پیشنهاد تشكیل كارگروه ویژه صنعت غذا برای مراقبت از سفره مردم

پیشنهاد تشكیل كارگروه ویژه صنعت غذا برای مراقبت از سفره مردم

لیدی شال: رییس كانون صنایع غذایی ایران پیشنهاد كرد تا با عنایت به شرایط حساس كنونی و اهمیت بسیار بالای معیشت مردم، كارگروهی متشكل از نماینده ویژه رییس جمهوری، وزرای صنعت، معدن و تجارت و باز جهاد كشاورزی به همراه نماینده كانون صنایع غذایی تشكیل گردد تا با رصد دائمی وضعیت صنعت غذا، از خطراتی كه سفره مردم را تهدید می كند، جلوگیری به عمل آید.


محمدرضا مرتضوی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به روند تخصیص ارز به صنعت غذا در سامانه نیما، اظهار نمود: متاسفانه كماكان نارسایی هایی در گشایش اعتبارات اسنادی و تخصیص ارز وجود دارد و استثنایی برای صنایع غذایی لحاظ نشده است و این در شرایطی است كه واردات كالاهای اساسی در اختیار شركت های دولتی بوده و سایر فعالان صنعت غذا برای تامین مواد اولیه با مشكلات عدیده ای در دریافت ارز مواجهند.
وی افزود: به منظور تخصیص ارز مسائل مختلفی وجود دارد و تا مرحله نهایی دور باطلی به وجود آمده است و در سامانه نیما به منظور تخصیص ارز تسهیل نیست و روند كلی دارای ایراد است و باید چاره مطمئنی برای مراودات بانكی مدنظر قرار گیرد تا فعالان اقتصادی خصوصاً در حوزه تولید و صنعت با مشكل مواجه نشود.
رییس كانون صنایع غذایی ایران با اشاره به این كه شرایط در اسفندماه و فروردین ماه پیش رو امكان دارد با مشكلات بیش تری همراه شود، اظهار داشت: باید به منظور پیشبرد امور خصوصاً در صنعت غذا هرچه سریع تر چاره اندیشی كرد تا با تدبیر صورت گرفته سفره مردم با مشكل مواجه نشود، چراكه واحدهای تولیدی هم اكنون با مشكل مواجهند و امكان دارد در آینده ای نزدیك این مشكلات به بحران تبدیل گردد.
مرتضوی با انتقاد از این كه پیشبرد فعالیت ها نیاز به امضاهای طلایی دارد و متاسفانه با بازگشت موانع بوروكراسی مواجه هستیم، اظهار نمود: واحدهای صنعتی و تولیدی در بخش صنایع غذایی به هر نحوی كه بود توانستند سال جاری را سپری كنند و تا حد قابل توجهی از اثرات تحریم بر سفره مردم جلوگیری شد، اما باید در ارتباط با آینده ای نزدیك باید برنامه ریزی شود، در غیر این صورت مشكلات مختلفی گریبانگیر صنعت غذایی در كشور خواهد بود.
وی افزود: یكی از طریق هایی كه امیدواریم عملیاتی شود، برقراری كانال مالی ایران و اروپا و در نظر گرفتن صندوقی برای خرید كالاهاست كه می تواند كمك شایانی به فعالیت های تولیدی و صنعتی داشته باشد.
رییس كانون صنایع غذایی ایران با بیان این كه باید خطوط معاملاتی با چین باردیگر برقرار شود، افزود: بخشی از نیازها در صنعت غذا خصوصاً در بخش قطعات از كشور چین قابل تامین بود كه باید با عنایت به اختلالات پیش آمده سپس تحریم نسبت به این مساله واكاوی كرد و بر طبق تعامل مناسبی كه بین ما و چینی ها برقرار است امیدواریم این مشكل هرچه سریع تر حل شود.
مرتضوی، اضافه كرد: علاوه بر این با عنایت به روابط مناسب سیاسی بین ایران و روسیه و با عنایت به این كه روس ها بعنوان یكی از بزرگترین فعالان غلات در دنیا فعالیت می نمایند، امیدواریم امكان تبادلات مالی از راه روبل - ریال برقرار شود و در برهه زمانی كنونی بتوانیم با عنایت به روابط سیاسی مناسب با چین و روسیه بخشی از نیازهای خودرا حل نماییم.
رییس كانون صنایع غذایی ایران با تاكید بر این كه تمامی مسئولان و دستگاه های دولتی در كنار فعالان صنعت غذا باید تلاش كنند تا سفره مردم از این كوچك تر نشود، اشاره كرد: شخص رییس جمهوری و باز وزرای صنعت، معدن و تجارت و باز جهاد كشاورزی باید به صورت ویژه مشكلات صنایع غذایی كشور را رصد كنند و با تصمیم گیری درست شرایط به گونه ای پیش برود كه نگرانی در ارتباط با این حوزه وجود نداشته باشد.
وی با بیان این كه گران شدن قیمت ها در صنعت غذا دو عامل روانی و واقعی دارد، افزود: عامل روانی در گرانی قیمت ها در صنایع غذایی تاثیرگذاری بیش تری دارد و مسئولان باید به این مساله توجه ویژه ای داشته باشند و با هماهنگی بین دستگاه ها، مشكلات و مسائل واحدهای تولیدی و صنعتی را حل كنند. متاسفانه در زمان جنگ تحمیلی دولت با فعالیت های ضربتی و جهادی حساسیت مساله را در صنعت غذایی درك كرده اما متاسفانه هم اكنون حساسیت مساله برای مسئولان دولتی مختلف نشده است.
به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، از ابتدای سال جاری كه بازار ارز گرفتار نوسان و افزایش قیمت شد، شرایط برای فعالان صنایع غذایی به منظور تامین مواد اولیه و واردات در بخش های مختلف خصوصاً قطعات و تجهیزات با مسائل مختلفی روبه رو شد كه با تدابیر اندیشیده شده، هرچند شاهد افزایش چند برابری قیمت ها بودیم، اما تا حد ممكن از كوچك شدن سفره مردم جلوگیری به عمل آمد و هم اكنون فعالان صنعت غذایی تاكید دارند كه از الان باید برای فعالیت در این حوزه طی سال آتی چاره اندیشی شود، چراكه در غیر این صورت، تاثیر مستقیمی بر معیشت مردم خواهد داشت.1397/09/17
15:22:15
5.0 / 5
4630
تگهای خبر: اقتصادی , بازار , تجارت , دولتی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لیدی شال LadyShal