آیا صادرات فرش باردیگر جان می گیرد؟

آیا صادرات فرش باردیگر جان می گیرد؟

به گزارش لیدی شال رئیس مركز ملی فرش ایران در جلسه شورای سیاست گذاری فرش، ایجاد پایانه های صادراتی فرش دستباف را ضروری دانست و اعلام نمود كه دستورالعمل اقدامات تاب آوری اقتصادی اصناف حوزه فرش در دوران كرونا و پساكرونا تهیه و پیگیری شده است.


به گزارش لیدی شال به نقل از شاتا، فرحناز رافع در این نشست که با حضور جواد کلاهدوزان (بازرس ویژه وزیر صمعت، معدن و تجارت (صمت)، صادرکنندگان، تولیدکنندگان و فعالان حوزه فرش دستباف در محل مرکز ملی فرش ایران برگزار شد، اضهار کرد: ۱۵ برنامه عملیات بر مبنای هفت محور برنامه های وزارت صمت برای سال جهش تولید تدوین شده است و سال جاری این برنامه ها را مورد پیگیری قرار خواهیم داد که راه اندازی شتاب دهنده های استانی کلیدی ترین آنها است. همینطور مرکز ملی فرش ایران در ۱۳ برنامه دیگر از ۱۵ برنامه سال جاری بعنوان همکار در پروژه های هدف گذاری شده وزارت صنعت، معدن و تجارت فعالیت و همکاری خواهد داشت.
وی ادامه داد: در سه ماه گذشته تفاهم نامه همکاری با بانک توسعه تعاون منعقد شد و ستاد شورای راهبردی فرش دستباف را تشکیل دادیم که دبیر این ستاد اتحادیه صادرکنندگان فرش دستباف خواهد بود و جلسات ستاد هم به صورت منظم هر هفته روزهای سه شنبه برگزار می گردد.
نگاه ویژه به ظرفیت ها و توانمندی های بخش خصوصی
رئیس مرکز ملی فرش ایران با بیان اینکه اتحادیه صادرکنندگان فرش دستباف بازوی قدرتمندی در کنار مرکز ملی فرش است، اظهار داشت: هم اکنون دغدغه اصلی من قالیبافان هستند و بر مبنای تاکیدات وزیر صنعت، معدن و تجارت و قائم مقام وزیر در امور بازرگانی با تعامل با بخش خصوصی حرکت خواهیم کرد و به ظرفیت ها و توانمندی های بخش خصوصی نگاه ویژه ای خواهیم داشت.
رافع، پیگیری و تصویب قانون پشتیبانی از قالیبافان در نهاد ریاست جمهوری و عضویت فرش در شورای عالی صادرات را از دیگر اقدامات سه ماه اخیر عنوان نمود و اضافه کرد: دستورالعمل اقدامات تاب آوری اقتصادی اصناف حوزه فرش در دوران کرونا و پساکرونا تهیه و پیگیری شده است و سند استراتژیک برنامه های پروژه های مرکز ملی فرش تا افق ۱۴۰۰ هم تدوین شده است.
ضرورت ایجاد پایانه های صادراتی فرش دستباف
وی در بخش دیگری از سخنان خود ایجاد پایانه های صادراتی فرش دستباف را ضروری دانست و اظهار داشت: ایجاد پایانه های صادراتی که در برگیرنده شبکه فروش، شو روم ها و حتی قالیشویی های تخصصی است که در کنار ایجاد مشوق های لازم در این عرصه در دستور کار است.
رئیس مرکز ملی فرش ایران همینطور از طریق اندازی کارگروه های مختلف تخصصی برای پیشبرد اهداف و برنامه ها در آینده اطلاع داد و اشاره کرد که در این کارگروه ها به موضوعاتی همچون ایجاد پایانه های صادراتی، راه اندازی شتابدهنده و دیگر برنامه های مرکز پرداخته خواهد شد.
همینطور در این نشست بعضی از صادرکنندگان، تولیدکنندگان و فعالان حوزه فرش دستباف به بیان مهمترین نقطه نظرات خود در این عرصه پرداختند.
به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، طبق اعلام انجمن علمی فرش ایران، صادرات فرش در هشت ماهه اول سال ۱۳۹۸ کمتر از ۵۰ میلیون دلار بوده که نسبت به متوسط ۵۰۰ میلیون دلاری صادرات فرش در دو دهه گذشته، حدود یک دهم شده است، اما خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم ها تنها دلیل این اتفاق نیست. همینطور طبق نظر کارشناسان برگزاری نمایشگاه های برون مرزی، اعزام و پذیرش هیئت های تجاری و کاهش مقررات "دست و پاگیر" را همچون راهکارهای توسعه بازار فرش دستباف است.
همینطور تولید۴ میلیون متر مربع فرش دستباف و توسعه صادرات این محصول به کشورهای یاد شده، همچون اهداف برنامه های سال جهش تولید بخش صنعت، معدن و تجارت است که به تازگی توسط وزیر صمت به همه معاونت ها، سازمان ها و شرکت های تابعه ابلاغ گردیده است.1399/02/16
23:14:29
5.0 / 5
2911
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لیدی شال LadyShal