سخنگوی گمرك:

تجارت ایران و اوراسیا به ۱ و چهار دهم میلیارد دلار رسید

تجارت ایران و اوراسیا به ۱ و چهار دهم میلیارد دلار رسید

به گزارش لیدی شال سخنگوی گمرك ایران اظهار داشت: تجارت خارجی كشورمان با اتحادیه اقتصادی اوراسیا پس از اجرایی شدن موافقتنامه تجارت ترجیحی از پنجم آبان، در مدت پنج ماه به بیشتر از ۱.۴ میلیارد دلار رسید.به گزارش لیدی شال به نقل از مهر، سید روح الله لطیفی تصریح كرد: طی پنج ماه گذشته و به عبارت بهتر از تاریخ پنجم آبان سال ۹۸ تا ۶ فروردین ماه سالجاری، میزان تجارت خارجی ایران و اوراسیا به یك میلیارد و ۴۸۹ میلیون و ۲۳۲ هزار و ۲۶۵ دلار رسیده است؛ از این مقدار ۶۷ درصد سهم واردات و ۳۳ درصد هم سهم صادرات بوده است.
وی اضافه كرد: سرجمع صادرات ایران به اوراسیا از حیث وزنی یك میلیون و ۱۵۹ هزار و ۴۷۹ تن و ارزش این مقدار هم برابر است با ۴۸۹ میلیون و ۹۳۱ هزار و ۹۵۵ دلار. همینطور سرجمع واردات كشور از اوراسیا از حیث وزنی ۲ میلیون و ۹۵۸ هزار و ۱۲۸ تن بوده است كه ارزش این حجم كالا ۹۹۹ میلیون و ۳۰۰ هزار و ۳۱۰ دلار است.
لطیفی در مورد میزان صادرات و واردات كالاها بر مبنای توافقنامه فی درخلال توضیح داد: با عنایت به توافقنامه تجاری ایران و اوراسیا در آبان ماه سال ۹۸ و هم اقدامات صورت گرفته برای اجرایی شدن تعرفه های ترجیحی، حجم صادرات ترجیحی كشور به مجموعه اوراسیا به مقدار ۱۲۳ هزار و۹۶۰ تن و به ارزش ۱۳۶ میلیون و ۲۶۰ هزار و ۲۲۹ دلار است. ضمن آنكه حجم واردات كشور در این مدت زمان به مقدار ۲ میلیون و ۳۸۱ هزار و ۸۵۹ و به ارزش ۷۴۹ میلیون و۸۱۶ هزار و ۲۰۵ دلار است.
سخنگوی گمرك در مورد مقاصد عمده صادراتی به اوراسیا اظهار داشت: بزرگترین مقصد صادرات ایران به اوراسیا، كشور فدراسیون روسیه با حجم بیشتر از ۴۸۱ هزار و ۶۶۸ تن و به ارزش ۲۴۸ میلیون و ۵۵۵ هزار و ۱۰۲ دلار كه این میزان بیشتر از ۵۰ درصد از كل ارزش صادرات ایران به اوراسیا را شامل می شود. بعد از روسیه، ارمنستان با بیشتر از ۲۴.۶ درصد و قزاقستان با ۱۶ درصد بیشترین صادرات ایران به مجموعه اوراسیا را به حساب می آید.
لطیفی در مورد مبدا نخست واردات از اوراسیا اظهار داشت: بیشترین واردات كالا از كشور فدراسیون روسیه بوده است. حجم واردات كشور از روسیه در پنج ماهه اخیر از حیث وزنی بیشتر از ۲ میلیون و ۷ هزار و ۹۸۱ تن و به ارزش ۷۱۳ میلیون و ۷۰۶ هزار و ۷۹۹ دلار است كه این میزان بیشتر از ۷۱.۴ درصد كل واردات ایران از كشورهای اوراسیا را شامل می شود. بعد از روسیه، كشورهای قزاقستان با ۲۴.۹ درصد و بلاروس با ۲.۳ درصد در رتبه های بعدی قرار دارند.
دبیر شورای اطلاع رسانی گمرك در مورد كالاهای صادراتی كشورمان به اوراسیا توضیح داد: كالاهای اصلی صادراتی ایران به اوراسیا شامل سیب تازه، پسته تازه و خشك، گاز طبیعی مایع شده، كیوی تازه، خیار و خیارشور است همینطور كالاهای ترجیحی صادراتی ایران به این كشورها شامل كیوی تازه، پسته تازه و با پوست، انگور خشك شده، كاهو، گل كلم و كلم بروكلی است.
وی در مورد كالاهای وارداتی از اوراسیا اظهار داشت: كالاهای اصلی وارداتی از اوراسیا شامل، جو به استثنای بذر، ذرت دامی، روغن دانه آفتاب گردان و گوشت و شقه بره است. ضمن آنكه كالاهای ترجیحی وارداتی ایران شامل جو، ذرت دامی، روغن آفتابگردان، گوشت و لاشه بره و كاغذ روزنامه است.
لطیفی خاطرنشان كرد: در بین ۲۰ قلم اصلی صادرات ترجیحی ایران به اوراسیا، به ترتیب پسته بیشتر از ۴۶ درصد، كیوی با ۲۷ درصد و انگور خشك با ۱۰ درصد بیشترین سهم صادراتی را شامل شده است. همینطور در ۲۰ قلم نخست واردات ترجیحی كشور از مجموعه كشورهای اوراسیا، به ترتیب جو ۴۵ درصد، ذرت دامی با ۲۶ درصد و روغن دانه آفتابگردان با ۱۷ درصد سهم اصلی واردات ترجیحی كشور را به خود اختصاص داده اند.
گفتنی است؛ پنج كشور فدراسیون روسیه، قزاقستان، ارمنستان، بلاروس و قرقیزستان شركای اقتصادی و تجاری ایران با اوراسیا هستند.

1399/01/16
17:05:01
5.0 / 5
3371
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لیدی شال LadyShal