مهلت تسلیم اظهارنامه مالیاتی یك ماه دیگر تمدید شد

دولت با مستاجران مغازه ها كنار بیاید

دولت با مستاجران مغازه ها كنار بیاید

به گزارش لیدی شال نماینده وزیر صنعت، معدن و تجارت (صمت) در هیئت اتاق اصناف ایران با اشاره به اینكه ۳۵ درصد مغازه های كل كشور اجاره ای هستند، پیشنهاد كرد كه برای پرداخت اجاره پاساژها و مغازه هایی كه جزو اموال دستگاه های دولتی است، با مغازه داران تعامل شود و وام هایی با بهره تك رقمی به اصناف و كارفرماها تخصیص داده شود.


به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، شیوع كرونا و كم شدن رفت وآمدها برای پیشگیری در ماه پایانی سال كه عموما روزهای پررونقی برای كسب وكارهای خرد و كارگران فصلی است، سبب شده فعالان تجاری، اصناف مختلف و كارگران گرفتار صدمه های جدی شوند؛ به صورتی كه برپایه گزارش دفتر امور اقتصادی و سیاست های تجاری وزارت صمت در ایام پایانی سال قبل بخش های مختلف اقتصادی بین ۳۵ تا ۱۰۰ درصد كاهش تقاضا داشتند و بیشترین صدمه هم مربوط به خدمات گردشگری و باشگاه های ورزشی بوده كه تقاضای آنها در اسفند ماه به صفر رسیده بود.
از سوی دیگر با اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی از ۸ تا ۳۰ فروردین در تهران و تا ۲۳ فروردین در سایر استان ها فعالیت اصناف غیرضروری تعطیل شد كه به دنبال آن خیلی از تولیدكنندگان و فعالان در بخش اصناف نسبت به افزایش چشم گیر چك های برگشتی ابراز نگرانی كردند. البته طبق اعلام بانك مركزی كسانی كه از آغاز اسفند تا آخر اردیبهشت چك شان برگشت بخورد، مشمول محرومیت های بانكی نخواهند شد و پرداخت اقساط تسهیلات قرض الحسنه كسب و كارهای زیان دیده از كرونا هم تا آخر اردیبهشت به تعویق افتاد، اما به نظر می آید این اقدامات كافی نیست.
در این میان كمتر مبحث اجاره واحدهای صنفی مطرح گردیده است كه بخصوص در تهران و در پاساژهای معروف مبالغ سنگینی است مطرح شده است؛ بخصوص در شرایطی كه اصناف درآمد اسفندماه را كه معمولا مبلغ قابل توجهی است حدودا از دست داده اند و در فروردین هم كه به كلی تعطیل بودند و برآورد شده كه واحدهای صنفی طی مدتی كه تعطیل بودند، روزانه ۲۷ هزار میلیارد تومان هزینه برای حقوق و اجاره متحمل شدند. در این حوزه می توان پیشنهاد كرد كه دستگاه های دولتی صاحب املاك و فروشگاه ها با عنایت به شرایط فعلی برای چند ماه اجاره خویش را دریافت نكنند یا با مستاجران خود تعامل كنند.
در این رابطه ابراهیم درستی در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینكه حدود ۳۵ درصد مغازه های كل كشور اجاره ای هستند، خاطرنشان كرد: اجاره مغازه ها بخصوص در تهران رقم های بالایی است و در چنین شرایطی پیشنهاد ما این است كه برای پرداخت اجاره پاساژها و مغازه هایی كه جزو اموال دستگاه های دولتی است، با مغازه داران تعامل شود.
او همینطور با اشاره به ضرورت همكاری مالكان مغازه ها و پاساژها، اظهار داشت كه دولت باید وام هایی با بهره تك رقمی به اصناف و كارفرماها تخصیص دهد.
درستی با اشاره به اینكه برای مثال در صنف صوت، تصویر و تلفن همراه مغازه داران ضعیفی وجود دارند، خاطرنشان كرد: اما شركت های وارد كننده وضعیت مناسبی دارند كه در این روزها مكلفند به مغازه داران كمك كنند و برای مثال در زمینه چك با آنها تعامل كنند.
عضو هیئت رئیسه اتاق اصناف ایران با اشاره به اینكه كاهش قیمت نفت سبب شده دولت هم وضعیت مناسبی نداشته باشد، از همه افراد و دستگاه هایی كه توانایی كمك دارند خواست در شرایط شیوع كرونا كه غیرقابل پیشبینی و ناگهانی بوده، كمك كنند.
مهلت تسلیم اظهارنامه مالیاتی تمدید شد
نماینده وزیر صمت در اتاق اصناف ایران در انتها از تمدید مهلت تسلیم اظهارنامه های مالیات ارزش افزوده متعلق به دوره زمستان ۱۳۹۸ تا تاریخ ۳۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ اطلاع داد و بابت این تصمیم از سازمان امور مالیاتی تشكر كرد.1399/01/28
13:26:29
5.0 / 5
3665
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لیدی شال LadyShal