با شیوع ویروس كرونا

نبض فعالیت كارخانه های جهان ضعیف شد

نبض فعالیت كارخانه های جهان ضعیف شد

لیدی شال: فعالیت كارخانه ها در ماه میلادی گذشته كه شیوع پاندمی ویروس كرونا فعالیت اقتصادی را فلج كرد، بی سروصدا در سراسر نقاط جهان سقوط كرد.به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، فعالیت تولیدی سقوط كرده و شاخص مدیران خرید (PMI) افت شدید قدرتهای صادراتی نظیر آلمان و ژاپن را نشان داد كه بهبود ملایم فعالیت در چین را تحت تاثیر قرار دادند. در آمریكا یك نظرسنجی گسترده نشان داد انقباض فعالیت تولیدی به شدتی كه بیم آن می رفت، نبود اما سفارشهای جدید به پایینترین حد در ۱۱ سال اخیر سقوط كرد كه نشان دهنده وخامت اوضاع در آینده است.

پاندمی یا همه گیری جهانی ویروس كرونا تابحال بیش از ۸۷۸ هزار و ۳۰۰ نفر در جهان را مبتلا كرده و كارخانه ها، فروشگاهها و مدارس در امتداد محدودیتهای آمد و شد كه از طرف دولتها برای مقابله با شیوع ویروس كرونا وضع شده، تعطیل شده اند.

این امر زنجیره تامین را مختل كرده و تقاضا برای كالاها را به شدت كاهش داده است برای اینكه مصرف كنندگان به سبب نگرانی از چشم انداز شغلی خود، هزینه هایشان را محدود كرده و در خانه مانده اند.

شاخص مدیران خرید بخش تولید منطقه یورو در مارس كه از طرف شركت "آی اچ اس ماركیت" انتشار یافت، به پایینترین حد از سال ۲۰۱۲ كه این منطقه با بحران بدهی دست و پنجه نرم می كرد، سقوط كرد و پایین سطح رشد ایستاد.

شاخص ماركیت از فعالیت بخش تولیدی آمریكا در مارس نشان داد تولید به پایینترین حد از سال ۲۰۰۹ سقوط كرده و كمبود مواد كه ناشی از اختلالات مربوط به شیوع ویروس كرونا بود، عامل اصلی این افت بوده است.

در گزارش موسسه ISM از فعالیت كارخانه های آمریكا، شاخص سفارشهای جدید به پایینترین حد از سال ۲۰۰۹ نزول كرد.

در این بین گزارش اشتغال ملی موسسه ADP نشان داد كارفرمایان آمریكایی بخش خصوصی در مارس شمار مشاغل را به بیشترین میزان مشاهده شده در دو سال و نیم گذشته كاهش دادند. با این وجود این گزارش احیانا ابعاد گسترده بیكاری را نشان نداده برای اینكه قبل از اقدامات صورت گرفته برای فاصله گذاری اجتماعی تهیه شده است. تنها در مدت یك هفته در اواسط مارس ۳.۳ میلیون آمریكایی برای اولین بار متقاضی دریافت مزایای بیكاری شدند و پیش بینی می شود هفته گذشته ۳.۵ میلیون نفر دیگر به این تعداد اضافه شده باشند.

تولید كارخانه های انگلیس با سریعترین روند از زمان بحران بدهی منقبض شده برای اینكه شیوع ویورس كرونا موجب به تاخیر افتادن فعالیت و لطمه دیدن اعتماد تجاری شده است.

در كانادا فعالیت كارخانه ای به پایینترین حد از اكتبر سال ۲۰۲۰ رسید.

مدیران صندوق جهانی در نظرسنجی رویترز اظهار كرده اند كه اقتصاد جهانی وارد ركود شده كه مشابه ارزیابی اقتصاددانان در نظرسنجی رویترز بوده است.

شاخص مدیران خرید فعالیت كارخانه ای چین در مارس اندكی بیش از اندازه انتظار بهبود یافت اما همچنان ضعیف بود كه منعكس كننده فشار شدید روی شركتها همزمان با افت تقاضای داخلی و صادرات است.

در حالی كه كارخانه ها در چین بعد از تعطیلی طولانی و كاهش شمار موارد مبتلاشدن به كرونا كه اجازه داد چین محدودیتهای تجاری را تسهیل كند، فعالیتشان را به تدریج ازسرگرفتند، فعالیت در كره جنوبی با سریعترین روند در ۱۱ سال اخیر منقبض شد برای اینكه خیلی از شركای تجاری این كشور محدودیتهای گسترده ای برای مقابله با شیوع ویروس كرونا وضع كردند.

فعالیت كارخانه ای در ژاپن در مارس با سریعترین روند در حدود یك دهه گذشته افت كرد و این دیدگاه كه سومین اقتصاد بزرگ جهان احیانا گرفتار ركود شده است را تقویت كرد.

گزارش تانكان كه از طرف بانك مركزی ژاپن انتشار یافت، نشان داد اعتماد تجاری در این كشور در سه ماهه منتهی به مارس كه شیوع ویروس كرونا به همه بخشها از هتلها گرفته تا خودروسازی لطمه زده، به پایینترین حد در هفت سال قبل سقوط كرده است.

شاخص مدیران خرید كایشین/ماركیت چین از ركورد ضعیف ۴۰.۳ واحد در فوریه به ۵۰.۱ واحد در مارس بهبود یافت در صورتیكه شاخص مدیران خرید آی اچ اس برای كره جنوبی به پایینترین حد از ژانویه سال ۲۰۰۹ رسید كه اقتصاد این كشور در حال احیا از بحران مالی جهانی بود.

در ژاپن شاخص مدیران خرید به پایینترین حد از آوریل ۲۰۰۹ نزول كرد و ائتلاف حاكم از دولت خواست یك بسته محرك مالی به میزان حداقل ۶۰ تریلیون یورو معادل ۵۵۳ میلیارد دلار تهیه نماید.

شركت مشاوره كپیتال اكونومیكس پیش بینی می كند تولید ناخالص داخلی جهانی در سال میلادی جاری بیش از سه درصد سقوط كند.

سیاستگذاران در سراسر جهان برای سر پا نگه داشتن كسب و كارها و حفظ مشاغل و خنثی كردن تبعات اقتصادی پاندمی كرونا، تدابیر محرك مالی و پولی گسترده ای اعلام نموده اند اما تمامی این تدابیر یك گام عقب بوده و نتوانستند مانع از آسیبهای فوری شیوع ویروس كرونا شوند.

بر اساس گزارش رویترز، صندوق بین المللی پول اعلام نموده كه پاندمی كرونا اقتصاد جهانی را گرفتار ركود كرده و از كشورها خواسته است با هزینه های قابل توجه از ورشكستگیها و ناتوانی بازار نوظهور از پرداخت بدهیهایش جلوگیری نمایند.

منبع:

1399/01/14
21:04:07
5.0 / 5
3453
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
لیدی شال LadyShal