آخر ارزان فروشی شركت ها با حضور شستا در بورس

آخر ارزان فروشی شركت ها با حضور شستا در بورس

به گزارش لیدی شال یك تحلیلگر اقتصاد صنعتی اعتقاد دارد كه یكی از مزایای بورسی شدن شستا، قیمت گذاری واقعی است، به صورتی كه جلوی واگذاری های پرحاشیه ای كه در گذشته شاهد بودیم گرفته خواهد شد. از سوی دیگر هیچ كس نمی تواند یك شبه تصمیم بگیرد و تعداد زیادی شركت را یك جا به یك نفر بفروشد، آن هم به قیمتی كه هیچكس از جزئیات آن اطلاعی ندارد.


حسین رحمانی نیا - فعال صنعتی و تحلیلگر اقتصاد صنعتی - در گفتگو با ایسنا، با اشاره به عرضه سهام شستا بعنوان یكی از بزرگترین بنگاه های اقتصادی كشور در بورس از بامداد امروز، اظهار نمود: این مورد در درجه اول اجرای نخستین بند از اصل ۱۴۴ قانون اساسی است كه دولت را ملزم می كند تا هر نوع تغییر در مالكیت شركت ها ابتدا از راه بورس صورت گیرد. باید امیدوار بود قدم اولی كه مدیران شستا در این عرضه بورسی بر می دارند، فضا را برای سایر نهادها و بخش ها فراهم آورد كه آنها هم بتوانند در بورس وارد شوند.
ایشان در ادامه با اشاره به اینكه باید این مسئله از چند جنبه بررسی و اهمیت و صدمه های آنرا بررسی شود، خاطرنشان كرد: حضور در بورس به دلیل وجود قوانین و مقررات مشخص و روشن، الزاماتی دارد كه مهمترین آن ایجاد شفافیت است؛ به صورت كلی شفاف شدن تحت قوانین بورس سبب می شود تا به خودی خود از شكل گیری خیلی از فسادها جلوگیری شود.
این تحلیلگر اقتصاد صنعتی، یكی از مهمترین معضلات مدیریتی شركت های دولتی را ناگزیر بودن مدیران در سفارش پذیری از افراد، نهادها و سایر مسؤلان عنوان نمود و اظهار داشت: این مسئله با بورسی شدن شستا تا حد قابل توجهی از بین خواهد رفت. قوانین بورس است كه تعیین می كند چگونه هیئت مدیره ها انتخاب و یا جابه جا شوند و اطلاعات تك تك آنها در سایت بورس درج می شود. همینطور تمام تصمیمات مهم شركت ها به ناچار باید در معرض دید سهامداران (و بالتبع آن مردم) قرار گیرد.
رحمانی نیا همینطور یكی از مهم ترین مزایای بورسی شدن شستا و شركت های آنرا قیمت گذاری واقعی دانست و اظهار داشت: بدین سان جلوی واگذاری های پرحاشیه ای كه در گذشته شاهد آن بودیم گرفته خواهد شد. از سوی دیگر هیچ كس نمی تواند یك شبه تصمیم بگیرد و تعداد زیادی شركت را یك جا به یك نفر بفروشد. آن هم به قیمتی كه هیچ كس از جزئیات آن اطلاعی ندارد. بنابراین باز شدن پای شستا به بورس، به معنای این است كه ارزش‎گذاری و قیمت گذاری این شركت ها واقعی خواهد شد.
وی ادامه داد: این امر درست زمانی انجام می شود كه مجموعه خانواده شستا پارسال توانسته سودخالص خویش را تا ۲۷۵ درصد افزایش داده و به رقمی بیشتر از ۴۵۰۰ میلیارد تومان برساند. به عبارت روشن تر ورود به بورس نه در شرایط ناتوانی و ضعف این مجموعه، بلكه با قدرت انجام می شود و اجازه داده نمی گردد شركت ها در حالت ورشكستگی، كم بها فروخته شوند.
این فعال صنعتی، خاصیت مهم دیگر بورسی شدن شستا را ایجاد جذابیت برای بازار بورس دانست و اظهار داشت: شستا دارای شركت های زیادی است كه در تمام حوزه ها حضور دارد، از نفت گرفته تا پتروشیمی و كشتیرانی. از تولید لوازم خانگی گرفته تا ذوب آهن و ارتباطات. بنابراین سهام شستا تك بعدی نخواهد بود كه بعنوان نمونه با بالا و پایین رفتن قیمت نفت، قیمت سهام آن دستخوش تغییرات اساسی شود.
همینطور به قول این تحلیلگر اقتصاد صنعتی، به دلیل حجم بالا و بزرگی هلدینگ شستا، عرضه سهام آن در بورس می تواند جلوی سفته بازی ها در بازارهای دیگر را هم بگیرد. سهام شستا بطور قطع حجم زیادی از نقدینگی را به سمت بورس هدایت می كند و از سرازیر شدن آن در بازارهای واسطه ای مانند طلا، سكه، ارز و مسكن جلو گیری می كند. در عوض سرمایه های خرد و كلان به سمت شركت های صنعتی، تولیدی و خدماتی كه مشغول فعالیت هستند و ذیل قوانین بورس حداكثر شفافیت را رعایت می كنند، حركت خواهد نمود.
او در آخر مهمترین نگرانی كه در این مورد وجود دارد را چگونگی استفاده از وجوه حاصل از فروش این سهام در خود شركت های شستا عنوان نمود و اظهار داشت: در صورتیكه این وجوه نتواند به چرخه مالی همان شركت ها بازگردد، این شركت ها نخواهند توانست از نقدینگی عظیم جذب شده بهره لازم را ببرند. توجه به این امر خصوصا در سال جهش تولید احتیاج به اهتمام ویژه ای دارد.
به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، امروز (چهارشنبه) تعداد ۸ میلیارد سهم معادل ۱۰ درصد از سهام شركت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی بعنوان پانصد و سی و هفتمین شركت پذیرفته شده برای نخستین بار بعد از پذیرش و درج نام شركت در لیست شركت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران، ارائه شد. این میزان سهم در بخش «هلدینگ چند رشته ای صنعتی»، گروه و طبقه «شركت های صنعتی چند رشته ای» در لیست نرخ های بازار دوم و در نماد «شستا» به شیوه ثبت سفارش جهت كشف قیمت ارائه شد.1399/01/27
23:04:35
5.0 / 5
3370
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لیدی شال LadyShal