامه تیرداد احمدی کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه در مورد رشد در عایدی سرمایه با پدیده تورم در اقتصاد مواجه هستیم، اظهار داشت: در زیرساخت ها نیازمند هستیم همه انواع مستغلات در کشور تابع یک سامانه جامع باشد. وی با اشاره به اینکه کم بودن عرضه نسبت به تقاضا رشد قیمتی را برای هر کالایی ایجاد می کند، اضافه کرد: در دوره ای در کشور یک میلیون و ۸۰۰ هزار دستگاه خودرو تولید می کردیم اما این رقم پارسال ۸۰۰ هزار دستگاه بود ازاین رو بهای خودرو افزوده می شود. این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه در لایحه دولت، مبحث مالیات بر عایدی سرمایه بر روی سهام و سپرده بانکی وجود ندارد، اظهار داشت: امروز بازار سرمایه گردش ۲۰ هزار میلیارد تومانی داشته است که با مالیات مقطوع نیم درصد بر فروش، ۱۰۰ میلیارد تومان درآمد مالیاتی امروز بازار سرمایه از محل معاملات برای دولت بود یعنی معادل فروش ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار بشکه نفت می باشد ازاین رو به نظر نمی رسد این بازار کشش مالیاتی بیشتری داشته باشد. احمدی اضافه کرد: زیرساخت های دریافت مالیات بر عایدی سرمایه به صورت کامل، آماده نیست اما نبود زیرساخت نباید به مفهوم معطل ماندن کاری باشد و باید از نقطه ای کار را آغاز نماییم و نگاه ها باید جامع باشد تا دریافت مالیات به افزایش عدالت اجتماعی منجر شود.

1399/03/21
21:11:41
5.0 / 5
2866
تگهای خبر: اقتصادی , بازار , دستگاه , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
لیدی شال LadyShal