تازه واردان بورس بخوانند

تازه واردان بورس بخوانند

به گزارش لیدی شال كردستان یك اقتصاددان اظهار داشت: جمعیت قابل توجهی در كشور وجود دارد كه هیچ شناختی از بازار بورس ندارند و فقط از شنیده ها و اخبار متوجه افزایش شاخص شده و می گویند ما نیز می توانیم در مدت چند ماه پولمان را چند برابر نماییم كه این مساله می تواند بسیار خطرناك باشد.


حامد قادرزاده در گفت و گو با ایسنا با اعلان اینکه اقتصاد دارای دو بازار پول و سرمایه است اظهار نمود: پول بازار اعتبارات کوتاه مدت و سرمایه بازار اعتبارات طولانی مدت است.
وی اضافه کرد: رشد بازار بورس به سبب شفافیت و نظام مالی مشخصی که دارد امری مطلوب است، به این معنا که اگر بازار سرمایه به صورت واقعی رشد یابد سبب رونق اقتصادی در کشور می شود. اما اینکه هم اکنون افزایش شاخص بورس طی چندماه آن هم در شرایط رکود اقتصادی که در دنیا حاکم است و شاخص بورس منفی و کاهشی است، در ایران به بالای 800 هزار واحد می رسد جای سوال و تردید دارد.
این اقتصاددان در تشریح این تردید می گوید: در طول دو سه سال گذشته، در عرضه اولی ها که شرکت های دولتی و یا واحدهای بسیار بزرگی مبادرت به عرضه سهام در بازار و تضمین آن می کنند، معمولا کسانی که عرضه اول را خریداری نموده اند منتفع شده اند و درصد سودی هم که برای آنها تعیین می شود بالاتر از نرخ بازار پول و نرخ بانکی است، این امر رونق خاصی را به بازار بخشیده است و معمولا کسانی هستند که با مبلغ های بسیار کم وارد این بازار شده اند.
این استاد اقتصاد دانشگاه کردستان افزود: اما لطمه پذیری خاصی در این بازار وجود دارد، به سبب اینکه متاسفانه رشد بسیار سریعی در آن مشاهده می شود و دولت هم از این بازار از دو سال پیش بطور جدی حمایت می کند.
قادرزاده بیان کرد: چند ماه پیش زمانی که بحث کرونا هنوز خیلی در کشور مطرح نبود، شاخص بورس به زیر 300 هزار رسید که صف طولانی در عرضه سهام برای فروش به وجود آمد و این موجب شد که خیلی از کارهای اقتصادی لطمه جدی ببیند.
این اقتصاددان معتقد می باشد، افزایش شاخص بورس به سبب عرضه سهام دولتی حتی بوسیله بانک ها سبب افزایش شدید شاخص بورس در بازار شده است که این امر از طرفی دیگر می تواند بازار پول را گرفتار فروپاشی کند.
وی اضافه کرد: فروپاشی بازار پول می تواند برای جامعه اقتصادی خیلی مشکل باشد، چون دارایی های بانک قابلیت نقد شوندگی سریع ندارند و به عبارتی درجه میعان دارایی های بانک خیلی بالا نیست بانک ها منابعی را که به صورت سپرده یا حساب های جاری در اختیار دارد به صورت های مختلف تخصیص می دهد بطور مثال به صورت وام به متقاضیان می دهد که دارای سر رسید است و مادامی که سررسید نباشد بانک نمی تواند پول را به سرعت نقد کند.
قادرزاده اعلام نمود: اگر مردم برای انتقال به بازار سرمایه به سیستم بانکی هجوم بیاورند و بخواهند بانک ها را خالی از پول کنند، واحدهای کوچک اقتصادی را که در بورس نیستند مورد لطمه قرار داده و همین طور سبب اوریب اقتصادی جدی خواهند شد، چونکه حتی در بهترین حالت اگر شرکت های بزرگ در 6 ماه الی یک سال بتوانند افزایش ارزش داشته باشند، بعدا به صورت جدی گرفتار لطمه خواهند شد، چون واحدهای کوچک، لطمه دیده اند و امکان افزایش تقاضای محصولات ارائه شده از طرف واحدهای بزرگ در بازار فراهم نمی گردد و با رکود مواجه خواهد شد، بطور مثال در بخش کشاورزی تولید انبوهی وجود دارد اما وقتی که نمی تواند فروش خوبی در بازار داشته باشد با کاهش قیمت در بازار مواجه خواهد شد که این امر ورشکستگی اقتصادی به دنبال دارد.
وی افزود: روند در سیستم های بسیار بزرگ اقتصادی هم به همین صورت است، چون شرکت هایی وارد بورس شده اند که دارای سیستم مالی شفافی بوده و توانسته اند خودرا به بورس ثابت کنند و از حالت خاص به حالت عام در بیایند و امکان فروش اوراق داشته باشند. بر همین مبنا هم اکنون بیشتر اوراق در بازار خرید و فروش می شود و عرضه کالا در بازار کمتر مشاهده می شود.
این اقتصاددان، معتقد می باشد، متاسفانه جمعیت قابل توجهی در کشور وجود دارد که هیچ شناختی از بازار بورس ندارند و فقط از شنیده ها و اخبار متوجه افزایش شاخص شده و می گویند ما نیز می توانیم در مدت چند ماه پولمان را چند برابر نماییم که این مساله می تواند بسیار خطرناک باشد.
وی سفارش کرد، کسانی که می خواهند وارد بورس شوند باید با کارشناسان اقتصادی و مالی مشاوره کنند.
قادرزاده تشریح کرد: بازار بورس دارای شاخص عمومی و شاخص شرکت های مبدأ است، پس باید افراد دقت کنند که از کدام شرکت می خواهند خرید کنند چون کار بسیار پر ریسکی در شرایط فعلی است، چونکه اگر بازار بورس حالت ثبات و عادی داشت، بهترین بازار برای سرمایه گذاری بود اما این افزایش قیمت جای تردید و دقت در بررسی دارد؛ خصوصاً ما که عرضه تقاضای خاصی در بازار به سبب افت شدید وضعیت اقتصادی مردم نداریم و بیشتر مردم به دنیال خرید کالاهای ضروری هستند، این امر می تواند لطمه جدی در آینده بر بخش های مسکن و تولید کالاهای دیگر وارد کند و سفارش می شود مردم با دقت بیشتری وارد این بازار شوند.
وی تصریح کرد: چه بسا همانطور که موسسات اعتباری بانکی در کشور افول شدید پیدا کرد و برای دولت پرهزینه شد، همین سیاست حمایتی که مردم به بورس روی آوردند نیز چنانچه پول ها در این قسمت بیش از اندازه انباشته شود و نتواند سوددهی ایجاد کند، همان افول را تجربه کند.




منبع:

1399/02/08
14:10:51
5.0 / 5
3369
تگهای خبر: اقتصادی , بازار , تضمین , دولتی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لیدی شال LadyShal