یك مقام مسئول اعلام كرد:

صادرات كشور در روزهای كرونا ۳ برابر واردات بود

صادرات كشور در روزهای كرونا ۳ برابر واردات بود

به گزارش لیدی شال سخنگوی گمرك اظهار داشت: كارنامه تجارت خارجی كشور در بازه زمانی اول بهمن ماه 98 تا 15 فروردین امسال، 27 میلیون و 613 هزار تن به ارزش 14 میلیارد و 431 میلیون دلار بوده است.


به گزارش لیدی شال به نقل از گمرك ایران سید روح اله لطیفی سخنگوی گمرك ایران درباب كارنامه تجارت خارجی كشور در زمان شیوع ویروس كرونا اظهاركرد: میزان صادرات كشور در دوره اول بهمن ماه سال ۹۸ تا ۱۵ فروردین ۹۹، ۲۰ میلیون و ۵۱۱ هزار تن به ارزش ۶ میلیارد و ۵۰۴ میلیون دلار بوده است كه در زمان مشابه سال قبل، ۲۵ میلیون و ۹۰۲ هزار تن به ارزش هشت میلیارد و ۹۵۹ میلیون دلار صادرات كالای غیر نفتی را از كشور شاهد بودیم.
وی اضافه كرد: صادرات كشور از لحاظ وزنی نزدیك به ۲۰ درصد و از لحاظ ارزش نیز ۲۷ درصد نسبت به زمان مشابه كاهش داشته است كه فراگیری ویروس كرونا، محدودیت های مرزهای زمینی و كاهش مصرف برخی از كالاها مانند مواد غذایی وكاهش قیمت جهانی مشتقات نفتی دراین مدت از دلیلهای این كاهش محسوب می شود.
دبیر شورای اطلاع رسانی گمرك درباب واردات كشور نیز اعلام نمود: میزان واردات كشور نیز در این بازه زمانی دوماه و نیمه، یعنی از اول بهمن ماه سال ۹۸ تا ۱۵ فروردین امسال، هفت میلیون و۱۰۲ هزارتن به ارزش هفت میلیارد و ۹۲۷ میلیون دلار بوده كه در زمان مشابه قبل، ۶میلیون و ۴۷۴ هزارتن به ارزش هفت میلیارد و ۳۶۷ میلیون دلار كالا به كشور وارد شده است.
واردات كشور كه بیش از ۸۵ درصد آن نهاده های تولید، كالاهای اساسی و ماشین آلات را تشكیل می دهد نسبت به مدت زمان اول بهمن سال ۹۷ تا ۱۵ فروردین ۹۸ از لحاظ وزنی ۱۰.۳ درصد و از لحاظ ارزش ۷.۵ درصد رشد را شاهد می باشیم.
وی درباب عدم تأثیر شرایط بر واردات نیز توضیح داد: یكی از دلیلهای مهم تأثیر كم شیوع بیماری كرونا بر واردات كشور، واردات كالاهای اساسی و نهاده های تولید از مسیر دریایی و بنادر و از مبدا كشورهای بافاصله دور با رعایت پروتكل های بهداشتی است كه در حمل و نقل دریایی كشورها موظف به توجه به آن هستند.
لطیفی در ادامه اظهار داشت: گمرك ایران برای ممانعت از توقف یا كند شدن روند صادرات كشور طی نامه های جداگانه ای به گمركات كشورهای تركمنستان، پاكستان و تركیه، خواهان اجرایی كردن پروتكل های كنترلی و بهداشتی در راه ورود و خروج مرزهای مشترك توسط تیم شبكه های بهداشتی طرفین شد و در مكاتبه های دیگری به سازمان جهانی گمرك خواهان همراه سازی اعضا برای توجه به پروتكل های بهداشتی بجای مسدود سازی مرزها شد تا دراین برهه نیز با محوریت این سازمان مهم، همه اعضا و كشورها همانند دوران فراگیری سارس، ابولا و انفولانزای حاد با رعایت دستورالعمل های بهداشتی، ضمن توجه به سلامت جامعه بشری، به تجارت روان بین كشورها هم پرداخته شود.


منبع:

1399/01/29
22:28:07
5.0 / 5
3611
تگهای خبر: تجارت , صادرات , طلا , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
لیدی شال LadyShal