رییس اتحادیه صادركنندگان صنعت چاپ اعلام كرد

موج دوم افزایش قیمت كاغذ از شروع سال، هر بند كاغذ تحریر ۲۶۵ هزار تومان!

موج دوم افزایش قیمت كاغذ از شروع سال، هر بند كاغذ تحریر ۲۶۵ هزار تومان!

لیدی شال: رییس اتحادیه صادركنندگان صنعت چاپ با اشاره به افزایش قیمت هر بند كاغذ تحریر به ۲۶۵ هزار تومان، اعلام نمود: در زمان افزایش قیمت ارز، هر بند كاغذ تحریر به ۱۴۰ هزار تومان رسیده بود، اما به سبب دست كاری در بازار عرضه و تقاضا، علیرغم كاهش قیمت ارز در بازار آزاد، شاهد افزایش قیمت كاغذ تحریر به ۲۶۵ هزار تومان هستیم.


بابك عابدین در گفت وگو با ایسنا، با انتقاد از دست كاری های صورت گرفته در بازار عرضه و تقاضا توسط دولت، اظهار نمود: متاسفانه با مداخله های صورت گرفته در بازار عرضه و تقاضا در صنعت چاپ روبرو می باشیم و این مساله باعث شده تا با كم یا زیاد شدن برخی كالاها در بازار روبرو باشیم و همین مساله موجب میگردد تا قیمت برخی كالاها افزایش چشم گیری پیدا كند.

وی افزود: محدود یا محصور كردن توزیع، انگیزه فروش را از بین می برد و سبب میگردد تا فعالان اقتصادی علاقه ای برای ادامه ی فعالیت نداشته باشند. متاسفانه در ارتباط با مواد اولیه، واسطه ای و حتی قطعات یدكی كه در زنجیره تامین و تولید صنعت بسته بندی و چاپ مورد استفاده قرار می گیرد، با مشكلات عدیده ای روبرو می باشیم.

رییس اتحادیه صادركنندگان صنعت چاپ با تاكید بر این كه فعالیت افرادی كه در صنعت چاپ حضور دارند، گرفتار مشكل شده است، اظهار داشت: این كه به سبب سوء استفاده یك نفر تمامی فعالان آن بخش مجازات شوند و با بازار به صورت كنترلی و دستوری برخورد شود، درست نیست.

عابدین افزود: هم اكنون نمی توانیم سفارشات خودرا به دلایل مختلف وارد نماییم و با عنایت به محدودیت های اعمال شده، باز درباب خرید و فروش كالا با مشكل مواجهیم.

وی با بیان این كه بزرگ ترین مشكل صنعت چاپ، تامین مواد اولیه است كه در قیمت ها تاثیر بسیار زیادی دارد، اظهار نمود: سوژه عرضه و تقاضا بیشتر از نرخ ارز در صنعت چاپ اثرگذار می باشد و جالب است بدانید در زمان افزایش قیمت دلار به بالاترین حد خود، قیمت هر بند كاغذ تحریر، ۱۴۰ هزار تومان بود كه هم اكنون كه قیمت ارز در بازار كاهش یافته است، به حدود ۲۶۵ هزار تومان به ازای هر بند رسیده است.

رییس اتحادیه صادركنندگان صنعت چاپ افزود: در ابتدای سال، قیمت هر بند كاغذ حدود ۸۰ تا ۹۰ هزار تومان بود و با افزایش قیمت ارز به حدود ۱۴۰ هزار تومان رسید و هم اكنون به سبب دست كاری بازار عرضه و تقاضا شاهد افزایش قیمت هر بند كاغذ به ۲۶۵ هزار تومان هستیم.

به گفته عابدین درصورتی كه بازار عرضه و تقاضا دست كاری شود، تاثیرش بر قیمت نهایی از افزایش نرخ ارز بیش تر است.

وی با تاكید بر این كه باید امكان ثبت سفارش بدون انتقال ارز آزاد شود، اظهار داشت: افرادی هستند كه می توانند پول خودرا تبدیل كنند و با نرخ بازار آزاد كالای خودرا بفروشند، اما هم اكنون، گزینه ثبت سفارش بدون انتقال ارز در سامانه بسته است و اقتصاد دنیا اینگونه پیش می رود كه با كاهش میزان محصول در بازار، شاهد افزایش قیمت ها هستیم.

به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، افزایش قیمت ارز از شروع سال جاری، بازار صنعت چاپ و بسته بندی را بی نصیب نگذاشت و به دنبال آن قیمت كاغذ افزایش پیدا كرد، اما نكته قابل تامل هم اكنون این است كه با كاهش قیمت ارز در بازار آزاد قیمت كاغذ نه تنها كاهش نیافته بلكه افزایش چشم گیری داشته و به قول رییس اتحادیه صادركنندگان صنعت چاپ، این مساله ناشی از دست كاری بازار عرضه و تقاضا توسط دولت می باشد.
1397/09/18
14:09:23
5.0 / 5
4995
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لیدی شال LadyShal