مركز آمار ایران اعلام كرد:

نرخ تورم سال ۹۸ به ۳۴ و هشت دهم درصد رسید

نرخ تورم سال ۹۸ به ۳۴ و هشت دهم درصد رسید

لیدی شال: مركز آمار ایران، نرخ تورم سال 98 را معادل 34.8 درصد اعلام نمود كه بالاترین نرخ تورم سالانه در دهه 90 شمرده می شود.به گزارش لیدی شال به نقل از مهر، نرخ تورم نقطه ای اسفند ماه ۱۳۹۸ در مقایسه با ماه قبل ۳، ۰ واحد درصد كاهش یافته است.
نرخ تورم نقطه ای گروه عمده «خوراكی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» با كاهش ۵.۱ واحد درصدی به ۱۴.۶ درصد و گروه «كالاهای غیر خوراكی و خدمات» با كاهش ۱.۸ واحد درصدی به ۲۵.۷ درصد رسیده است.
كاهش نرخ تورم نقطه ای خانوارهای كشور
منظور از نرخ تورم نقطه ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل می باشد. نرخ تورم نقطه ای در اسفند ماه ۱۳۹۸ به عدد ۲۲، ۰ درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای كشور بطور میانگین ۲۲.۰ درصد بیشتر از اسفند ۱۳۹۷ برای خرید یك «مجموعه كالاها و خدمات یكسان» هزینه كرده­اند.
نرخ تورم نقطه ای اسفند ماه ۱۳۹۸ در مقایسه با ماه قبل ۳، ۰ واحد درصد كاهش یافته است. نرخ تورم نقطه ای گروه عمده «خوراكی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» با كاهش ۵.۱ واحد درصدی به ۱۴.۶ درصد و گروه «كالاهای غیر خوراكی و خدمات» با كاهش ۱.۸ واحد درصدی به ۲۵.۷ درصد رسیده است.
این در حالی است كه نرخ تورم نقطه ای برای خانوارهای شهری ۲۲، ۲ درصد می باشد كه نسبت به ماه قبل ۲.۹ واحد درصد كاهش داشته است. هم چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ۲۱.۱ درصد بوده كه نسبت به ماه قبل ۳.۳ واحد درصد كاهش داشته است.
افزایش نرخ تورم ماهانه خانوارهای كشور
منظور از نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل می باشد. نرخ تورم ماهانه اسفند ۱۳۹۸ به ۱، ۵ درصد رسیده كه در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، ۰.۴ واحد درصد افزایش داشته است. تورم ماهانه برای گروه های عمده «خوراكی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» و «كالاهای غیر خوراكی و خدمات» به ترتیب ۱.۹ درصد و ۱.۳ درصد بوده است.
این در حالی است كه نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری ۱، ۴ درصد می باشد كه نسبت به ماه قبل، ۰.۲ واحد درصد افزایش داشته است. هم چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ۱.۸ درصد بوده كه نسبت به ماه قبل ۱.۱ واحد درصد افزایش داشته است.
كاهش نرخ تورم سالانه خانوارهای كشور
منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یك سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه پیش از آن می باشد. نرخ تورم سالانه اسفند ماه ۱۳۹۸ برای خانوارهای كشور به ۳۴، ۸ درصد رسیده كه نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ۲.۲ واحد درصد كاهش نشان میدهد.
این در حالی است كه نرخ تورم سالانه برای خانوارهای شهری ۳۴، ۴ درصد است كه نسبت به ماه قبل ۲.۱ واحد درصد كاهش داشته است. هم چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ۳۷.۳ درصد بوده كه نسبت به ماه قبل ۲.۸ واحد درصد كاهش داشته است. برای دریافت اطلاعات بیشتر به فایل پیوست بازگشت نمایید.


منبع:

1399/01/03
11:54:06
5.0 / 5
3723
تگهای خبر: خدمات , طلا , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
لیدی شال LadyShal