وزیر صنعت، معدن و تجارت خبر داد

كاهش واردات 31 درصد از كالاهای مصرفی در سال 98

كاهش واردات 31 درصد از كالاهای مصرفی در سال 98

به گزارش لیدی شال آذربایجان شرقی وزیر صنعت، معدن و تجارت با اعلان اینكه سال گذشته، 135 میلیون تن كالا صادر گردیده است، اظهار داشت: در سال 98، تولید حداقل 75 درصد از محصولات چون پوشاك و لوازم خانگی افزایش یافته و واردات 31 درصد از كالاهای مصرفی نیز كم شد.


رضا رحمانی، ۱۱ اردیبهشت در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی آذربایجان شرقی، اظهار داشت: با شروع جنگ اقتصادی در سال ۹۷، پیش بینی می شد که کارخانجات تعطیل و کارگران اخراج خواهند شد، اما با امید و تلاش و برنامه ریزی توانستیم از موقعیت عبور نماییم و میزان تولید و صادرات کشور را افزایش دهیم.
وی با اشاره به میزان صادرات آذربایجان شرقی در سال گذشته، اضافه کرد: از این استان انتظار داریم تا باتوجه به ظرفیت های خود، میزان صادرات و تولید خودرا افزایش دهد.
وی با تاکید بر افزایش میزان تولید در کشور، اظهار داشت: حالا هر کالای با کیفیتی که به حد نیاز در داخل کشور تامین گردد، محدودیت واردات دارد؛ تابحال واردات ۲۵ درصد از کالاها(۱۵۲۹ کالا) ممنوع شده است.
به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، رحمانی اظهار نمود: یکی از دلیلهای کاهش مشکلات اقتصادی در سال قبل با وجود پتانسیل و ظرفیت تولید، توجه به ساخت داخل بود؛ در بحث کرونا نیز به سبب وجود زیرساخت های صنعتی کشور، شاهد ساخت تجهیزات بهداشتی حتی به صورت تمام اتوماتیک در داخل کشور بودیم.
وی با بیان این که در بحث صادرات به کشورهای همسایه غفلت کرده ایم، اظهار داشت: سهم واردات کشورهای همسایه حدود ۱۲۰۰ میلیارد دلار است که ما فقط ۲۴ میلیارد دلار به این کشورها صادر کرده ایم و این مساله نیازمند توجه و افزایش صادرات است.
وی ادامه داد: بروز یافتن آثار کرونا در جهان، موجب محدودیت یا ممنوعیت برخی محصولات شده و مشکلات بسیاری را در آینده ایجاد خواهد کرد، از ین جهت، بحث واردات را در محور اصلی وزارت صمت قرار داده ایم.
وزیر صنعت، معدن و تجارت درباب عرضه نهاده های دامی، اشاره کرد: حتی یک کیلو ذرت نهاده بدون نظر جهاد کشاورزی امکان واردات و یا توزیع ندارد؛ با هرگونه عرضه نهاده خارج از نظر جهاد کشاورزی برخورد قانونی می شود.
وی افزود: در عید امسال، چهار میلیون کالا در گمرک به سبب عدم تخصیص ارز مانده بود که بعد از پیگیری ها، دو میلیون کالا وارد کشور شد.
وی اظهار نمود: قیمت خرید گندم دولت از گندمکاران در سال گذشته، ۱۸۵۰ تومان بود که امسال به ۲۵۰۰ تومان افزایش یافته است؛ دولت تابحال حدود ۴۰۰ هزار تن گندم به صورت نقدی از گندمکاران خریده است.
رحمانی با اشاره به مصوبه جلسه گذشته درباب مس آذربایجان، اظهار داشت: در حوزه مس آذربایجان ۱۴ هزار میلیارد تومان طرح در دست راه اندازی داریم که دستاورد بسیار مهمی شمرده می شود.
منبع:

1399/02/11
21:03:01
5.0 / 5
3348
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
لیدی شال LadyShal