وزارت اقتصاد اعلام كرد

جزئیات پذیره نویسی برای اختصاص 2 میلیون تومان سهام به هر كد ملی

جزئیات پذیره نویسی برای اختصاص 2 میلیون تومان سهام به هر كد ملی

لیدی شال: وزارت اقتصاد اعلام نمود بوسیله واگذاری، به نمایندگی از دولت جمهوری اسلامی ایران، باقیمانده سهام خود در بانك های ملت، تجارت و صادرات ایران و بیمه ‏های البرز و اتكایی امین را واگذار می كند.


به گزارش لیدی شال به نقل از مهر، وزارت اقتصاد طی اطلاعیه ای، فراخوان واگذاری و پذیره ‏نویسی واحدهای سرمایه‏ گذاری صندوق سرمایه‏ گذاری قابل معامله (ETF) «واسطه گری مالی یکم» را منتشر نمود. این وزارتخانه بوسیله این واگذاری، به نمایندگی از دولت جمهوری اسلامی ایران، باقیمانده سهام خود در بانکهای ملت، تجارت و صادرات ایران و بی مه های البرز و اتکایی امین را واگذار خواهدنمود. در این اطلاعیه آمده است: این واگذاری، فرصت بی ‏نظیری را برای ورود آحاد جامعه به سرمایه گذاری در سهام شرکت های معتبری که دولت با هدف مردمی کردن اقتصاد و امکان دسترسی آحاد مردم کشور به بازار سرمایه و انتفاع از رشد این بازار، قصد انجام آنرا دارد، فراهم می آورد. خاصیت بارز این واگذاری، بهره ‏مندی کلیه ایرانیان، از تخفیف ۲۰ درصدی است. سقف سرمایه گذاری هر شخص حقیقی (هر کد ملی)، بیست میلیون ریال (دو میلیون تومان) تعیین شده است. پذیره‏ نویسی برای هر فرد دارای کد ملی امکان‏پذیر است و محدودیت سنی برای متقاضیان وجود ندارد. پذیره ‏نویسی واحدهای این صندوق برای اشخاص دارای کد معاملاتی (کد بورسی) بوسیله کارگزاری های بورس و سامانه های آنلاین معاملاتی و درگاه های غیرحضوری و حضوری بانکهای منتخب و برای اشخاص فاقد کد بورسی، بوسیله درگاه های غیرحضوری و حضوری بانکهای منتخب صورت می پذیرد. شروع پذیره‏ نویسی از تاریخ ۱۳۹۹/۲/۱۴ و اختتام پذیره ‏نویسی ۱۳۹۹/۲/۳۱ خواهد بود. مخاطبان برای آگاهی از متن کامل این فراخوان می توانند به پورتال وزارت اقتصاد www.mefa.ir، شبکه خبرهای اقتصادی و دارایی ایران (شادا) www.shada.ir و پایگاه اطلاع رسانی صندوق سرمایه‏ گذاری قابل معامله (ETF) " واسطه گری مالی یکم" www.mefa.etf.ir مراجعه نمایند. متن کامل این فراخوان به شرح ذیل است:
در اجرای جز (۲) بند (الف) تبصره (۲) قانون بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور و مصوبات هیأت محترم وزیران دراین زمینه، وزارت امور اقتصادی و دارایی به نمایندگی از دولت جمهوری اسلامی ایران می خواهد باقیمانده سهام خود در بانکهای ملت، تجارت و صادرات ایران و بی مه های البرز و اتکایی امین را واگذار نماید.
این امر بوسیله پذیره ‏نویسی واحدهای سرمایه ‏گذاری صندوق سرمایه ‏گذاری قابل معامله (ETF) "واسطه گری مالی یکم" صورت خواهد گرفت و فرصت بی ‏نظیری برای ورود آحاد جامعه به سرمایه گذاری در سهام شرکت های معتبری است که دولت با هدف مردمی کردن اقتصاد و امکان دسترسی آحاد مردم کشور به بازار سرمایه و انتفاع از رشد این بازار، قصد انجام آنرا دارد.
۱- خاصیت بارز این واگذاری، بهره ‏مندی کلیه ایرانیان، از تخفیف ۲۰ درصدی است. سقف سرمایه گذاری هر شخص حقیقی (هر کد ملی)، بیست میلیون ریال (دو میلیون تومان) تعیین شده است. پذیره‏ نویسی برای هر فرد دارای کد ملی امکان‏پذیر است و محدودیت سنی برای متقاضیان وجود ندارد.
۲ - قیمت سهام تشکیل دهنده واحدهای سرمایه گذاری صندوق در روز آغاز پذیره نویسی، متوسط قیمت سهام در سی روز گذشته (منتهی به انتشار این آگهی) با احتساب ۲۰ درصد تخفیف بند (۱) (که ۵ واحد درصد از آن به ‏عنوان دارایی سرمایه‏ گذاران و بمنظور انجام عملیات بازارگردانی نزد صندوق نگهداری خواهد شد) است.
۳- پذیره ‏نویسی واحدهای سرمایه ‏گذاری موضوع این دستورالعمل فقط شامل اشخاص حقیقی ایرانی بوده و اشخاص حقوقی نمی توانند در پذیره‏ نویسی شرکت کنند و استفاده از حساب آنها برای پرداخت وجوه امکان‏پذیر نیست.
۴- شروع پذیره‏ نویسی از تاریخ ۱۴. ۲. ۱۳۹۹ و اختتام پذیره ‏نویسی ۳۱. ۲. ۱۳۹۹ خواهد بود.
۵- پذیره ‏نویسی واحدهای این صندوق برای اشخاص دارای کد معاملاتی (کد بورسی) بوسیله کارگزاری های بورس و سامانه های آنلاین معاملاتی و درگاه های غیرحضوری و حضوری بانکهای منتخب و برای اشخاص فاقد کد بورسی، بوسیله درگاه های غیرحضوری و حضوری بانکهای منتخب صورت می پذیرد.
۶- بمنظور جلوگیری از انتشار ویروس کرونا، هموطنان عزیز جز در موارد ضروری از مراجعه حضوری به شعب بانک ها و کارگزاری ها جداً پرهیز نموده و پذیره نویسی را بوسیله مراجعه غیرحضوری به کارگزاری ها و سامانه های آنلاین معاملاتی و درگاه های غیرحضوری بانک ها انجام دهند.
۷- متقاضیان دارای حساب در هریک از بانکهای منتخب می توانند بوسیله مراجعه به درگاه های غیرحضوری و حضوری که توسط بانکهای مربوطه اطلاع رسانی خواهد شد و با ورود حداقل اطلاعات مورد نیاز، نسبت به پذیره‏ نویسی واحدهای سرمایه ‏گذاری مزبور اقدام نمایند. چنانچه متقاضی به درگاه های غیرحضوری و حضوری بانک منتخبی که در آن بانک فاقد حساب است مراجعه نماید، بانک ها مکلف به پذیرش وی و دریافت اطلاعات مطابق بند (۸) این دستورالعمل هستند.
۸- اطلاعات مورد نیاز برای پذیره ‏نویسی، اقلامی از جمله: نام، نام خانوادگی، شماره ملی، تاریخ تولد، نام پدر، کد پستی و شماره تلفن همراه می باشد.
۹- داشتن کد بورسی برای پذیره ‏نویسی الزامی نیست. لیکن متقاضیان برای انجام معامله این واحدها که از ۲ ماه به پس از تخصیص امکان‏ پذیر است، می توانند به تدریج طی ماه های آینده و در فرصت مناسب نسبت به ثبت نام در سامانه سجام و دریافت کد بورسی مطابق رویه های شرکت سپرده ‏گذاری مرکزی و تسویه وجوه اقدام نمایند.
وزارت امور اقتصادی و دارایی
معاونت امور بانکی، بیمه و شرکت های دولتی


منبع:

1399/02/07
13:02:16
5.0 / 5
3416
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
لیدی شال LadyShal