در گزارش لیدی شال مطرح شد

مسكن همچنان پیشران اقتصاد است

مسكن همچنان پیشران اقتصاد است

به گزارش لیدی شال در حالیكه مشاور وزیر سابق راه و شهرسازی گفته بود مسكن دیگر پیشران اقتصاد نیست، عضو سابق شورایعالی مسكن اعتقاد دارد تولید مسكن همچنان یكی از پیشران های اقتصادی كشور است.به گزارش لیدی شال به نقل از مهر، رهبر معظم انقلاب سال ۹۹ را سال جهش تولید نامگذاری كردند. به نظر می آید با عنایت به شرایط كشور و تحریم های ناجوانمردانه ضد كشور، باید بخش های از اقتصاد را مورد توجه و اولویت قرار داد كه هم امكان رونق تولید در آنها وجود داشته باشد و هم تاثیر بسزایی در تمام اقتصاد كشور داشته باشند.
تولید مسكن یكی از این بخش هاست. بخشی كه تقاضا برای آن همواره وجود داشته و همینطور نهاده های مورد نیاز تولید آن، زمین و نیروی انسانی در كشور موجود است.
مشاور آخوندی: مسكن دیگر پیشران اقتصادی نیست
این در حالی است كه حسین عبده تبریزی مشاور وزیر سابق راه و شهرسازی، مسكن را دیگر جز بخش های پیشران اقتصادی نمی داند.
به گفته عبده تبریزی، در سال ۹۹ همه باید بپذیرند بخش مسكن پیشران اقتصاد نیست. با عنایت به حجم خانه های خالی و قدرت خرید مردم، بعید است امسال بتوان روی بخش مسكن بعنوان حوزه پیشران رشد اقتصادی حساب باز كرد.
عضو سابق شورایعالی مسكن: ضرورت توجه به پیشران های تولید برای جهش تولید
در همین راستا افشین پروین پور، كارشناس اقتصادی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینكه یكی از راهبردهای اصلی جهت رونق تولید وجهش آن در كشور، توجه به پیشران های اقتصاد است، اظهار داشت: منظور از پیشران ها هم بخش هایی از اقتصاد هستند كه ارتباط و پیوندهای گسترده پسینی و پیشنی با سایر بخش های اقتصاد دارند و مانند موتور محركه، با حركت آنها، بسیاری دیگر از صنایع مولد هم رونق خواهند یافت.
پروین پور افزود: در این بین تولید مسكن را می توان شاخص ترین پیشران اقتصاد كشور دانست كه با ۷۸ بخش اقتصادی پیوند پیشینی و همینطور رابطه پسینی با ۵۶ بخش اقتصادی دارد و نشان از پیشران بودن تولید مسكن می دهد.
این عضو سابق شورایعالی مسكن با اشاره به اینكه تولید مسكن كمترین وابستگی و احتیاج به واردات را دارد، اظهار داشت: بنابراین در شرایط تحریمی و مشكلات ارزی كشور، تولید مسكن می تواند گره گشا تولید در كشور باشد.
ایجاد اشتغال با رونق تولید مسكن: ساخت هر ۱۰۰ هزار متر، اشتغالزایی ۲.۴ نفری
پروین پور عدم تمركز گرایی هم از دیگر خصوصیت های رونق تولید مسكن دانست و اظهار داشت: با عنایت به وجود منابع مورد نیاز برای تولید مسكن و همینطور وجود تقاضای در سرتاسر كشور، تولید مسكن، رونق تولید و اشتغالی بدون مهاجرت به شهرهای بزرگ را به دنبال خواهد داشت كه مطلوبیت توجه به این پیشران اقتصادی را زیاد می كند.
وی اضافه كرد: بنا بر پژوهش های انجام شده به ازای تولید هر ۱۰۰ متر مربع زیربنای مسكونی ۱.۴۴ شغل مستقیم و ۱ شغل غیر مستقیم در یك سال ایجاد می شود.
رونق تولید و عرضه مسكن بر زندگی مردم آثار محسوس دارد
این كارشناس مسكن با اشاره به اینكه در سال های اخیر خرید مسكن یا تأمین هزینه های تأمین آن برای خیلی از خانواده ها دشوار شده است، اظهار داشت: یكی از مطالبات مقام معظم رهبری به دنبال نامگذاری سال جدید، جهش تولید به همراه تغییر محسوس در زندگی مردم بوده است. بنابراین اگر تولید مسكن رونق یابد و واحدهای تولید شده با شرایط مناسب در اختیار مصرف كنندگان واقعی و نه سوداگران قرار گیرد، حتما مردم آثار آنرا در زندگی خود خواهند دید.
وی اضافه كرد: ازاین رو دولت و سایر دستگاه ها و ارگان های حاكمیتی كه زمین و امكانات لازم برای تولید مسكن را دارند باید وارد این عرصه شوند و البته به جای ساختن واحدهای لوكس و گران قیمت، برای محرومین از مسكن برنامه ریزی و تولید كنند.
سالانه ۳۰۰ هزار واحدِ نوساز از تعداد ازدواج ها عقب افتاده ایم
پروین پور به موضوعی كه توسط مقام معظم رهبری هم نسبت به آن تذكر دادند اشاره نمود و اظهار داشت: متأسفانه در سال های اخیر از این پیشران اقتصاد غفلت شده بود و تولید مسكن با ركود سنگینی روبرو شده بود و برنامه ریزی های صورت گرفته هم نتوانست این ركود بخش مسكن را درمان كند، بلكه به آن دامن هم زده بود.
وی افزود: برای مثال از سال ۹۳ تا ۹۷، به صورت میانگین سالانه ۶۵۰ هزار ازدواج در كشور رخ داده است ولی میانگین تولید مسكن حدود ۳۵۰ هزار واحد در سال بوده است. یعنی حتی به میزان تقاضاهای جدید هم تولید مسكن رخ نداده است و سالانه ۳۰۰ هزار واحد نسبت به این مورد كمبود تولید داشته ایم.
وی اضافه كرد: اگر معادل همین تعداد ازدواج هم در كشور تولید مسكن داشتیم، اینچنین ركودی را در تولید مسكن نباید تجربه می كردیم.
پروین پور با عنایت به نیاز ناشی از بازسازی بافت های فرسوده و همینطور انباشت تقاضای گذشته بازار مسكن، اظهار داشت: البته اگر بخواهیم از لحاظ كیفیت و هم كمیت مسكن به شرایط مطلوبی برسیم و با عنایت به ركود سال های اخیر، لازم است سالانه بین ۱.۵ تا ۲ میلیون واحد مسكونی را تولید و نوسازی نماییم.
توقف نوسازی و راه اندازی واحدهای روستایی در سال های اخیر
این كارشناس مسكن به واحدهای غیر مقاوم روستایی اشاره نمود و اظهار داشت: مطابق با برنامه ششم توسعه، دولت ها مكلف به بهسازی و نوسازی حداقل ۲۰۰ هزار واحد مسكن روستایی با پرداخت تسهیلات ارزان قیمت با كارمزد ۵ درصد شده اند. اما از سال ۹۲ تا ۹۷ و طی ۶ سال، تنها حدود ۲۵۰ هزار قرارداد برای بازسازی واحدهای روستایی منعقد شد. در حالیكه بنا بر تكلیف قانونی برنامه ششم، می بایست یك میلیون و ۲۰۰ هزار واحد روستایی بازسازی و نوسازی می شد.
وی افزود: اگر همین تكلیف قانونی اجرا می شد و سالانه ۲۰۰ هزار واحد روستایی بازسازی و یا راه اندازی می شد، ۴۰۰ هزار شغل مستقیم و غیر مستقیم و در رابطه با تولید مسكن در كشور فعال می شد.
رونق راه اندازی مسكن در روستاها خطرات ناشی از بلایای طبیعی را هم كاهش می دهد
پروین پور با اشاره به اینكه واحدهای غیر مقاوم روستایی توسط مردم بازسازی می شود و كافی است تسهیلات مورد نیاز در اختیار آنها قرار گیرد، اظهار داشت: حداقل كاری كه دولت در بخش مسكن می تواند انجام دهد و بار اجرایی و مالی چندانی هم نخواهد داشت، افزایش سقف تسهیلات مسكن روستایی و اعطای آن به روستاییان است.
وی اضافه كرد: البته این امر علاوه بر رونق اقتصاد و اشتغال، هم زوج های جوان روستایی را می تواند صاحب خانه كند و هم اینكه خانواده هایی كه در واحدهای غیر مقاوم در حال زندگی هستند را از خطرات و صدمه های ناشی از بلایای طبیعی مانند زلزله و سیل در امان نگه دارد.
عضو سابق شورایعالی مسكن تاكید كرد: برنامه ریزی ها بر رونق تولید مسكن باید صورت پذیرد و البته باید به این نكته هم توجه داشت كه تا وقتی بخش های غیر مولد اقتصاد صرفه اقتصادی بیشتری نسبت به تولید داشته باشند، افراد به صورت طبیعی به این سمت هدایت خواهند شد. بنابراین در همین بخش مسكن باید با اجرای دقیق مالیات های تنظیمی سود رفتار سوداگرانه افراد را كم كرد.

1399/01/27
14:50:36
5.0 / 5
3638
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
لیدی شال LadyShal