كارشناسان پاسخ می دهند؛

چرا علیرغم رشد نقدینگی، قدرت خرید خانوارها پایین است؟

چرا علیرغم رشد نقدینگی، قدرت خرید خانوارها پایین است؟

لیدی شال: كارشناسان اقتصادی معتقدند ركود تورمی سبب شده تا با وجود رشد نقدینگی، قدرت خرید خانوارها و دستمزد آنها پایین باشد.به گزارش لیدی شال به نقل از شبکه خبر، کامران ندری در برنامه تیتر امشب با انتقاد از کاهش نرخ سود بانکی اضافه کرد: انتقاد من به بانک مرکزی این است که باید حضور فعالانه تری در بازار بین بانکی داشته باشد، چون بانک مرکزی می تواند با ذخایر خودش روی نرخ سود تاثیر بگذارد و باید حتما در این مورد تجدید نظر شود.
وی با بیان این که الان پس انداز و نگهداری پول در کشور بی ارزش شده اظهار داشت: هم اکنون هیچ کس دیگر علاقه ای به نگهداری پول ندارد و این سبب شده است مردم به سمت بازارهای دیگر بروند، چون بازار ارز کنترل شده است و بازار مسکن هم احتیاج به سرمایه کلان دارد، جهت نقدینگی به سمت بورس و بازار سرمایه سرازیر شده است.
ندری اضافه کرد: این موارد نشان داده است مردم دیگر به سپرده و پول ملی اعتماد ندارند، اما هیچ تناسبی بین دارایی شرکت ها و قیمت سهام که دارد بالا می رود وجود ندارد و گردش نقدینگی در بازار سرمایه افزایش پیدا نکرده است ازاین رو در اینده یا شاخص سهام امکان دارد به شدت سقوط و یا دارایی شرکت ها آنقدر افزایش پیدا کند تا بتواند این فاصله قیمتی را پر کند.
این کارشناس مسائل اقتصادی درباره علل رشد نقدینگی هم اظهار داشت: عامل اصلی رشد نقدینگی، افزایش خالص دارایی های خارجی بانک مرکزی و افزایش بدهی های دولت به بانک مرکزی است.
وی با اشاره به رشد ۲۸.۲ درصدی نقدینگی در سال ۹۸ خاطرنشان کرد: اگر ما فقط با رکود مواجه بودیم رشد نقدینگی سیاستی انبساطی را باید اجرا می کردیم و کمک می کرد، اما ما در کنار رکود، گرفتار تورم هم هستیم این است که کمکی به اقتصاد نمی کند.
ندری با بیان این که در کنار رشد نقدینگی در سال ۹۸ باوجود بهبود نسبی، تورم بالایی داشتیم (میانگین ۳۲ درصد) اظهار داشت: گذشته از تورم و کاهش مانده واقعی پول، مساله اصلی اقتصاد انتظار تورمی است و سیاست های اتخاذ شده سبب شده تا نقدینگی به سرعت بیشتری در اقتصاد راه بیفتد و کاهش نرخ سود بانکی و دنبال نشدن سیاستی مشخص توسط بانک مرکزی به این مورد دامن زده است.
این کارشناس مسائل اقتصادی اظهار داشت: مسؤلان بیشتر نگران رکود هستند، اما در کشورهای دیگر بر خلاف کشور ما، مهار تورم اولویت دارد و ما تورم بالایی را تجربه کرده و می نماییم.
وی اضافه کرد: این تورم، قدرت خرید خانوارها را به شدت کاهش داده است و می دهد به همین علت دستمزدهای بسیار پایین، متناسب با تورم بالا رشد نکرده است و خانوارها از رشد نقدینگی بهره مند نمی شوند و رشد نقدینگی نفعی برای آنها ندارد.
تیمور رحمانی: تورم پارسال روند نزولی گرفت؛ اما کرونا باردیگر به آن دامن زد
تیمور رحمانی دیگر کارشناس مسائل اقتصادی هم درباره علل رشد نقدینگی اظهار داشت: علت رشد نقدینگی در کل، نیاز مالی و کسری بودجه دولت می باشد.
وی اضافه کرد: درست است که تحریم ها یک شوک منفی به عرضه وارد کرده، اما شوک منفی تقاضا هم به دنبال داشته، چونکه قدرت خرج کردن دولت را به صورت حقیقی کم کرده و قدرت خرید مصرف کننده هم کم شده است و در نهایت با کاهش شدید تقاضا روبرو شده ایم.
این کارشناس اقتصادی با اشاره به روند نزولی تورم در سال ۹۸ اظهار داشت: من فکر می کنم تا سال ۹۸ نباید بسیاری از رشد نقدینگی نگران می بودیم و اگر کرونا اتفاق نمی افتاد وضع این قدر نگران کننده نمی شد.
وی با بیان این که نرخ تورم را مطلوب نمی داند اضافه کرد: کاهش نرخ سود بانکی از ناحیه بانک مرکزی نیست و رفتار درون بانکی آنرا ایجاب کرده است.
رحمانی در مورد بازار سرمایه هم اظهار داشت: آنچه دارد اتفاق می افتد نگران کننده است و حتما باید نگران بازار سرمایه باشیم.


منبع:

1399/02/12
23:44:20
5.0 / 5
3044
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
لیدی شال LadyShal