گزارش،

وضعیت معادن آذربایجان شرقی در شرایط كرونایی

وضعیت معادن آذربایجان شرقی در شرایط كرونایی

لیدی شال: آذربایجان شرقی همزمان با انتشار ویروس كرونا، بحث تعطیلی خیلی از مشاغل برای حفظ سلامتی كارگران مطرح شد؛ اما در این میان زور كرونا به معادن فعال استان آذربایجان شرقی نرسید و نتوانست آنها را به تعطیلی بكشاند و كارگران معادن همچنان در روزهای شیوع ویروس كرونا بدون در نظر گرفتن شرایط سخت، به كارهای خود ادامه داده و با زمین جنگیدند.


محیط معدن یک محیط بسته بوده و باتوجه به تردد و تجمع کارگران در محل های مشترک از قبیل محل های اقامت و استراحت، کانتین، خدمات ایاب و ذهاب و... احتمال شیوع ویروس کرونا در آن وجود دارد؛ اما با این وجود فعالان این حوزه دست از کار نکشیده و همچنان با تمام توان خود چرخ های تولید را زنده نگه داشتند تا شاید از اعماق چند متری زمین ارمغانی بالا آورده و سهمی در رشد اقتصادی کشور داشته باشند.
معادن در اقتصاد کشور نقش بسزایی داشته و به صورتی می توان آنرا یک عامل موثر برای جبران خسارت های مخرب ویروس کرونا به اقتصاد کشور دید؛ آذربایجان شرقی نیز به لحاظ دارا بودن معادن غنی و باارزش و وجود ذخایر مختلف معدنی و کانی های با ارزش دارای جایگاه برجسته ای در کشور بوده و اساسا بخش معدن در شرایط موجود نیز می تواند فرصتی مناسب برای کمک به اقتصاد ایران باشد.
آخرین وضعیت معادن استان در شرایط کرونایی
دبیر خانه معدن آذربایجان شرقی در گفت و گو با ایسنا با اشاره به وضعیت معادن استان در شرایط کرونایی، اظهار می کند: از همان روزهای ابتدایی شیوع ویروس کرونا ویروس برخلاف اکثریت مشاغل، تمامی معادن فعال استان فعالیت خودرا همانند شرایط پیش از کرونا انجام می دادند تا چرخ های تولید را در حرکت نگه داشته و سهمی در امتداد کمک به اقتصاد کشور داشته باشند.
«مهدی مهرداد» درباب نتایج کرونا برای معادن استان، ادامه می دهد: باتوجه به این که به سبب شیوع ویروس کرونا محدودیت های صادراتی وجود دارد، صادرات مجموعه های معدنی صادرات محور نیز با مشکل روبه رو شده و کاهش یافته است؛ بدین جهت اگر شرایط صادرات به زودی محیا نشود، ادامه فعالیت سخت خواهد شد.

وی می افزاید: در بحث تولید نیز به سبب این که برخی از پیمانکاران معادن افراد غیر بومی هستند، برای تردد مشکلاتی برایشان پیش آمده بود اما چرخ های تولید در بخش معدن همچنان می چرخید.
هیچ معدنی به خاطر کرونا تعطیل نشد

وی با بیان این که هیچ معدنی در آذربایجان شرقی به سبب شیوع ویروس کرونا تعطیل نشده است، می گوید: حدود 530 معدن فعال در استان وجود دارد و تمامی آنها در شرایط سخت کرونایی نیز به کارهای خود ادامه دادند.
مهرداد عنوان می کند: در بخش معدن استان بیش از 7500 اشتغال مستقیم و بیش از 30 هزار اشتغال غیر مستقیم وجود دارد.

وی خاطرنشان می کند: اکثریت معادن استان روباز بوده و فعالیت در فضای آزاد انجام می گیرد و اجرای کلیه پروتکل های فاصله گذاری اجتماعی در آن کاملا امکان پذیر است.
افزایش قیمت تمام شده محصولات در صورت ادامه دار بودن شیوع ویروس کرونا

«فریدون مولایی کشکی»، مدیر امور معادن شرکت صنایع خاک چینی ایران نیز درباب وضعیت معادن استان در شرایط کرونایی در گفت و گو با ایسنا، اظهار می کند: در این شرایط، معادن به سبب دور بودن از زیرساخت های موجود کشور و امکانات کم در کنار کار سخت و طاقت فرسا لازم است بیش از سایر بخش ها مورد توجه قرار گیرند؛ در این میان معادن زیرزمینی به سبب بسته بودن فضای کاری و ضرورت فعالیت کارگران در کنار همدیگر شرایط بدتری دارند.
وی ادامه می دهد: باتوجه به این که تردد و تجمع کارگران در محل های مشترک از قبیل محل های اقامت و استراحت، کانتین، خدمات ایاب و ذهاب و... اجتناب ناپذیر است؛ پس احتمال آلودگی کارگران و لطمه بخش معدن بیشتر بوده و لازم است بهره برداران و پیمانکاران با همکاری سازمان های مرتبط پروتکل های بهداشتی را به طور کامل اجرا کنند.
وی با اشاره به لطمه های ویروس کرونا برای معادن، می گوید: باتوجه به این که تمام دنیا درگیر ویروس کرونا شده است، بطور قطع واحدهایی که محصولات خودرا صادر می کنند مشکلاتی را درباب صادرات داشته و همین طور واحدهای معدنی یا صنایع معدنی که تحت تاثیر مواردی از قبیل مبتلا شدن پرسنل به ویروس، عدم امکان واردات مواد اولیه و قطعات به سبب بسته بودن مرزها، مقررات ترافیکی اعمال شده و... قرار گرفته باشند، گرفتار کاهش تولید شده و این مساله اساسا موجب افزایش قیمت تمام شده محصولات می شود.
ترس ناشی از کرونا در کنار شرایط سخت کار در معدن
وی در پاسخ به سوالی در خصوص این که کارگران در چنین شرایطی با چه مشکلاتی دست و پنجه نرم میکنند؟، تصریح می کند: رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله اجتماعی در کارهای معدنی بمراتب سخت تر از سایر مشاغل می باشد و کارگران در کنار کار سخت معدن و استرس های ناشی از کار و بیماری، باید موارد بهداشتی را نیز رعایت نمایند.
مولایی خاطرنشان می کند: در صورت ادامه دار بودن این روال، معادن مختلف بسته به روش استخراج، نوع ماده معدنی، بازارهای فروش محصولات و.... مشکلات گوناگون و پرهزینه ای را تجربه خواهند کرد که امیدوارم شاهد ریشه کن شدن این ویروس باشیم.
وی توضیح می دهد: در شرایط کرونایی، شرکت صنایع خاک چینی ایران از همان لحظات اولیه شیوع ویروس با هدف حفظ سلامت جسمی و روانی پرسنل شرکت که باارزش ترین سرمایه های خود می باشند، با تشکیل جلسات کمیته پدافند غیر عامل، کامل ترین پروتکل های بهداشتی را در سطح کارخانه و معدن به بهترین نحو ممکن اجرا کرده و علاه بر آن، در امتداد انجام مسئولیت های اجتماعی نسبت به خرید و پخش بسته های بهداشتی از قبیل ماسک، دستکش، محلول ضدعفونی و همین طور بسته های کالاهای ضروری از قبیل برنج، روغن و.... بین پرسنل، ساکنین شهرها و روستاهای اطراف و همین طور شبکه بهداشت و درمان شهرستان مرند اقدام نموده است.
بر طبق این گزارش، امیدوارم سایه سیاه ویروس کرونا هر چه زودتر رخت بندد تا بتوانیم در سال جهش تولید شاهد رشد تولید، صادرات، ارزآوری، اکتشافات، اجرای طرح های توسعه و مدیریت خوب معادن استان باشیم.
منبع:

1399/03/01
12:31:37
5.0 / 5
2971
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لیدی شال LadyShal