گزارش لیدی شال

كسب و كارها زیر چرخ دنده وعده های بدون اجرا

كسب و كارها زیر چرخ دنده وعده های بدون اجرا

لیدی شال: 4ماه است كه برخی كسب و كارها به سبب شیوع ویروس كرونا در شرایط سختی به سر می برند و باوجود طراحی بسته های حمایتی دولت، تامین اجتماعی و بانكها هر یك راه خودرا می روند.به گزارش لیدی شال به نقل از مهر، خرداد هم کم کم به اختتام نزدیک می شود و تابستان داغ بااینکه از راه می رسد اما خیلی از صنایع کشور همچنان حال و هوای زمستانی دارند. شیوع ویروس کرونا سبب شده تا خیلی از کسب و کارهای کشور نتوانند شرایط و مسیر عادی خودرا طی کنند و در عین حال، چشم اندازی هم برای اختتام این شرایط ندارند چونکه غلبه بر تبعات این ویروس منحوس، نیاز به مراقبت و حمایت همه جانبه کارهای اقتصادی از طرف دولت دارد اما باوجود طراحی بسته های حمایتی دولت، دستگاه های متولی اجرا، شامل سازمان های تامین اجتماعی و بانک ها هر یک راه خودرا می روند.
بازخوانی وعده های حمایتی دولت در دوران شیوع ویروس کرونا
از همان روزهای ابتدای شیوع این ویروس، کوشش کرد تا در برنامه ریزی های منسجم، شرایط را به شکلی پیش ببرد که چتر حمایتی بر سر خیلی از کسب و کارها و صنایع باز شود و برخی کمک ها و اعطای برخی تسهیلات، میزان لطمه های ناشی از شیوع ویروس کرونا به حداقل برسد. البته این اقدامات تنها مختص ایران نبود، بلکه خیلی از کشورهای دنیا از همان ابتدای شیوع ویروس کرونا تلاش کردند تا زمینه را برای پشتیبانی از کسب و کارهای خود فراهم آورده و به همین جهت، بانکهای مرکزی دنیا یکپارچه وارد عمل شده و زمینه را برای تدوین بسته های حمایتی و طراحی مکانیزم های مالی پشتیبان آن، فراهم کردند.
در کشورمان نیز دولت بسته های حمایتی ویژه ای را اعلام نمود که یکی از بخش های اصلی آن، کمک ۷۵ هزار میلیارد تومانی بانک مرکزی برای پشتیبانی از کسب و کارهای لطمه دیده از شیوع ویروس کرونا بود. آن روزها دولت کوشش کرد تا با بیان این بسته حمایتی، زمینه را برای پشتیبانی از صنایع و کسب و کارهایی که به سبب شیوع این ویروس، لطمه های جدی را متحمل شده بودند فراهم کند؛ بنا بر این لیستی از مشاغل لطمه دیده از کرونا تهیه و برای اختصاص تسهیلات مبنای عمل قرار گرفت.
در کنار این بسته ۷۵ هزار میلیارد تومانی، دولت کوشش کرد تا حمایت های بانکی، بیمه ای و مالیاتی را نیز از بنگاههای اقتصادی به عمل آورد و خیال خیلی از کسب و کارها را از این بابت راحت کند که دولت درک صحیحی از وضعیت کنونی دارد؛ بنا بر این خیلی از دستورالعمل ها از طرف دولت، رنگ و بوی حمایتی به خود گرفت و کوشش کرد تا تسهیلاتی را برای تولیدکنندگان و کسب و کارها در نظر گیرد؛ به نحوی که دامنه این حمایت و تسهیل گری از پرداخت وام تا تعویق موقت پرداخت مالیات و حق بیمه تامین اجتماعی کشیده می شد.
تولیدکنندگان گرفتار رفتارهای سلیقه ای دستگاه های اجرایی
همین بسته های حمایتی تا حدودی خیال خیلی از تولیدکنندگان را در سال جهش تولید، راحت کرد؛ به نحوی که با بخشنامه های ابلاغی از طرف سازمان های امور مالیاتی، تامین اجتماعی و نظام بانکی، تولیدکنندگان توانستند از یک آرامش نسبی برخوردار شوند؛ البته اینها سبب نشد که تولیدکنندگان دغدغه بازگشایی و تداوم کار واحدهای تولیدی خودرا نداشته باشند؛ اما اندکی خیال آنها را راحت کرد.
حال اما، حدود ۴ ماه از وعده های دولت برای پشتیبانی از تولیدکنندگان در حوزه شیوع ویروس کرونا گذشته است. در همان روزهای ابتدایی که این وعده ها اعلام می شد، تلاش بر این بود که مقدمات اجرای آن هم فراهم شود؛ اما حالا با گذشت این مدت، به خوبی می توان قضاوت کرد که کدامیک از وعده های در رابطه با شیوع ویروس کرونا عملیاتی شده است. آن گونه که تولیدکنندگان می گویند، باوجود سیاست هایی که دولت در هفته های ابتدایی شیوع ویروس کرونا به درستی انتخاب نمود، اما دستگاه های زیرمجموعه در حوزه پیاده سازی دستورالعمل های دولت، همراهی لازم را ندارند و به خصوص در بخش های در رابطه با بانک و تامین اجتماعی، می توان این عدم تبعیت زیرمجموعه های وزارتخانه ها در حوزه اجرای سیاست های دولت را به وضوح مشاهده کرد.
بررسی های میدانی خبرنگار مهر برمبنای گفته تولیدکنندگان حکایت از آن دارد که خیلی از واحدهای تابعه سازمان تامین اجتماعی، دستورالعمل های در رابطه با حق بیمه کارفرما و مواردی از این دست را که دولت برای پشتیبانی از تولیدکنندگان در دوران شیوع ویروس کرونا اعمال کرده بود، اجرا نمی کنند و الان که سه ماه از سال قبل و کرونا همچنان به حیات خود ادامه می دهد، خیلی از واحدهای تولیدی باوجود وعده دولت با مراجعاتی از طرف مأموران سازمان تامین اجتماعی مواجهند که خلاف جهتی است که دولت تعریف کرده است.
برداشت اقساط وام ها از حساب مشتریان باوجود دستورالعمل های دولت
در حوزه نظام بانکی نیز، کار به نحو دیگری در حال جریان است، به شکلی که باوجود وعده دولت برای استمهال سه ماهه بازپرداخت تسهیلات بانکی از طرف تولیدکنندگان، اما شعب بانکی به آسانی این دستورالعمل های دولت را زیر پا می گذارند و آنرا دور می زنند.
در همین ارتباط ابوالفضل روغنی گلپایگانی، رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: کسب و کارها پس از دوران شیوع ویروس کرونا گرفتار لطمه جدی شدند و به خصوص در حوزه های کالایی همچون نساجی، خدمات و لوازم خانگی، اتفاقاتی رخ داده که آثار و تبعات آن بسیار گسترده است.
وی اضافه کرد: در این میان باوجود وعده های دولت برای اجرایی شدن بسته های حمایتی در حوزه پشتیبانی از کسب و کارها و تولیدکنندگان، اما زیرمجموعه های دولتی به خوبی تاکید دولت برای اجرای بخشنامه ها را دور می زنند و به آن توجهی ندارند؛ مثلاً دولت قول داده بود که در حوزه تامین اجتماعی، بیمه، مالیات و پشتیبانی بانک ها از کسب و کارهای لطمه دیده گام هایی برداشته شود، اما بعضی از شعب بانکی به اجرای دستورالعمل ها و بخشنامه های دولت اقدام نکرده و کارشکنی می کنند؛ به نحوی که کماکان به دنبال وصول مطالبات خود بدون توجه به وضعیت کسب و کارها و تولید هستند.
مأموران تامین اجتماعی به دنبال وصول مطالبات خود
به گفته روغنی گلپایگانی، هم اکنون در حوزه سازمان تامین اجتماعی، گزارش های مختلفی از طرف استانها و اتاق های بازرگانی سراسر کشور وجود دارد که نشان میدهد مأموران سازمان تامین اجتماعی، کماکان به دنبال وصول مطالبات خود هستند؛ ضمن اینکه در حوزه مالیات و بیمه نیز، کار به همین شکل پیش می رود و عملاً تلاش بر این است که منابع وصول شود، به نحوی که کسی توجهی به شرایط خاص کنونی کشور ندارد.
این عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران افزود: در این میان، برخی بانک ها در پاسخ به پیگیری های اتاق بازرگانی این طور عنوان می کنند که بااینکه برداشت اقساط وام ها از حساب های فعال تولیدکنندگان صورت می گیرد، اما این اقساط به حساب تولیدکنندگان برمی گردد؛ در صورتیکه همه می دانند پولی که وصول شده و در سیستم بانکی بعنوان اقساط تسهیلات می نشیند، یا در بدبینانه ترین حالت قابل برگشت نیست یا پروسه آن، آنقدر زمان بر است که قابلیت استحصال ندارد.
وی اضافه کرد: در بخش بیمه و مالیات نیز دقیقاً کار به همین روال پیش می رود و بااینکه بخشنامه های خوب مالیاتی و بیمه ای صادر شده، اما باز هم سازمانها و دستگاه های دولتی راه خودرا می روند و خبری از حمایت های واقعی از تولیدکنندگان نیست. به هر حال بخش خصوصی همچنان انتظار کمک از دولت دارد؛ البته این کمک ها حمایت های جدیدی نیست؛ بلکه انتظار این است که همان بخشنامه ها و دستورالعمل های در رابطه با پشتیبانی از مشاغل لطمه دیده در حوزه شیوع ویروس کرونا اجرایی شده و دستگاه ها در اجرای آن، سلیقه عمل نکنند.


منبع:

1399/03/20
15:01:00
5.0 / 5
3040
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
لیدی شال LadyShal