چند پیشنهاد برای پیشگیری از توقف صادرات

چند پیشنهاد برای پیشگیری از توقف صادرات

به گزارش لیدی شال یك كارشناس بازار كار با اشاره به اینكه بخش های خدماتی بیشترین صدمه و خسارت را از كرونا متحمل شدند، پیشنهاد كرد كه دولت از راه بنادر و استفاده از پتانسیل مناطق آزاد صادرات كالا را دنبال كند تا ضمن حفظ تولید داخلی، روند صادرات متوقف نشود.


حمید حاج اسماعیلی در گفتگو با ایسنا اظهار نمود: طی یك سال قبل بخش های كشاورزی، دامپروری و گردشگری ما به شدت فعال شده و به رونق رسیده بودند ولی متاسفانه به علت كرونا صدمه جدی دیدند؛ حتی مشاغل خدماتی هم گرفتار صدمه شدند و هتل ها، تالارها، رستوران ها، حمل و نقل و صنعت هواپیمایی كشور بیشترین زیان را متحمل شدند.
وی افزود: فشارهای اقتصادی و كاهش قدرت خرید مردم در سال های اخیر بیشتر كسب و كارها را گرفتار مشكل كرده و به علت كاهش تقاضای مردم، اصناف فروش كافی نداشتند. بنابراین همه ساله به شب عید امید بسته بودند و اسفند یكی از ماه هایی بود كه مشكلات آنها را به علت فروش بالایی كه داشتند، حل می كرد. ولی كرونا سبب شد بازار اصناف شب عید كساد و فعالیت آنها خاموش شود.
این كارشناس بازار كار در ادامه پیشنهاداتی برای پشتیبانی از بخش های خدماتی و كشاورزی عرضه كرد و اظهار داشت: یكی از اقدامات حمایتی دولت در این شرایط باید عرضه مشاوره های فنی و كارشناسی باشد. هم اكنون در حوزه تولیدات كشاورزی و میوه از وضعیت بسیار خوبی برخوردار هستیم ولی عرضه چون دید و بازدید كم شده و مردم بیرون نمی روند و خرید نمی كنند گرفتار مشكل شده است.
حاج اسماعیلی اضافه كرد: از طرفی مرزهای كشور هم به شكلی گرفتار مشكل شده اند و تحت تأثیر ویروس كرونا صادرات و حمل و نقل صدمه دیده است؛ بنابراین بهترین راه این است كه دولت به این بخش ها برای آنكه چطور مازاد تولیداتشان را صادر كنند، مشاوره بدهد.
وی خاطرنشان كرد: دولت می تواند تولید مازاد خدماتی كه الان در داخل كشور با محدودیت روبرو شده، با عرضه مشاوره های فنی صادر كند. مثلا آبزیان و محصولات كشاورزی را خریداری و از راه ارتباط با تجار كشورهای همسایه صادر كند تا از این طریق هم به حفظ تولید داخلی كمك نماید و هم جلوی توقف صادرات را بگیرد.
او در آخر پیشنهاد كرد: دولت از بنادر و ظرفیت و پتانسیل مناطق آزاد كه كمتر درگیر كرونا هستند برای صادرات محصولات استفاده كنند و پشتیبانی از تولیدكنندگان در این شرایط را در دستور كار قرار دهد.1399/01/07
22:22:53
5.0 / 5
3496
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لیدی شال LadyShal